Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odteď už téměř bez údržby! SpaceX vyzkoušela přelomový model Falconu 9

  23:30aktualizováno  12. května 0:28
Až 100 startů bez větší údržby vydrží nově vyzkoušená raketa Falcon 9 ve verzi Block 5. Společnost SpaceX ji úspěšně vyslala do vesmíru v pátek ve 22:14 našeho času. Vynesla na oběžnou dráhu bangladéšskou telekomunikační družici.

Raketa Falcon 9 odstartovala z rampy LC-39A Kennedyho kosmického střediska na Cape Canaveral a na přechodovou dráhu ke geostacionární dráze vynesla telekomunikační družici Bangabandhu-1 (více viz boxík). 

První stupeň rakety se úspěšně vrátil zpátky a dosedl téměř do středu mořské plovoucí plošiny OCISLY (Of Course I Still Love You). Co někdo mohl považovat za rutinu, bylo ve skutečnosti napjatě sledovaným zkušebním letem nové verze známé rakety.

Počítač rozhodl odložit start

Úspěšnému pátečnímu startu předcházely o den dříve (tedy ve ve čtvrtek nedlouho před půlnocí našeho času) z pohledu laika až dramatické okamžiky. V čase T-58 sekund, tedy pouhé dvě sekundy po přepnutí na počítač rakety, totiž bezpečnostní systém zastavil automatické odpočítávání startu. 

BANGABANDHU-1

První bangladéšská telekomunikační družice. Pojmenována je podle zakladatele a prvního prezidenta Bangladéše Šajcha Mudžíbura Rahmána, známého pod přezdívkou Bangabandhu (Přítel Bengálska). 

Druhý stupeň rakety Falcon ve verzi Block 5 ji dopravil na dráhu přechodovou ke geostacionární. Po přeletové fázi se znovu zažehl motor, který původní téměř kruhovou dráhu změnil do tvaru protáhlé elipsy. 

Po vypnutí motoru se oddělila družice o hmotnosti kolem 3500 kg. Dále už sama družice svými motory upravila dráhu tak, aby dosáhla geostacionární dráhy.

Družici vyrobila francouzsko italská společnost Thales Alenia Space na základě unifikované platformy Spacebus-4000B2. 

Je vybavena 26 transpondéry v pásmu Ku a 14 transpondéry v pásmu C pro televizní a širokopásmové služby v Bangladéši a okolních regionech. Provoz družice řídí organizace Bangladesh Communication Satellite Company Limited.

Bangabandhu-1 - První bangladéšská telekomunikační družice.

Technici SpaceX začali rychle prověřovat důvod. Blížil se konec startovacího okna. Zbývalo do něj něco málo přes 30 minut. Přitom automatika vrátila odpočítávání na čas T-15, z čehož bylo jasné, že času na zjištění příčiny a na případné rozhodnutí, zda pokračovat v odpočítávání startu je zoufale málo. A do rizika by nikdo nešel.

Odklad byl nakonec pouhých 24 hodin. Ukázalo se totiž, že závada nebyla v palubních systémech rakety, že šlo o blíže nespecifikovanou chybu v pozemním počítači. Raketa byla v naprostém pořádku. Přípravy startu se mohly rozjet.

Zcela mimořádný Falcon 9

Pro běžnou veřejnost byl páteční start jen jedním z dalších startů již dobře známé rakety Falcon 9, navíc s bangladéšskou telekomunikační družicí, takže s žádným skutečně atraktivním nákladem. Dalo se tedy předpokládat, že nějací diváci se podívají nanejvýš na návrat prvního stupně na plovoucí plošinu, protože to je pokaždé atraktivní podívaná. Tentokrát navíc fotografie na twitteru ukazovaly, že v místě předpokládaného návratu není právě nejideálnější počasí, což mohlo lovce všelijakých senzací samozřejmě přitáhnout.

Odborníci i nadšení příznivci kosmické raketové techniky však nový start Falconu 9 očekávali s napětím i vzrušením. Proč?

Start rakety Falcon 9 ve verzi Block 5 s první bangladéšskou telekomunikační družicí na palubě. Pátek 11.5.2018.

Desetkrát bez údržby a dvakrát za 24 hodin

Falcon, který právě odstartoval, je takzvanou konečnou verzí rakety, nazývanou Block 5 (Falcon 9 v1.2 Block 5). Tato významně vylepšená verze podle společnosti SpaceX umožní kolem deseti opakovaných startů prvního stupně bez větší údržby.

„Jediné co bude nutné udělat,“ řekl Elon Musk, majitel a generální ředitel SpaceX, „bude naplnit nádrže pohonnými hmotami.“ Dodejme, že samozřejmě po nezbytných bezpečnostních kontrolách. Teprve po nich bude již použitý první stupeň spojen s druhým stupněm s užitečným zatížením a aerodynamickou hlavicí a převezen na startovací rampu.

Předpokladem je, že po každém desátém startu projde první stupeň pravidelnou údržbou a nutnou opravou či výměnou a důležitých součástí. Poté bude každý takový opětovně používaný první stupeň možné využít až pro 100 startů!

Ve čtvrtek, při telefonické tiskové konferenci, prohlásil Elon Musk, že Block 5 umožní také uskutečnit dva starty stejného prvního stupně během 24 hodin a že to SpaceX chce vyzkoušet co nejdříve, možná do konce letošního roku, ale spíše v roce příštím. „To by bylo opravdu úžasné,“ dodal Musk.

Stále optimismem hýřící šéf firmy také prohlásil, že do konce letošního roku by některé první stupně mohly mít za sebou již tři nebo čtyři opakované starty a na sklonku příštího roku by mohl přinejmenším jeden nový první stupeň absolvovat zmíněných deset úspěšných startů.

Nynější Block 5 však hned tak znovu do kosmu nepoletí, protože právě proto, že jde o první letový exemplář, bude podroben velice pečlivým prohlídkám a kontrolám.

Skutečně levná raketa

Málo se ví, že ani již nyní plně využívaný stupeň nazvaný Block 4 neklade vysoké nároky na kontrolu, nutnou údržbu a případné opravy před novým startem. Všechny práce běžně vyžadují dobu kolem deseti dnů.

Poslední zásadní úprava rakety Falcon 9 na verzi Block 5 tak podle Muska naprosto zásadně změní efektivitu kosmických startů a výrazně by měla snížit finanční náklady na jednotlivé komerční lety. Stane se základem nabídky SpaceX na celosvětovém kosmickém trhu. 

Musk rovněž uvedl, že po zkušenostech s prvními starty nové verze nepochybně dojde ještě k některým doplňujícím úpravám, aby se potvrdila nejen vysoká a poměrně rychlá znovupoužitelnost, ale především proto, aby se dosáhlo co nejvyšší spolehlivosti a také efektivnosti výroby. Postupem času by se výroba navíc měla zaměřit na výrobu druhých stupňů podle toho, jak se naplní sklady znovupoužitelnými prvními stupni rakety. 

Na řadu pak přijdou úpravy a změny druhého stupně včetně aerodynamického krytu užitečného zatížení, aby raketa co nejvíce vyhovovala různorodým požadavkům zákazníků.

Autor:

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 5 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 9 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 5 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 12 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...