Ženy postihuje roztroušená skleróza až třikrát častěji než muže.

Ženy postihuje roztroušená skleróza až třikrát častěji než muže. | foto: Profimedia.cz

Hackeři přes víkend zkusí pomoci pacientům s roztroušenou sklerózou

  • 4
Více než sto českých i zahraničních hackerů se pokusí v časovém limitu čtyřiadvaceti hodin najít řešení jedné ze čtyř úloh spojených s roztroušenou sklerózou. Stane se tak v rámci mezinárodního Neurological Hackathonu.

Studenti, vědci, inovátoři, makeři a další nadšenci z České republiky i ze zahraničí budou přes víkend hledat řešení na čtyři problémy, které trápí pacienty s tímto nevyléčitelným neurologickým onemocněním

„Konkrétní problémy jsou odvislé od fáze nemoci. V úvodu je obtížené tuto nemoc přijmout. Jde o chronické a toho času nevyléčitelné onemocnění, a proto je těžké přijmout fakt, že většinou jako mladý člověk mám onemocnění na celý život. Z toho pochopitelně plynou obavy o vlastní budoucnost, další vývoj nemoci a podobně,“ vysvětluje neurolog a mentor na hackathonu Zbyšek Pavelek. 

Je také velmi obtížné vyrovnat se se samotnými projevy nemoci. „Limitující jsou zejména únava a porucha chůze. V pozdějších fázích nemoci to mohou být starosti se zajištěním sebeobsluhy,“ dodává Pavelek.

Právě s ohledem na to, že zákeřnou nemoc zatím neumí lidstvo vyléčit, byly pro hackathon navrženy čtyři okruhy, jejichž vyřešení může pacientům pomoci k plnohodnotnému životu a zmírnění následků. 

„Největší problém pro pacienty s roztroušenou sklerózou je fakt, že ze své pozice mohou nemoc jen obtížně ovlivnit. Vše, co pro sebe mohou udělat, je tak veliké plus,“ vysvětluje neurolog. Právě k tomu má sloužit osobní motivátor, který bude motivovat pacienty k pravidelnému fyzickému a duševnímu cvičení a dodržování zdravé výživy. 

Další výzvou pro inovátory bude návrh detektoru úrovně stresu a únavy, což jsou faktory, které průběh onemocnění negativně ovlivňují. Čtvrtým úkolem je vytvořit domácí rehabilitační zařízení pro masáž těla a přístroj pro diagnostiku a monitorování stavu pacientů. 

Hackerům budou na místě k dispozici jak neurologové, tak i pacienti, kteří nemocí trpí. S nimi budou účastníci své nápady a postupy konzultovat. Lékaři a další odborníci zde budou působit také v roli mentorů.

Akce probíhá do neděle 27. října. Organizuje ji skupina CEE Hacks, hlavní cenu sto tisíc korun věnuje společnost Novartis.