Sonda Cassini objevila v erupci na měsíci Enceladus organickou hmotu.

Sonda Cassini objevila v erupci na měsíci Enceladus organickou hmotu. | foto: NASA/JPL

Sonda objevila komplexní organické látky na Saturnově měsíci

  • 31
Dosud se vědělo, že Saturnův měsíc Enceladus splňuje základní předpoklady k životu. Sonda Cassini zde v minulosti zachytila vzorky, ve kterých vědci nyní našli komplexní organické sloučeniny. To však neznamená, že je na tomto měsíci skutečně život.

Při hledání mimozemského života se noříme do hlubokého vesmíru, přitom by mohl být možná v naší sluneční soustavě, konkrétně na Saturnově měsíci Enceladu. Ten splňuje všechny předpoklady a astronomové aktuálně žijí objevem, když byl ve výtrysku ledu z Encelada detekována složitější organická hmota.

Šestý největší měsíc Saturnu měřící v průměru pět set kilometrů je pokryt jasnou vrstvou ledu. Krusta odráží většinu slunečního světla a na povrchu kvůli tomu panují extrémně nízké teploty kolem minus 180 °C.

Objev byl uskutečnen na základě analýzy dat ze sondy Cassini, která zkoumala měsíc od roku 2005 a zaměřovala se i na takzvaný kryovulkanismus. Jde o projevy energie podobné zemskému vulkanismu, ale vyvrhují se látky o nízkých teplotách. Na Enceladu je to směs ledu, vody a plynu. Právě v jedné z těchto erupcí zachytila Cassini vzorky.

Mimozemský oceán

Nutno zdůraznit, že veteránka Cassini, která loni v září skončila svou pouť v atmosféře Saturnu, objevila organickou hmotu již dříve. Byly to však jednoduché látky s nízkým obsahem uhlíku. Vzorky, jejichž analýza byla nyní zveřejněna, obsahují makromolekulární sloučeniny s řetězy o stovkách atomů. Když k tomu připočteme předpoklad vědců, že na měsíci je až třicet kilometrů hluboký kapalný oceán, máme „ideální“ místo pro život.

Na měsíci Saturnu je obří oceán. Je skrytý pod zmrzlým povrchem

„Komplexní organické molekuly v kapalném oceánu činí z Encelada jediné známé místo mimo Zemi, které splňuje základní předpoklady pro život, jaký známe,“ říká geofyzik Christopher Glein.

Kromě vody a energie byste tu našli i možnosti k „výrobě potravy“. Loni jsme psali o tom, že vodík na Enceladu zřejmě vzniká kontaktem železitých silikátů s vodou. Takto vznikající vodík v zásaditém prostředí je častou potravou mikroorganismů žijících v oceánech, které ho mění na methan.

Milionová otázka zůstává s otazníkem

Ačkoli je povrch měsíce extrémně studený, na oceánském dně pravděpodobně existují horké prameny, které zapříčiňují i výtrysky hmoty. Teplo kolem těchto průduchů mohou organismy využít k tzv. chemosyntéze. I na Zemi tento proces využívají například bakterie, které nemají přístup ke slunečnímu světlu a nemohou proto fotosyntetizovat. Energii si berou z chemických reakcí poblíž tepelného zdroje.

Vhodné prostředí, voda, potrava - tyto indície naznačovaly, že život na Enceladu by nebyl žádné sci-fi. Ani nový objev ovšem záruku života nepřináší, stále může jít jen o výsledek chemické činnosti. 

„S jistotou se zde odehrává komplexní organická chemie. Ale milionovou otázku, zda je na Enceladu skutečně život, ještě stále nezodpovíme,“ uzavírá v časopise Nature výzkumník Frank Postberg.