Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Satelit změřil rekordní úbytek ozonu. Slunce nyní opaluje jako v létě

  11:45aktualizováno  12:00
V posledních měsících došlo k rekordnímu úbytku ozonové vrstvy nad Arktidou. Patrný je však i v Čechách. Návrat dob ozonové díry se ale prý nechystá, ujišťují odborníci.

Ozonová díra, jako je nad Antarktidou na snímku, nad Arktidou není. Zatím. | foto: Profimedia.cz

Množství ozonu kleslo od začátku zimy do konce března nad oblastí kolem severního pólu Země o 40 procent, tvrdí ve svém tiskovém prohlášení Světová meteorologická organizace (WMO).

Družice Envisat, která pokles ozonu změřila.

Za celou loňskou zimu byl pokles koncentrace ozonu jenom 30 procent. Údaje vychází z měření satelitu Envisat, který patří Evropské kosmické agentuře.

Důsledky pocítíme i v České republice, odborníci doporučují omezit pobyt na slunci a mazat se ochrannými krémy.

Druhá ozonová díra nebude

Rekordní úbytek ozonu je přesto jen ojedinělou záležitostí, nikoliv začátek vzniku nové ozonové díry, říká Karel Vaníček, vedoucí Solární a ozonové observatoře Českého hydrometeorologického ústavu.

Český odborník vysvětluje: "Jde o souběh dvou příčin. Jednou je stále přetrvávající vysoká úroveň látek ničících ozon v ovzduší (vypouštěných lidskou činností, pozn. red.) a druhou je meteorologická situace nad Arktidou."

Člověkem vypuštěné látky ničící ozon (např. freony, které v atmosféře stále jsou) tak spojily obrazně řečeno své síly s nízkými teplotami ve vyšších vrstvách atmosféry. "Nízké teploty urychlují chemické procesy rozkladu ozonu," říká Karel Vaníček.

Dohromady zesílily přirozený proces poklesu koncentrací ozonu, ke kterému dochází na konci zimy. Množství ozonu v atmosféře se totiž mění s intenzitou dopadajícího slunečního záření. Nejvyšší je během zimy, nejnižší v létě.

Množství ozonu ve vysokých vrstvách atmosféry nad severní polokoulí ke 30. březnu letošního roku podle údajů družice Envisat.

Nejvíc se spálí Skandinávci

Centrum této anomálie (o díře odborníci nechtějí ani slyšet, protože jde zřejmě o přechodný jev) se už posunulo mimo severní pól směrem na jihovýchod. "V současnosti zasahuje především Skandinávii, kde došlo k poklesu koncentrací ozonu až o 40 procent proti běžné úrovni v této době," říká Karel Vaníček. 

Okraje oblasti s nižším množstvím ozonu ale leží až v oblasti střední Evropy. I u nás máme množství ozonu asi o 20 procent nižší, než je dlouhodobý průměr, potvrzují odborníci. "Nepředstavuje to žádné nebezpečí a nevyžaduje žádná speciální opatření," ujišťuje Karel Vaníček. 

Ozon chráněný Montrealem

Látky ničící ozon v atmosféře přetrvávají, i když se dnes jejich užití výrazně omezuje. Reguluje ho tzv. montrealský protokol podepsaný 22. března 1985 ve Vídni. Smlouva představuje jeden ze vzácných příkladů velmi úspěšné mezinárodní spolupráce. Podepsalo ho 180 států světa. ČR se připojila v roce 1990.

Omezuje použití celkem 96 látek poškozujících ozonovou vrstvu. Patří sem "tvrdé freony" (tj. halogenované chlór-fluorované uhlovodíky (CFC), "měkké freony" (částečně halogenované chlór-fluorované uhlovodíky (HCFC)) a brom-fluor-uhlovodíky.

Montrealský protokol byl úspěšný i proto, že ho kladně a celkem bez problémů přijala i komerční sféra. Omezované látky totiž dokázala rychle nahradit jinými technologiemi, a to bez velkých ekonomických ztrát a v některých případech dokonce i se ziskem. 

Veřejnost jenom musí být připravena, že už nyní, na začátku dubna, máme v podstatě letní hodnoty ozonu a měli bychom se tedy podle toho chovat, tvrdí český odborník. Doporučuje tedy chovat se, jako by byl vrchol léta: častěji se mazat ochrannými krémy a hlídat si celkovou dobu strávenou na slunci.

Ochranný štít Země

Ozonová vrstva se nachází ve výšce 25 až 35 kilometrů nad zemským povrchem a chrání planetu před škodlivým ultrafialovým slunečním zářením. Vrstva je tvořena zvýšenou koncentrací tříatomového kyslíku (O3).

Množství ozonu v atmosféře během roku přirozeně kolísá. Ovšem člověk do cyklu vnesl nový prvek. Kvůli jeho činnosti se do ovzduší dostaly látky, které ozon rozkládají. Například freony. Tyto sloučeniny jsou sice mnohem těžší než vzduch, přesto se však dostávají do výšek 30 až 50 kilometrů nad povrchem. Zde se drží dlouhé roky a fungují jako katalyzátor reakce rozkladu ozonu. 

"Jde o sloučeniny, které se v přírodě téměř nevyskytují," říká Karel Vaníček. Dosavadní rovnováhu to narušilo. Ozon se ničil rychleji, než se obnovoval. Vědci si trendu poprvé všimli v 60. letech, kdy na nebezpečí upozornili Maria Molin a Sherwood Rowland. Oba se v roce roce 1995 dočkali Nobelovy ceny za chemii.

Razantní úbytek ozonu ve vyšších vrstvách atmosféry pak vědci od 80. let naměřili především na jižní polokouli, nad Antarktidou. Významné byly ovšem poklesy i nad severním pólem. V Arktidě je ovšem meteorologická situace poněkud složitější (jak dokazuje i letošní zima) a dlouhodobý trend úbytku ozonu tu nebyl tak jasně čitelný jako nad jižním pólem.

Radikální omezení emisí látek ničících ozon vedlo ale v posledních dvaceti letech ke stabilizaci ozonové vrstvy. "U některých látek už došlo k poklesu koncentrací, zatím se ovšem nepodařilo prokázat, že by se ozonová vrstva začala obnovovat," shrnuje Vaníček výsledky měření za poslední roky.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 140 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 18 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 3 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 9 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi nejsou příspěvky

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Proklatě krátkou lanovku v Záhřebu museli zpočátku cestující občas i tlačit

v diskusi jsou 3 příspěvky

16. května 2024

V Záhřebu najdeme pozemní lanovku, která patří mezi nejkratší zařízení svého druhu na světě. Délka...

Google chce měnit vyhledávání a také ukázal asistenta, který slyší a vidí

v diskusi je 12 příspěvků

15. května 2024  7:53

Společnost Google na výroční konferenci tradičně nazvané I/O, představila řadu novinek. Všechny se...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 9 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...