Julius Caesar

Julius Caesar | foto: IRPA. Musée Arles Antique via Wikipedia

Co pomůže proti plešatosti? Šišky nebo kvasnice?

  • 42
S řídnutím vlasů svádí muži od nepaměti zatím nepříliš úspěšný souboj. Dnes se naděje vkládají hlavně do studia v laboratoři vypěstovaných vlasových váčků.

"Nevzhlednou plešatost nosil velmi těžce… Proto měl ve zvyku chybějící porost nahrazovat přetahovanými vlasy z okolku, a ze všech poct žádné neužíval raději, nežli práva trvale nosit vavřínový věnec." Tak psal římský historik Gaius Suetonius Tranquillus (asi 70–140 n. l.) o Juliu Caesarovi, který, jak naznačeno, zprvu volil pověstnou "přehazovačku", než se mu dostalo cti věnce.

Jako mnozí před ním a stejně tak i po tomto slavném vojevůdci a politikovi mívají muži problém se skutečností, že nejednomu z nich vlasová pokrývka hlavy časem řídne, někdy mizí úplně. Pokusy o to nemilému jevu zabránit, nebo ho dokonce zvrátit, se prováděly po věky, spíš bez úspěchu, pomineme-li obvykle dočasný efekt transplantace vlasů.

Nelze vyloučit, že mužům svítá na lepší časy, ale buďme v tomto soudu opatrní. Dr. Desmond Tobin (University of Bradford, Anglie) se totiž pokouší pěstovat vlasy uměle, na živném mediu. Nikoli od samého začátku; ve skutečnosti používá kousky kůže z oblasti za uchem, které bývají odnímány v souvislosti s kosmetickým odstraněním vrásek, faceliftingem. Z těchto vzorků vypreparovává vlasové folikuly a ty se snaží pěstovat. Připomeňme, že folikul je tkáň, která obaluje vlas; ten z ní vyrůstá. Základem je vlasová cibulka, kolem níž jsou obaleny vlasové pochvy a jsou tam také mazové a potní žlázy.

Cílem pokusů, a to nejen tohoto vědce, je zjistit, za jakých podmínek vlas roste, a také, jaký je mechanismus stárnutí, které často souvisí právě s vypadáváním vlasů. Tedy zda je možné tento proces přinejmenším zpomalit. Buďme raději skromní. Zdá se, že se možná najdou látky, které by - samozřejmě po nezbytném testování - mohly přispět k udržení vlasů v kůži, v lepším případě k růstu nových.

O autorovi

Vladimír Karpenko (*1942) působí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vystudoval fyzikální chemii (z té má docenturu), pak se stal profesorem filosofie a dějin přírodních věd. Je známým historikem chemie a také alchymie.

 Zatím jsou zmínky o dvou. Jde o jistou bílkovinu z kvasnic, která snad oživuje vlasové folikuly, jež se v důsledku stárnutí přestávají dělit, a dále o antioxidant isoflavon. Ten zvyšuje koncentraci kolagenu a elastinu, dvou bílkovin v kůži, které zvyšují její pevnost a pružnost, takže udržují folikuly na místě. Pokusy tedy směřují k tomu, zda by se dal, alespoň pokud jde o vlasy, zvrátit proces stárnutí.

Jak bylo řečeno, celé generace našich předků se snažily změnit mnohým nemilé směřování k plešatosti. Kdo nechce čekat na výsledky současných pokusů, tomu nabízíme jeden návod ze 16. století. "Vlasy, aby hrubě rostly. Vezmi jedlovejch šišek, dokud ještě zelené jsou, vař je a tou vodou mej se, kdož chceš vlasy míti." Je to však bez záruky.


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit