Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kdo tajně vyrábí zakázaný „freon“? Pravděpodobně čínské továrny

Příčinou nečekaně vysokých koncentrací celosvětovou dohodou zakázané látky v atmosféře jsou velmi pravděpodobně čínské továrny, které látku stále využívají k výrobě izolační pěny.

Ozonová „díra“ nad Antarktidou v září 2006, kdy byla rozlohou druhá největší v dějinách měření. | foto: NASA (volné dílo)

Zhruba před měsícem vyšel v časopise Nature článek s výsledky měření, které ukazují nečekaný vzestup hladiny „freonu“ pod obchodním názvem CFC-11 (plným jménem trichlorfluormethan, známý také jako R-11) v atmosféře Země. Jeho výroba by měla být zakázána tzv. Montrealským protokolem, který byl přijat jako opatření na ochranu ozonové vrstvy kolem Země.

Graf zachycující koncentrace CFC-11 v atmosféře (v částicích CFC-11 na jednu miliardu částic vzduchu). Zhruba od poloviny 90. let je zřetelně vidět vytrvalý a celkem lineární trend snižování jeho množství. V posledních zhruba pěti letech se ovšem nečekaně trend zlomil a koncentrace klesají výrazně pomaleji (červenou čarou), než by dosavadní zkušenosti a na nich založené modely předpovídaly (přerušovaná čára).

Jak jsme psali, autoři článku na základě rozdílu v koncentracích CFC-11 v různých částech atmosféry odhadovali polohu zdroje někam do východní Asie, ale přesněji o ní nic říci nemohli. Práce nevládní Enviromental Investigation Agency (EIA) a reportérů NY Times se ovšem pravděpodobně potvrzuje poměrně logickou možnost, že za zvýšenou produkcí je především Čína.

Země, která byla před podepsáním Montrealského protokolu jediným asijským výrobcem CFC-11, je také největším světovým výrobcem polyuretanových izolačních pěn, pro jejichž výrobu se CFC-11 používal a v Číně podle všeho stále ještě používá. I podle čínských úřadů se zakázaná látka poměrně běžně prodávala ještě v minulém roce (zpráva je bohužel v čínštině).

Informace jsou neúplně a rozhodně nelze verdikt považovat za definitivní. Pokud se ovšem podezření potvrdí, hlavními viníky by mohly být menší továrny, pro které přechod k jiným postupům představoval příliš velké náklady. Nejde přitom jen o ceny samotných materiálu (dnes už mohou být v některých případech k dispozici levné náhrady), ale také o cenu přechodu na novou technologii. Zmíněná EIA objevila osm továren ve čtyřech čínských provinciích, které zakázanou látku využívaly. Podrobnosti má zveřejnit příští měsíc, ale výsledky už údajně předala čínským úřadům.

Zatím odhalené případy nevysvětlují celý nárůst emisí zakázaného plynu. Tajně se má do atmosféry dostat podle odhadu vědců 8 až 16 tisíc tun tohoto plynu ročně, což je zhruba pětina všech světových emisí (CFC-11 se sice nemá vyrábět, ale stále ve velkém uniká například ze starých zařízení).

Čínské úřady k otázce podle místních komentátorů přistupují dost rozdílně. Centrální vláda se v posledních letech pustila do boje se znečištěním životního prostředí, které obyvatele některých oblastí vážně znepokojuje. Místní úřady ovšem mají zájem, a to nezřídka i přímý finanční zájem, na udržení provozů, a jejich kontroly tedy údajně bývají velmi nedokonalé.

Jak přijít o ozon

Ozonová vrstva se nachází ve výšce 20 až 45 kilometrů (výška kolísá) nad zemským povrchem a chrání planetu před škodlivým ultrafialovým slunečním zářením. Vrstva je tvořena zvýšenou koncentrací tříatomového kyslíku (O3).

Množství ozonu v atmosféře během roku (a v menší míře i meziročně) přirozeně velmi výrazně kolísá. Ovšem člověk do cyklu vnesl nový prvek. Kvůli jeho činnosti se do ovzduší dostaly látky, které ozon rozkládají, právě jako CFC-11 a další podobné sloučeniny. Tyto sloučeniny jsou sice mnohem těžší než vzduch, přesto postupně doputují i do výšek 30 až 50 kilometrů nad povrchem. Zde se drží dlouhé roky a fungují jako katalyzátor reakce rozkladu ozonu.

Do té doby byla ozonová vrstva v dynamické rovnováze: sluneční záření stále vytvářelo nový ozón, který postupně v atmosféře zanikal. Ovšem chlor-fluorované uhlovodíky dosavadní rovnováhu narušily - byť vlastně nepřímo. Jde vlastně o jednoduché uhlovodíky, ve kterých je vodík částečně nebo úplně nahrazený atomem chloru či fluoru. Za běžných pozemských podmínek jde o látky výjimečně stálé, ale intenzivní ultrafialové záření v horních vrstvách atmosféry rovnice mění.

Když vše zjednodušíme na nejdůležitější děje: UV paprsky z molekuly odštěpí volné atomy chloru (tzv. volný radikál), které pak reagují s ozonem a mění ho na běžný kyslík. A to vícenásobně, protože chlorové radikály se během reakce také průběžně obnovují. Pro zájemce trochu podrobněji (ostatní mohou skočit k dalšímu odstavci): chlorový radikál se spojí s jedním O3 za vzniku oxidu chlornatého (ClO) a molekuly O2. A v dalším kroku pak ClO reaguje s další molekulou O3- a na konci této reakce jsou dvě molekuly O2a „obnovený“ volný chlorový radikál. Nakonec může zaniknout spojením s dalším volným chlorovým radikálem, ale než takový potká, chvíli to trvá, a tak se odhaduje, že jeden volný radikál během pobytu v ozonové vrstvě zlikviduje řádově desítky tisíc molekul ozonu.

Chlorové radikály jsou téměř dokonalá zbraň k ničení ozónové vrstvy - těžko by někdo vymyslel lepší, i kdyby chtěl, a tak není divu, že jejich zavádění spustilo brzy měřitelné oslabení ozonové vrstvy. Vědce to ani nepřekvapilo: na nebezpečí upozornili jako první Mario Molina a Sherwood Rowland v 60. letech (v roce 1995 se dočkali Nobelovy ceny za chemii). V 70. letech se podařilo přesvědčivě změřit, že chlor-fluorované uhlovodíky jsou v atmosféře nad celou Zemí, a ukázat, že tyto látky zanikají právě a jen ve stratosféře - a při tom s sebou „na věčnost“ musí vzít i velkou část ozonové vrstvy.

Autor:
  • Nejčtenější

V noci na pondělí přinese prach z Halleyovy komety nebeskou podívanou

v diskusi je 7 příspěvků

5. května 2024

Meteorický roj Eta-Aquaridy je jedním ze dvou, jehož původ můžeme spojit se slavnou Halleyovou...

Jak mohou být tak levná? Výborně hrající sluchátka lze koupit „za hubičku“

v diskusi je 7 příspěvků

3. května 2024

Premium Milovníci kvalitně reprodukované hudby mohou za sluchátka utratit spoustu peněz a nelitovat toho,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Štefánikova tragická smrt i po pěti letech budila v Československu emoce

v diskusi je 20 příspěvků

4. května 2024

Československo si před 100 lety, 4. května 1924, připomnělo páté výročí tragické smrti jednoho ze...

Malý bojovník na Měsíci zvládl, co se nečekalo. Přežil tamní kruté noci

v diskusi jsou 2 příspěvky

3. května 2024  14:32

Japonské zařízení Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) bylo prvním, které letos úspěšně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Připomeňme si květnové povstání a konec druhé světové války v Evropě

v diskusi je 15 příspěvků

5. května 2024

Výročí květnového povstání v Českých zemích a konec druhé světové války v Evropě si připomeneme...

Apple možná připravuje překvapení. V úterý by mohl ukázat nový čip

v diskusi nejsou příspěvky

6. května 2024

Apple v úterý v 16:00 středoevropského letního času začne představovat řadu novinek v rámci akce...

KOMENTÁŘ: Zbraň na AI? Proti strojům lze postavit kolektivní superinteligenci

v diskusi je 5 příspěvků

5. května 2024

Premium Státy pokulhávají za vědou a technikou ve snaze regulovat umělou inteligenci. Stroje přitom mají...

Litevci, Poláci nebo Hitler? Baltské mocnosti se přetahovaly o Memel

v diskusi jsou 3 příspěvky

5. května 2024

Květen 1924 přinesl diplomatické vítězství Litevců nad Poláky. Svět jim přiklepl původně německý...

V noci na pondělí přinese prach z Halleyovy komety nebeskou podívanou

v diskusi je 7 příspěvků

5. května 2024

Meteorický roj Eta-Aquaridy je jedním ze dvou, jehož původ můžeme spojit se slavnou Halleyovou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...