Facebook bude s výzkumníky a vládami sdílet data o pohybu a propojenosti...

Facebook bude s výzkumníky a vládami sdílet data o pohybu a propojenosti obyvatel. | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.czProfimedia.cz

Facebook odborníkům ukáže, jak se lidé pohybují a kde hrozí další nákaza

  • 24
Velká data by mohla pomoci predikovat šíření nového koronaviru. Doufá v to Facebook, který dal výzkumníkům z celého světa nové nástroje, jak využít anonymizovaná data při modelování a predikci nákazy. Využívá data, ke kterým mu jeho uživatelé dali povolení skrze tzv. „historii polohy“.

Při modelování toho, jak se vyvine pandemie, narážejí epidemiologové na limity dostupných údajů. Nikdo třeba nezná skutečný počet nakažených novým koronavirem, jen počet potvrzených nákaz. To znamená, že virus je vždy o několik dní napřed před oficiálními čísly.

Firma Facebook nyní výzkumníkům dává sadu nástrojů, které by mohly pomoci s předvídáním „dalších kroků“ a odhadováním oblastí, kde hrozí vypuknutí nákazy. V rámci iniciativy Data for Good (“daty pro dobrou věc“) využívá Facebook data o pohybu svých uživatelů.

Vše anonymně a v rámci historie polohy

Podobně jako v případě map návštěvnosti veřejných míst, které minulý týden uveřejnila společnost Google, využívá Facebook dat, která již od uživatelů má. Pokud máte nainstalovanou aplikaci Facebook, můžete si zapnout „historii polohy“, čímž dáváte firmě svolení k tomu uchovávat informace o tom, kde jste se pohybovali. A právě tyto informace slouží k vytvoření agregovaných (a tedy anonymizovaných) map. Ty dá Facebook k dispozici výzkumníkům z neziskového sektoru, akademikům i vládám.

„Nezískáváme tím žádná nová data, jen využíváme dat, ke kterým nám naši uživatelé již dali přístup,“ uvedl v rozhovoru s novináři Steve Satterfield z firmy Facebook. Doufá, že tato data povedou k rychlejší odezvě na úrovni zemí i jednotlivých oblastí.

Kam se virus vrhne příště?

Protože se nový koronavirus šíří skrze lidské přenašeče, jsou data Facebooku o sociální i reálné provázanosti lidí zajímavým zdrojem velkých dat. Facebook nově představil tři typy nástrojů.

Informací o poloze využívá kolokační mapa, která ukazuje, která místa na mapě jsou propojena skrze mezilidské kontakty ve fyzickém světě.

Ko-lokační mapa Itálie ukazuje, které oblasti jsou spolu propojeny skrze kontakt lidí.

Mapa provázanosti ukazuje, jak jsou různá místa provázaná s konkrétním místem v USA. Přestože jde „jen“ o mapu facebookových přátelství, může pomoci při analýze dopadů toho, když někde vypukne epidemie, jako je tomu nyní v New Yorku.

Propojenost různých míst USA s East Village v New Yorku (současné americké epicentrum koronavirové nákazy)

A pro analýzu toho, jak fungují či nefungují již existující restrikce, nabízí Facebook mapu toho, jak daleko se průměrně vydávají lidé od svých domovů. To, že tato vzdálenost ve velkém klesá, obvykle znamená, že lidé dodržují karanténu nebo existující zákazy vycházení.

Jak daleko od domova se lidé vydávají, průběh v čase.

Pouze v USA pak Facebook spustí i dotazník, který se ukáže uživatelům a vyzve je k vyplnění pociťovaných příznaků. To chtějí výzkumníci z Carnegie Mellon University využít k mapování šíření epidemie. Nejde samozřejmě v žádném případě o stejně tvrdá data jako u laboratorních testů, ale v něčem může být ohromné množství dat užitečné a indikativní.

V USA bude Facebook od lidí zjišťovat, jak se cítí, a data pomohou výzkumníkům z Carnegie Mellon University mapovat šíření nákazy.

Na náš dotaz, zda Facebook plánuje něco i na individuální úrovni – ve stylu „setkal jste se nedávno s člověkem, u kterého se potvrdila nákaza“ – zástupci Facebooku odpověděli, že s odborníky samozřejmě diskutují různé možnosti a analyzují jejich užitečnost. Zatím ale nemají nic konkrétního, co by mohli zveřejnit.

Podle studie New York University (PDF) lze skutečně využít anonymizovaná data k predikci epidemie. Na příkladu šíření COVID-19 ukázali, že oblasti, které mají více „facebookových vazeb“ na oblasti postižené virem, mají větší šanci, že se v nich epidemie začne také šířit.