Diskuze

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí. Lidský mozek se totiž cítí „novými“ fakty ohrožen a odpovídá vyděšeně až agresivně. Podívejte se, proč je tak těžké najít společnou řeč. A co dělat, když chcete argumentovat rozumně.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Perfektní článek R^ ... popisující a vysvětlující velký problém.

Je to problém jak celé společnosti, tak každého jednoho individua.

Skákal jsem radostí a současně i trochu zpytoval svědomí,

jelikož se to v menší či větší míře týká každého. ;-)

3 0
možnosti

Chytre presvedcovani spociva v tom, ze kladete otazky tak dlouho az se protivnik zamota ve svych odpovedich a sam si uvedomi jak byl pomyleny. Ovem to plati jen v pripade, ze za vami stoji logika a pravda. Nekdy staci jen udelat diru ve strese jeho mysleni kudy zacnou kapat jine myslenky a zbytek se po case dostavi sam. :)

0 0
možnosti
Foto

Takzvaná Sokratova metoda. Spoléháte ale minimálně na to, že ten člověk bude A) chtít se s vámi bavit dostatečně dlouho, B) uzná fakta, která předkládáte, jako fakta, C) nebude považovat otázky za manipulaci či útok, D) bude vám důvěřovat, že jsou vaše cíle stejné, jako jeho.

0 0
možnosti

A47l88e89š 15A49d91a28m

19. 1. 2018 11:02

Důležitá je pokora a vědomí toho, že se člověk může kdykoli mýlit. Taky není třeba dělat z ostatních názorů nejvyšší zlo, tedy pokud to nejsou názory opravdu zlé a vedoucí ke zlu. Třeba jako nacismus či komunismus

3 0
možnosti

Ještě bych přidala svůj názor, že člověk, na kterého ten druhý útočí s fakty, se pak cítí jako blbeček a to také není dobrá výchozí pozice na přijetí pravdy.

Proto je důležité umění asertivity, které spočívá v přesvědčení člověka tak, aby nebyla pošlapána jeho důstojnost.

7 0
možnosti
Foto

Souhlasím. Jsou v tomto ohledu minimálně dva typy diskuze: snaha se ukázat nebo snaha přesvědčit. Když se chce někdo ukázat, jak něčemu rozumí, může to být právě i na úkor toho druhého člověka, což samozřejmě snižuje šanci na rozumnou debatu.

5 0
možnosti

Skvělý článek!

0 0
možnosti
Foto

Děkuji. Bude mít i pokračování, až vyhodnotím ty experimenty z minulého týdne.

1 0
možnosti

Tento článek dělá jako kdyby byli všichni lidé stejní a všichni měli pravdu. Nejsou všichni stejní a nemají všichni pravdu.

Jsou lidé, kteří daleko více dají na fakta, to jsou lidé většinou technicky zaměření, ty nacházíme převážně tam kde se pracuje se stroji, zařízením, tedy nejvíce v průmyslu, lidé starší (kvůli tomu tady mám spojení "moudrý kmet"), tací jsou schopní svůj názor přehodnotit a změnit. Těmto lidem dominuje levá polovina mozku kde sídlí rozum.

Potom jsou lidé kterým dominuje pravá polovina mozku, kde sídlí emoce, to jsou humanitně zaměření lidé, ty nacházíme většinou v oborech kde se pracuje s lidmi (školství, sociologové, žurnalisté, medicina, právo), živočichy, rostlinami (biologové, ekologové), tento typ myšlení je charakteristický pro lidi mladé (nerozvážné a nerozumné mládí) tyhle často fakta vůbec nezajímají a jsou ve stavu nad rozumem víra, to vidíme dneska, např. ta patologická iracionální nenávist k Babišovi, Zemanovi, k jejich voličům. Tihle bohužel jsou pro každou demokracii nebezpečím, tam kde je takových lidí většina, tak to jsou země kde demokracie nefunguje, země rozvrácené násilím a občanskou válkou.

2 4
možnosti

Jelikož jste ten technik a dáte zásadně na ta fakta, tak předpokládám, že to tvrzení, jak lidé pracující se stroji jsou častěji schopni svůj názor změnit, máte také podložené. ;-)

Levá polovina mozku: pracovníci v průmyslu a starší lidé. Pravá polovina mozku: "humanitní" pracovníci a mladí lidé. Aha.

Jestli tomu dobře rozumím, tak mladí lidé (ti mají převážně dominantní pravou hemisféru) pracují "humanitně", ale jak začnou stárnout, tak jim dominance postupně přejde na levou hemisféru a začnou pracovat v průmyslu.

Pane Tesaříku, myslím, že jste předvedl krásnou dojmologii. Ale alespoň jste v tom originální. Mnoho jiných lidí by totiž v rámci těch dojmů naopak tvrdila, že starší lidé se rozhodně nevyznačují schopností snadněji přehodnocovat svoje postoje a názory.

4 2
možnosti

Ano, na iDNES na faktech nezáleží.

https://zpravy.idnes.cz/migranti-nemecko-trestny-cin-statistika-ff5-/zahranicni.aspx?c=A160609_105950_zahranicni_ert

Stačilo by, aby si "ert" tehdy vzal kalkulačku a přepočítal si čísla, o kterých psal. Došel by pak k velmi podobným výsledkům, jaké zveřejnil nedávno.

https://zpravy.idnes.cz/nemecko-migrace-dolni-sasko-kriminalita-studie-narust-ppv-/zahranicni.aspx?c=A180103_105642_zahranicni_ert

---

Jsem zvědav, za jak dlouho mi to smažete a kolika dalších náhodně vybraných příspěvků k tomu.:-P

0 0
možnosti

Aha, chápu. Technet máte pod kontrolou, tak jste mi smazali jiný příspěvek v jiné diskuzi. Sice jste se náhodou trefili do citace a odkazu z Euroskopu, což je hezká střelba do vlastních řad, ale kdo se to dozví, že?

Pane Kasíku, díky za diskuzi.Rv

0 0
možnosti
Foto

J12i87r66i 56B75r60a79d

16. 1. 2018 12:09

“Poznámka redakce: Mažňák není skutečné jméno prezidentského kandidáta. " hmmmm..... Nekecaj?

1 0
možnosti
Foto

J51i33r16i 37B73r26a70d

16. 1. 2018 12:08

Hlavně je potřeba pořádně vysvětlit proč si nechat vymejvat mozek.

1 0
možnosti