Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Byly hvězdy označované jako bílí trpaslíci vystřeleny jako rakety?

Podle nové teorie kanadských vědců mohou bílí trpaslíci při svém zrodu obdržet mohutný impuls, který je vystřelil daleko od místa svého vzniku. Tím se dá vysvětlit, proč se v kulových hvězdokupách nalézají tyto zbytky po vyhořelých hvězdách na okraji a nikoliv v jejich centrech, jak se předpokládalo.

Sirius A s bílým trpaslíkem B vlevo dole (HST)

Astronom Harvey Richer z Univerzity v Britské Kolumbii podrobně zkoumal bílé trpaslíky v jedenáct a půl miliardy let staré kulové hvězdokupě NGC 6397, vzdálené 8, 5 tisíc světelných let od nás. Hvězdy, ze kterých se ke konci jejich života staly bílí trpaslíci, původně patřily mezi nejhmotnější v hvězdokupě. Proto se myslelo, že se nově vzniklí trpaslíci budou vyskytovat poblíž jejího středu. Opak je však pravdou, snímky pořízené ACS kamerou (Advanced Camera for Surveys) Hubbleova teleskopu ukázaly, že čerstvě narození trpaslíci se nacházejí spíše na jejím okraji. Že by tedy nebylo něco v pořádku?

„Rozložení mladých bílých trpaslíků v hvězdokupě je přesným opakem toho, co jsme očekávali,“ říká k tomu Richer a pokračuje: „Nově zrození bílí trpaslíci by měli být poblíž středu hvězdokupy, ale nejsou tam“. Zdá se, že bílí trpaslíci pohánějí sami sebe, ale jak je to možné? Richer tvrdí, že podobným způsobem jako kosmické rakety.

Červený obr ztrácí svou hmotu

Než hvězda přejde do svého závěrečného vývojového stádia (bílého trpaslíka), nafoukne se do obrovitých rozměrů a posléze se z ní stane červený obr. Ten se však záhy zbaví téměř poloviny své hmotnosti, a právě v tom je třeba hledat klíč k pochopení dalšího vývoje hvězdy. Pokud je totiž většina materiálu odvržena jedním směrem, může být nově narozený trpaslík vystřelen do prostoru na druhou stranu stejně jako raketa, kterou ženou do kosmu její výfukové zplodiny.

Pozorování některých planetárních mlhovin, vzniklých z plynných pozůstatků po červených obrech, tomu dávají za pravdu. Ukazuje se, že proudy vyvrhovaných částic míří v protichůdném směru, takže když nejsou úplně v rovnováze, může podle Richera dojít k tomu, že vliv silnějšího proudu převáží, což má za následek zrychlený pohyb trpaslíka v opačném směru. Bílý trpaslík tak doslova vykopne sám sebe daleko pryč ze své původní polohy.

Bílého trpaslíka stačí jen trochu pošťouchnout

Tato myšlenka není zcela nová, poprvé se objevila již před třiceti lety. Tehdy se soudilo, že by se pomocí ní dal vysvětlit zřejmý nedostatek bílých trpaslíků v otevřených hvězdokupách. V roce 2003 pak Michael Fellhauer Kalifornské univerzity v Santa Cruz vypočítal, že pokud bílý trpaslík dostane malý „kopanec“, může být z otevřené hvězdokupy úplně vypuzen. Ovšem kulové hvězdokupy bývají asi stokrát hmotnější než ty otevřené, tudíž v nich působí mnohem větší gravitační síly, proto se oba případy nedají tak snadno porovnávat.

Richer se přesto pokusil tuto metodu aplikovat i na dění v kulové hvězdokupě. Se svým týmem prozkoumal 22 mladých (stáří maximálně 800 miliónů let) a 62 starých (ve věku 1,4 – 3,5 miliónů let) bílých trpaslíků. Mladší hvězdy od starších rozlišili astronomové podle jejich barvy a jasnosti. Mladší bílí trpaslíci jsou žhavější, proto je jejich svit jasnější a zabarven víc do modra.

Jenom gravitace to vysvětlit nemůže

Podle zákonů gravitace jsou hvězdy v kulové hvězdokupě rozloženy podle svých hmotností. Těžší hvězdy se pomalu noří do jádra hvězdokupy, zatímco lehčí hvězdy se pohybují spíše v jejích vnějších vrstvách. Vzhledem k tomu, že mateřské hvězdy bílých trpaslíků patřily mezi nejtěžší ve hvězdokupě, očekávali bychom, že je nalezneme někde poblíž jejího středu. Jenže Richer zjistil, že nově vzniklí bílí trpaslíci se tímto pravidlem neřídí, většina z nich se opravdu nalézá na okraji hvězdokupy.

Jeho výpočty jasně ukázaly, že k vysvětlení nečekané polohy mladých bílých trpaslíků samotná gravitace nestačí. Problém je ve stáří trpaslíků - jsou tak mladí, že okolní hvězdy ještě neměly dost času, aby je stihly svým gravitačním působením roztrousit po hvězdokupě. Ve hře tedy musí být ještě jiný mechanismus. Richer sází na „raketový efekt“, když tvrdí: „Domníváme se, že jak se stárnoucí hvězdy mění v bílé trpaslíky, dostanou impuls (3 až 5 kilometrů za vteřinu), který je katapultuje do vnějších vrstev hvězdokupy.“

Zdroj: www.ubc.cz, www.astronomy.com

Autor:
  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 140 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 19 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 3 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 9 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Jak Muskova firma vyřešila problém prvního čipu v mozku člověka

v diskusi je 1 příspěvek

18. května 2024

Neuralink je jedna z firem Elona Muska, o které se mnoho mluví. V lednu totiž zavedli její...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 14 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Proklatě krátkou lanovku v Záhřebu museli zpočátku cestující občas i tlačit

v diskusi je 5 příspěvků

16. května 2024

V Záhřebu najdeme pozemní lanovku, která patří mezi nejkratší zařízení svého druhu na světě. Délka...

Google chce měnit vyhledávání a také ukázal asistenta, který slyší a vidí

v diskusi je 12 příspěvků

15. května 2024  7:53

Společnost Google na výroční konferenci tradičně nazvané I/O, představila řadu novinek. Všechny se...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...