Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Únik, jaký jste neviděli. Kořist dá dravci masáž zevnitř a unikne „zadem“

  16:11
U asijského brouka japonský vědec objevil neobvyklý trik, který mu umožňuje vyhnout se smrti v útrobách obojživelníků. Po sežrání rychle projde trávicím traktem a pak donutí dravce se vykálet. Pozorování zveřejnil seriózní časopis Current Biology a ano, existuje i video.

Tak trochu jako v biblickém příběhu o Jonášovi a velrybě si mohl připadat jeden druh vodního hmyzu z čeledi vodomilovitých (Regimbartia attenuata), který si vědci vybrali pro své pokusy. V bibli se neříká, kterým otvorem velryba Jonáše vyvrhla, u tohoto hmyzu však odborníci popsali, jeho cestu trávícím traktem.

Výzkum, který probíhal na univerzitě v japonském Kóbe, se zabýval únikovým chováním kořisti, na níž měl zálusk skokan černoskvrnný (Pelophylax nigromaculatus). Většina podobných studií se zabývá zkoumáním toho, jak se hmyz a další potrava těchto obojživelník snaží vyhnout kontaktům s jejich predátory, v tomto případě to ale bylo jinak.

Vědci k objevu dospěli, když zkoumali obranu hmyzu proti žabám, kterým byly poskytnuty různé druhy hmyzu. Studie popisuje podávání dospělých jedinců (3,5-5 mm) Regimbartia attenuata mladým i dospělým skokanům.

Stalo se tak vůbec poprvé, že byl tento způsob úniku kořisti popsán a natočen. A tak zatímco Jonáš se několik dní ve velrybě modlil, náš brouk hledal aktivně cestu ven. Předem to nešlo, a tak se musel vydat na cestu přes žaludek a střeva.

Vlevo nahoře na obrázku (a) je brouk druhu Regimbartia attenuata z čeledi vodomilovitých (Hydrophilidae). Vpravo nahoře (obrázek b) je skokan černoskvrnný. Na sekvenci snímků (c) pak vidíte jeden aspekt interakce těchto dvou druhů: stejného brouka jak po průchodu trávicím traktem skokana kloakou uniká ven.

Nejrychlejšímu spolknutému broukovi trval průchod celým trávicím traktem šest minut. To byla ovšem výjimka, většina z 15 brouků v experimentu vyšla z těla skokanů po jedné až šesti hodinách od pozření. (Jeden Regimbartia attenuata cestu nepřežil vůbec a vyšel mrtvý.) „Ačkoli jsou dospělí brouci žábou snadno pozřeni, u spolknutých brouků jich bylo po jídle vyloučeno do 6 hodin (0,1–6,0 h) devadesát procent překvapivě stále žilo,“ popisují vědci zjištění ve studii.

Právě délka pobytu v jícnu, žaludku, tenkém a posléze tlustém střevě predátora je pro přežití kořisti důležitá. Čím kratší dobu uvnitř zůstává, tím větší je šance na přežití. Navíc se nemůže pasivně spoléhat na trávící trakt, ale musí aktivně sama nalézt cestu ven.

Vědci i tento fakt experimentálně ověřili, když našemu hmyzu zalili nožičky do vosku, aby je nemohl použít. V tomto případě se mu uniknout nepodařilo a skokan jej využil jako svou potravu. Trávil jej přitom v rozsahu od 38 do 150 hodin.

Pravděpodobná cesta brouka druhu Regimbartia attenuata tělem obojživelníka. Na snímku k ilustraci posloužil trávicí trak skokana černoskvrnného. Na konci cesty brouk zřejmě stimuluje svěrače žáby a vyvolá reflex, který způsobí uvolnění svěrače, tj. defekaci.

Je jasné, že tímto způsobem může hmyz uniknout pouze z těla dravce, který svou potravu nežvýká, ale zcela pozře, a tím ji nechá po určitou dobu žít ve svých útrobách.

Pro samotnou žábu cesta tohoto brouka skrz tělo nezůstává bez následků. Žáby se obvykle nevyprazdňují brzy po jídle. Podle vědců tak tento hmyz podporuje vylučování žab, aby usnadnil svůj únik. To proto, že svěrač není volně průchozí. Vědci vyzkoušeli, zda dokáže brouk vyvolat vylučování i u dalších čtyř druhů žab, což se potvrdilo.

Tento objev není jediný, který popisuje únikové chování kořisti, výjimečně některá zvládne přežít bez pohybu a je pasivně vyloučená s trusem. Jiná má zase strategii poslední záchrany v tom, že vyloučí v těle predátora toxické látky, které ho donutí ji vyzvrátit. Každopádně je třeba zopakovat, že tato práce vůbec poprvé popisuje aktivní chování živočicha, který se snaží projít celou trávicí soustavou.

Pokud si budete chtít podobný experiment vyzkoušet sami, budete se muset vydat do Asie, kde se tento druh hmyzu vyskytuje hojně na rýžových polích.

Autor:
  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 140 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 18 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 3 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 9 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 1 příspěvek

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Proklatě krátkou lanovku v Záhřebu museli zpočátku cestující občas i tlačit

v diskusi jsou 3 příspěvky

16. května 2024

V Záhřebu najdeme pozemní lanovku, která patří mezi nejkratší zařízení svého druhu na světě. Délka...

Google chce měnit vyhledávání a také ukázal asistenta, který slyší a vidí

v diskusi je 12 příspěvků

15. května 2024  7:53

Společnost Google na výroční konferenci tradičně nazvané I/O, představila řadu novinek. Všechny se...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 9 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...