Ukázky schránek rozsivek. Bílé úsečky vždy představují délku 10 mikrometrů.

Ukázky schránek rozsivek. Bílé úsečky vždy představují délku 10 mikrometrů. | foto: NASA

Blíží se mediální panika s titulkem: Vědci objevili mimozemský život

  • 48
Tým z univerzity v anglickém Sheffieldu tvrdí, že objevil stopy mimozemského života padajícího do zemské atmosféry. Ale s oslavami se vyplatí ještě počkat.

Jak ví každý čtenář českých médií, britští vědci už objevili mnohé. Namátkou například zjistili, zda byla první slepice, nebo vejce, že dobrovolnictví prodlužuje život, které taneční pohyby jsou nejvíc sexy, že pohled na prsa prodlužuje život (úplně vymyšlená práce) a přišli i s celou řadou dalších třeskutých odhalení.

Mezi plejádu významných britských objevů nyní přibyl další: objev mimozemského života ohlášený na stránkách velmi obskurního "odborného" tisku (práce dostupná zde) i populárních britských novin (v posledních dnech hlavně Daily Telegraph). V tomto případě jde ovšem o úspěch spíše mediální než vědecký.

Vypouštění výzkumného balónu, v tomto případě prototyp balónu s dlouhou výdrží používaného v Antarktidě k měření kosmického záření ve stratosféře. Tým ze Sheffieldu používal menší balón s kratší dobou letu, ale tvarem i náplní jsou si oba podobné.

Tým vedený Miltonem Wainwrightem vyslal na konci letošního července nad Británii balón schopný vystoupat až do stratosféry, přesněji do výšek až nad 25 kilometrů. Vybavili ho malou schránkou, která se otevřela až v cílové výšce, nabrala vzorek materiálu, který tam poletoval, a znovu se zavřela. Ve vzorcích vědci odhalili malý úlomek něčeho, co velmi přesvědčivě vypadá jako vápenitá schránka malé řasy, tzv. rozsivky. Nenašli nic živého, jen úlomek schránky malé řasy, na Zemi velmi běžného organismu.

Na některých místech schránky těchto rozsivek vytváří kilometrové sedimenty. I v Česku se těží hornina, která z jejich schránek vznikla, takzvaná křemelina. Ale ve stratosféře rozsivky nepřežijí. Až do 60 kilometrové výšky se sice objevují "spící" bakterie zapouzdřené tak, aby vydržely drsné podmínky, ale o řasách tam nic nevíme.

Wainwright a spol. samozřejmě přemýšleli, odkud by se rozsivky mohly v jejich vzorku vzít. Ve své práci říkají, že by to mohl mít na svědomí sopečný výbuch. Podle jimi použitého modelu by ovšem nalezený úlomek neměl ve vzduchu vydržet déle než několik hodin, a případná erupce by tak musela proběhnout nedávno. A protože žádná taková nebyla, považují tím autoři tento nápad za vyloučený.

Zde byste možná čekali, že vědci zkusí přijít s jiným nápadem, odkud se záhada mohla vzít. Nemohla se do vzduchu dostat úplně jinak, třeba s nějakým lidským výtvorem, nebo v důsledku jiného meteorologického jevu? Ale k tomu se autoři neodhodlali, místo toho je zaujalo něco jiného.

Let balónu se uskutečnil v době, kdy kolem Země prolétal roj Perseid (maximum bylo 12. srpna). Mezi nalezenými vzorky také bylo (doslova) smítko kosmického prachu. To není nic výjimečného, materiálu (hlavně mikroskopického) padají na Zemi denně tuny. A to autorům stačilo. Zřejmě cítí, že udělali, co mohli, a končí práci prohlášením: "Pro tuto chvíli si troufáme prohlásit, že úlomek nalezený během naší práce je mimozemského původu."

Schránka rozsivky (nazývaná frustula) zachycená britským týmem během stratosférického výletu jejich balónu.

Podle nás je největší záhadou fakt, že někdo mohl takto chabou domněnku předložit novinářům. Autoři nemají v ruce nic víc než jeden vzorek schránky velmi běžného organismu a vedle něj kousek běžného kosmického "smetí". Závěry nejsou chabé, ale doslova vycucané z prstu.

Méně překvapivé je, že britský neseriózní tisk (tzv. yellow papers) se této zprávy chytil. Poprvé to bylo už před více než týdnem (Daily Mail), ale pravá žeň se rozpoutala až v posledních 48 hodinách, kdy o zprávě napsalo několik britských novin a serverů. A jakmile se jednou takový úspěch britských vědců dostane do ostrovních novin, Češi obvykle neuniknou (zběžné vyhledávání v pátek ve 13:30 nám tuto smutnou skutečnost jen potvrdilo). Takže si v příštích hodinách a dnech dávejte pozor na mimozemšťany ze Sheffieldu, mohou vás překvapit téměř odkudkoliv.