Tématice digitálního vysílání se server Technetu věnuje stále intenzivněji. Důvodem je neustále se blížící přechod z analogového na digitální vysílání, který již v Evropě pomalu začal.
Digitalizaci jsem tak vyčlenili samostatnou sekci, kterou naleznete zde. Pokud se chcete s touto tématikou seznámit, můžeme vám doporučit článek Jak funguje experimentální digitální vysílání naživo?
Proč digitální vysílání?
Výhody digitálního vysílání jsou patrné i při zkušebním provozu a představují jasný příslib do budoucna. Po přechodu na digitální vysílání vám jednou pro vždy odpadnou starosti s nekvalitním analogovým signálem, získáte přístup k dalším televizním stanicím (TV Praha, Óčko) a své oblíbené pořady si také můžete pohodlně nahrávat na digitální média (HDD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD-R/RW). Navíc se se spuštěním plného provozu nabídka kanálů výrazně zvýší.
Minulý týden jsme vám představili dva šikovné levné set-top boxy, které lze zařadit do kategorie levnějších přístrojů. Přesto nabízejí kvalitní příjem digitálního vysílání. Jejich srovnání si můžete přečíst v článku I levné set-top boxy vám zaručí kvalitní příjem digitální televize.
Přichází střední třída
Více o problematice digitalizace se dozvíte v sekci Digitální televize.
Dnes vám přinášíme set-top box střední třídy Radix DTR-9000 PVR od německého výrobce satelitních a digitálních reciverů společnosti Radix Electronic.
Tento model nabízí možnost nahrávání televizního vysílání na integrovaný pevný disk. Přístroj může být osazen harddiskem o kapacitě až 120 GB. Námi testovaný vzorek disponoval úložnou kapacitou 80 GB. To odpovídá zhruba 45 hodinám záznamu.
Stejně jako minule, jsme i nyní testovali v malém městě západně od Kladna. Signál jsme přijímali na klasickou venkovní anténu, zaměřenou na vysílač Praha-město.
Design a zapojení
Set-top box Radix DTR-9000 PVR se svými rozměry 34 x 6,9 x 25,5 cm neliší od běžného videorekordéru. Design je poměrně střídmý, pouze na předním panelu můžete pozorovat lehké zaoblení, které podtrhují kulatá ovládací tlačítka napravo od rozměrného displeje se zelenými číslicemi.
Kromě směrového ovladače, uprostřed kterého je navíc umístěné tlačítko OK, zde naleznete ještě Menu, Exit a Power. DTR-9000 se dodává ve dvou barevných provedeních – stříbrné a černé. Náš testovaný vzorek byl černý a podle našeho subjektivního pocitu mu tato barva slušela víc.
Na zadní straně přístroje naleznete všechny důležité vstupy a výstupy, které potřebujete pro vaší digitální televizi. Videovýstupy reprezentují dva konektory RGB (SCART), S-Video a video. Z audio výstupů je možno využít analogový stereo výstup, digitální koaxiální a optický výstup. Kromě toho samozřejmě nemohou chybět anténní vstup a výstup a pro případný upgrade firmwaru konektor RS-232.
Dálkové ovládání
Dálkový ovladač, na kterém naleznete všechny ovládací prvky, je poměrně masivní, ale docela dobře se drží. Jen se svou šedou barvou k černému přístroji moc nehodí. Více by ladilo, kdyby barevné varianty set-top boxu měly odpovídající barevnou kombinaci i u dálkového ovladače. Řešením by případně také byl dálkový ovladač černý, který by se lépe hodil k černému i stříbrnému přístroji.
Proti dálkovým ovladačům set-top boxů, které jsme testovali minule, obsahuje tento o poznání více tlačítek. To je dáno dalšími funkcemi, které low-endové přístroje nepodporovaly. Tlačítka jsou rozmístěna poměrně intuitivně, přesto by se v nich mohli začátečníci a méně technicky nadaní uživatelé ztratit. Ocenili jsme stabilitu tlačítek, ketré se neviklají a dobře se tisknou.
Reakce na stisknutí jsou téměř okamžité. Pouze při přepínání kanálů trvá asi čtyři sekundy než se kanál přepne, protože přístroj čeká jestli nezadáte další číslo. Přístroj nabízí celkem 1300 volných pozic pro kanály.
Z funkcí aktivovaných jedním tlačítkem můžeme kupříkladu zmínit EPG. Ta představuje elektronického programového průvodce. Další s označením TTX zapíná teletext a INFO zobrazuje informace o kanálu. Tlačítko pro přepínání sledování televizoru a poslouchání rádia není popsané, ale poznáte ho podle symbolu malé noty. Tlačítkem AUDIO pro změnu přepínáme jazyk a audio mód. Na možnost nahrávání a přehrávání odkazují tlačítka ve spodní části ovladače, jak si můžete povšimnout na fotografiích.
Nahrávnání pořadů
V nitru přístroje se mimo jiné skrývá kvalitní digitální tuner Thomson a již zmiňovaný harddisk o kapacitě 80 GB. Před začátkem testování jsme vkládali do možnosti nahrávání dosti velké očekávání. Čekalo nás však velké zklamání.
Kvalita záznamu nebyla moc vysoká. Obraz se trhal a v některých případech dokonce zamrzl zatímco zvuk pokračoval dál. Nedokážeme posoudit nakolik se jednalo o vliv síly signálu, ale při sledování televize jsme žádné problémy nezaznamenali. Spíše to vypadá, jakoby byl systém výkonově poddimenzovaný.
Aktualizováno (4.10.2005): Podle vyjádření prodejce spočívala chyba použitém harddisku, který nespolupracoval zcela korektně s přístrojem. Chyba však byla odstraněna a v současnosti jsou do set-top boxu montovány jiné harddisky. Chtěli jsme se přesvědčit na vlastní oči a proto jsme si Radix ještě jednou půjčili. Tentokrát vše fungovalo jak mělo a obraz byl plynulý bez trhání a velice kvalitní.
Zajímá vás, jak takové digitální vysílání vypadá? Vyzkoušeli jsme to za vás. Jak funguje experimentální digitální vysílání naživo?
Další nevýhodou je, že při nahrávání nemůžete přepnout na set-top boxu na jiný kanál, protože je vybaven pouze jedním tunerem. Navíc od stisknutí tlačítka REC do spuštění nahrávání vždy uběhlo asi dvacet sekund, takže máte problém nepřijít o začátek pořadu, pokud spouštíte nahrávání ručně. Pro nahrávání však můžete použít desetimístný časovač.
S nahranými pořady můžete pomocí editačních značek a skoku v záznamu jednoduše dále pracovat. Kupříkladu tak lze snadno vystříhat otravné reklamy. K dalšímu zálohování záznamu musíte mít k set-top boxu připojený buď videorekordér, což by bylo vzhledem ke kvalitě záznamu na VHS krokem zpátky, nebo v ideálním případě DVD rekordér. Třetí možností je připojení k počítači, ale v tomto případě musí být váš počítač vybaven systémem pro zachytávání videa. To je však již praktičtější mít v PC rovnou kartu s digitálním tunerem, která vyjde levněji než celý set-top box. Celkově nás funkce nahrávání poměrně zklamala.
Ladíme kanály
Jak jsme se již zmínili, nabízí přístroj 1300 pozic pro kanály. Jejich ladění probíhá buď automaticky nebo manuálně. Názvy kanálů se zobrazují bez diakritiky. Přístroj obecně neumí českou znakovou sadu a i v nabídce jazyka pro menu čeština chybí. Pouze u titulků a preferovaného jazyka si můžete náš rodný jazyk nastavit.
V elektronickém programové průvodci (EPG) jsou písmena s diakritikou buď nahrazena nesmyslnými znaky nebo, jako v případě TV Praha, diakritika zcela chybí. U některých kanálů (pravděpodobně provozovaných z vysílače Praha – město) nenaleznete v seznamu žádné označení, z něhož by bylo patrno o jaký vysílač se jedná. V tomto případě nepracuje EPG korektně. Sice se zobrazují správné časy, ale chybí názvy a informace o pořadech. To však není chyba přístroje. Nedokonalé počeštění je velkou slabinou přístroje.
Proč ho koupit? |
|
Proč ho nekoupit? |
|
Kdy? |
Již v prodeji |
Za kolik? |
7890 Kč |
Z dalších funkcí můžeme zmínit kupříkladu rodičovský zámek, který umožní rodičům omezit přístup dětí k některým pořadům. Tlačítko LAST vás pro změnu vrátí na naposledy sledovaný kanál. To se hodí kupříkladu při častém přepínání z jednoho kanálu na druhý.
Kvalita signálu
Jednotlivé set-top boxy se v kvalitě přijímaného signálu příliš neliší. Náš testovaný přístroj nenabízí přesné údaje o kvalitě a síle signálu a bez podrobných diagnostických přístrojů jeho parametry můžeme pouze odhadovat. Subjektivně se nám zdál téměř na úrovni minule testovaného set-top boxu Universum DVB-T 450a. Stejně jako on nalezl oba testovací multiplexy a to jak Českých radiokomunikací z vysílače Praha -město, tak i CDG z pražského Strahova.
Stejně jako minule vám radíme, abyste si před zakoupením vlastního set-top boxu nějaký půjčili a sami si vyzkoušeli jaký je signál v místě vašeho bydliště. Toto řešení je nejjednodušší a také nejspolehlivější.
Koupit či nekoupit
Ze set-top boxu Radix DTR-9000 PVR máme trochu smíšené pocity. Především nám dost citelně chyběla čeština a zklamalo nás fungování nahrávání na pevný disk. V balení také chybí jakékoli propojovací kabely. Kromě přístroje a dálkového ovladače zde naleznete již jen baterie do ovládání.
Na druhou stranu je přístroj velice citlivý a nabízí kvalitní obraz a zvuk. Vedle toho pro jeho koupi hovoří i příznivá cena 7890 Kč. Začátečníci a laici však asi radši sáhnou po některém z jednodušších přístrojů.
Vlastnosti | |
Tuner DVB-T: |
Frekvenční rozsah: UHF / VHF (470 - 862 MHz / 174 - 230 MHz) Úroveň signálu: -20 - -78 dBm Šířka pásma: 7 / 8 MHz Demodulace: COFDM |
Vstupy: |
anténní vstup (IEC 169) |
Výstupy: |
průchozí anténní výstup (IEC 169), 2x RGB (SCART), S-Video, video, stereo, opt., koaxiál. |
Rozměry: |
34 x 6,9 x 25,5 cm |
Hmotnost: |
2,5 Kg |
Cena: |
7 890 Kč |
|
Testovaný přístroj zapůjčil internetový obchod DVBTshop.net.