Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se hledá „pramen mládí“: v pupeční šňůře i v rybích střevech

  20:58
Vědci už roky ví, že krev mladých myší zlepšuje kondici starších zvířat, a hledají, proč tomu tak je. Jak se dalo čekat, jde to pomalu, ale přesto jsou některé nové výsledky povzbudivé - a některé i velmi překvapivé: mladá lidská krev činí myši chytřejšími, a rybám prodlužuje život obsah cizích střev.

Chceme „mladou“ krevní plazmu! | foto: Profimedia.cz

Před dvanácti lety se podařilo týmu z Kalifornské univerzity v Berkley v časopise Nature „zabodovat“ se studií, která ukázala jak měřitelně omladit staré pokusné potkany. Vědci tehdy spojili krevní oběh i těla mladého a starého zvířete a ukázali, jak celá řada tělesných mechanismů toho staršího se zlepšuje, zatímco mladší měřitelně schází.

Šlo do značné míry o oživení staršího problému, protože takové spojení dvou zvířat, tzv. parabióza, je známá už 150 let, článek se přesto od té doby dočkal více než tisíce zmínek v další vědecké literatuře (podle Scopus). Připomněl, že stárnutí a potažmo smrt by bylo možné moci oddálit (když už ne porazit) něčím, co média rychle označila za „upíří léčbu“ (my také, abychom se hned přiznali).

Vědci od té doby hledají konkrétní mechanismy, které k efektu vedou, ale není to nic jednoduchého. Krev je koktejl různých chemikálií, které mají v těle často účinek už ve velmi malé koncentraci. Navzájem se také mohou ovlivňovat a jejich účinek nemusí přímo záviset na koncentraci - a tak dále a tak podobně. Jinak řečeno: víme dost na to, abychom věděli, že toho ještě spoustu nevíme.

Ale čas od času se objeví novinky, které nás přece jen posunou, a tento týden se jedna taková objevila (znovu) v časopise Nature. Znovu pochází z Kalifornské univerzity a tým autorů v ní přesvědčivě identifikuje jednu látku z „mladé“ lidské krve (konkrétně z krevní plazmy z pupečních šňůr lidských dárců), která pomáhá k lepší funkci mozku starších zvířat.

Jde o bílkovinu nazvanou TIMP2 (viz Wikipedie), která není sice v podstatě jinak ničím výjimečná, ale podle všeho její podávání pomohlo starším zvířatům plnit některé úlohy, například orientaci v bludišti, výrazně rychleji, než se dařilo jejich vrstevníkům. „Omlazení“ hlodavci se rychleji učili a lépe si pamatovali, a to zřejmě v důsledku změn, které přítomnost TIMP2 (a jejích předpokládaných, ale neznámých „spolupachatelů“) vyvolala v jejich hipokampu (části mozku, která podle všeho hraje významnou roli v krátkodobém uchovávání informací a při prostorové orientaci, viz Wikipedie).

Při pitvě se ukázalo, že v neuronech těchto zvířat se podstatně zvýšila aktivita genů, které buňky „povzbudily“ k vytváření nových spojení s okolními neurony. Bílkovina kupodivu dokázala na mozek působit i přes to, že ji vědci nevstříkli myším do mozku, ale do krevního oběhu. Působí tedy nějak nepřímo, ale zatím není vůbec jasné jak.

Výzkum role TIMP2 na mládnutí části mozku stojí za další ověřování, ale poznání jeho role bude možná trvat dosti dlouho. Šéf kalifornského týmu Tony Wyss-Coray doufá (a už na to založil firmu), že se mu podaří ale poměrně rychle provést klinické zkoušky podávání této a případně dalších bílkovin pacientům s neurodegenerativním onemocněním. To by mohlo být poměrně přímočaré řešení, které by možná mohlo pomoci - a paralelně s tím by běžel podrobnější výzkum mechanismu působení TIMP2 na mozek.

Možná se ukáže, že jde o slepou uličku, ale to výzkum v této oblasti nezastaví. Naopak, nabízí se v ní celá řada možností další práce. Jednu překvapivou ukázala jedna nedávno zveřejněná zatím jen na serveru bioRxiv (dostupná zde), která ukazuje, že „omlazující efekt“ má i obsah střev. Alespoň tedy u drobných ryb halančíků.

Čím vědci také krmí ryby

Tým z Ústavu pro biologii stárnutí v německém Kolíně nad Rýnem udělal poměrně jednoduchý pokus. Skupině halamčíků ve středním věku (cca 9 týdnů) vybil antibiotiky veškerou střevní mikroflóru a pak jim do akvária hodil exkrementy ryb zhruba o tři týdny mladších. Ryby sice „zbytky“ po ostatních nejedí, ale vyzkoušely, co jim to v akváriu (jinak samozřejmě sterilním) leží.

Bakterie z odpadní hmoty se jim evidentně dostaly do těla a zcela kolonizovaly jejich střeva, jak se ukázalo při pitvě. Ryby v pokusné skupině pak měly i v požehnaném věku 16 týdnů bohatší střevní flóru, než je u seniorů mezi halančíky běžné. Zajímavější ovšem je, že žily poměrně výrazně déle (medián dožití o 37 % vyšší než kontrolní skupina), a i ve stáří byly měřitelně aktivnější; častěji než jiné stejně staré ryby vyrážely na krátké sprinty po akváriu. (Malá poznámka na okraj: život prodlužuje už samo podávání antibiotik, ale efekt není zdaleka tak výrazný.)

Jiné skupiny podle časopisu Nature připravují stejný pokus i s jinými druhy zvířat, včetně hlodavců, tak uvidíme, jestli výsledek bude pozitivní. Na omlazovací kúru fekální transplantací je však rozhodně brzy (byť jsou jiné dobré důvody ji podstoupit). Ve zvířecích studiích se objevila celá řada efektů, které pak u lidí vidět nebyly. Navíc v tomto případě jde o druh poměrně vzdálený a výsledek byl pozorován zatím jen v jediné laboratoři.

Samozřejmě, vidina omládnutí je lákavá, a tak nevylučujeme nic. V praxi už běží nejméně dvě malé na pohled seriózní klinické studie, které chtějí zkoumat vliv podávání „mladé“ krevní plazmy u seniorů. Zatím se ověřovala pouze bezpečnost (tedy zda to neubližuje), ne účinnost (zda pomáhá) postupu. Kromě toho také v Kalifornii (kde také jinde, že?) vznikl start-up Ambrosia, který vlny zájmu o tento druh výzkumu využívá k získávání platících zákazníků. Firma nabízí účast v klinické zkoušce podávání krevní plazmy od mladých lidí po osmi tisících dolarů za „kus“ (ve výše zmíněných studiích je účast zdarma, jak to u seriózních výzkumů bývá).

V případě Ambrosie jde mírně řečeno jde přitom o velmi podezřelou aktivitu. Ano, inspirace seriózními vědeckými výsledky je zcela pochopitelná, ale přenos výsledků na myších na lidi je na hranici podvodu - když ne per legem, tak rozhodně z etického hlediska. Kolem „upíří terapie“ se ovšem pomalu vytváří podobná očekávání jako třeba kolem kmenových buněk, a tak se dá očekávat, že zájmu veřejnosti bude někdo zneužívat. Doufejme, že v tomto případě alespoň nikdo neoslepne.

Autor:
Témata: Kalifornie
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 173 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi jsou 2 příspěvky

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi nejsou příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu? Je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 10 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...