Diskuze

Vepřové by mohlo zlevnit. Vědci u prasat porazili nejdražší nemoc

Ve Skotsku se zrodili vepři odolní proti zřejmě nejdražší nemoci těchto hospodářských zvířat. A stačila jedna malá změna.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Roslinuv ústav...To skoro vypadá, jako kdyby se jmenoval po nějakém Roslinovi. A on je to ústav, který byl založen v městečku Roslin.

Je to drobnost, ale na Technetu bych to asi opravil.

5 0
možnosti
TT

Ono je tam těch překladatelských chybiček víc, ale kdo ví, ten se s tím vyrovná.

0 0
možnosti
TT

Zajímavé, zajímavé. Ale extra zajímavý je boxík, ze kterého jsem se dozvěděl, že si obranný systém bakterií dokáže poradit s viry. No neber to! :-)

0 0
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti
JB

Bude mít patent na provádění téhle modifikace, ale těžko bude mít patent na prase, tahle prasata se budou s modifikovaným genem už rodit. Koupíte si pár prasat a pak už budete mít vlastní chov. Nakonec to není proti klasickému šlechtění moc jiné ani v téhle oblasti

2 0
možnosti
JV

J78a16n 61V60e92r62n60e62r

10. 7. 2018 13:04

Tak ono bude ještě hodně těžké najít tu správnou právnickou definici, aby se nemusely tyto "opravené" organismy regulovat podobně jako GMO, protože ve své podstatě to samozřejmě genetická modifikace je, i když se tomu brání.

3 0
možnosti
PS

... vtip je v tom, ze ta geneticka modifikace je nerozeznatelna od spontanni mutace, jake se selektuji pri beznem slechteni.

0 0
možnosti
MM

Rozhodně vepřové nezlevní jak se píše v článku.

Akorát se výrobcům sníží náklady a tím pádem zvýší zisk.

Tak funguje kapitalismus.

7 17
možnosti
DD

A proto třeba spotřební ekonomika stojí pořád tolik, co před deseti lety, že? Důležité je vědět, na co nadávat.

13 0
možnosti
MV

Vepřové je podezřelé levné i dnes. Zřejmě jim v Evropě čím dál víc přebývá (přibývá těch, co ho nejedí).

5 10
možnosti
DR

Cena zodpovedá nákladom a nie tomu či to travožrútu kupujú. Na svete ,v 3.svete a Číne , je stále dostatok ludí čo by si ho kúpili !

1 3
možnosti
PS

Pekny clanek. Jeste bych dodal, ze CRISPR uz je treti generace tzv. navadenych nukleaz, prvni byly ZNF nukleazy, ale ty se neujaly, protoze na ne mela patent firma a jeden experiment stal 25 000 Euro, po nich prisly tzv. TALEN nukleazy, ktere byly volne k dispozici a ktere se uspesne zkousely uz kolem 2011 (mole laborka pripravila prvni modifikovanou mys 2012) a teprve potom prisly CRISPRy. Hlavni vyhoda CRISPRu je v jednoduchosti. TALEN clovek vyrabel a overoval cca tyden az dva, kdyz to slo dobre, CRISPR lze pripravit a otestovat za dva dny. A vyrobit deset TALENu je otrocka prace i pro skoleneho cloveka, zatimco na vyrobu a otestovani stovky ruznych CRISPRu v podstate staci par dni a zvladne to magistersky student. CRISPR byl tedy prulom v rozsahu, v jakem slo s navadenymi nukleazami pracovat, ale technologie cileneho prestrizeni DNA existovala uz par let pred CRISPRy.

16 0
možnosti
JV

J41a18n 78V49e76r53n52e89r

10. 7. 2018 13:08

A výhoda je hlavně opravdu v tom, že není potřeba genom editovat zásahem ve smyslu knock outu cílové genu či jiné modifikace pomocí "externí" DNA.

0 0
možnosti
RP

No, "humánní" neřešení vetřelecké krize zapříčiní brzy skoro jistě převis nabídky vepřového ve většině "pokrokové" Evropy...

BTW Již dnes jsou ve Švédsku místa, kde se překvapivě z "neznámých" důvodů nedá koupit vepřové sádlo...

11 13
možnosti
PS

Fascinuje me, jak do kazde debaty nekdo dokaze zatahnout muslimske imigranty. Godwinuv zakon internetove diskuse z toho uplne bledne.

13 9
možnosti