Pražané přelaďují na digitální vysílání

aktualizováno 
Poslední dobou se stále častěji mluví o digitálním televizním vysílání, které mohou naladit zatím jen obyvatelé metropole. Málokdo však ví, co pro příjem dokonalého obrazu a zvuku potřebuje.
Televizní signál v digitální kvalitě šířený pozemními vysílači mohou ve zkušebním provozu přijímat v tuto chvíli pouze obyvatelé Prahy a blízkého okolí, ale za rok už bude vše jinak. Tento týden začínají na Radě pro rozhlasové a televizní vysílání slyšení se žadateli o digitální televizní vysílání, kromě ČT 1, ČT 2, Novy a Primy přibude do poloviny příštího roku dalších 8 televizních stanic vysílajících v češtině. Můžeme se dočkat sportovního kanálu, hobby televize, zpravodajského vysílání či televize, která nabídne výhradně filmy. Žadatelů je více než čtyřicet, a kdo obdrží licenci, se můžeme dovědět už koncem června.

Jak na digitální signál?

Stačí zajít do kamenného obchodu a koupit přijímač, který je možné doma zapojit mezi anténu a televizi. V současné době se obchod s těmito přístroji rozvíjí a například podle slov Milana Bartoše ze společnosti Datart jsou v prodeji aktuálně tři typy přístrojů značky Strong a Thomson v rozmezí 3-4 tisíc korun. „Vzhledem k tomu, že jsme s touto komoditou v počátcích, jsou prodeje maximálně v desítkách kusů měsíčně,“ dodává.

Nabídka přístrojů je přímo spojená s ostrým startem digitálního vysílání. O tom se přesvědčili v západní Evropě, kde je v současné době na trhu více než stovka modelů přijímačů, takzvaných set top boxů. V Česku je zatím výběr omezený.

Internetový obchod

Třeba společnost Electroworld nabízí kromě dvou přijímačů Strong, z nichž ten dražší lze použít i na 12 voltů, tedy například v autě, také přijímač značky Force. „Od konce loňského roku vzrostl prodej denně až na 4-5 kusů,“ sdělil Patrik Horina z Electroworldu.

Kromě kamenných obchodů lze inteligentní krabičky sehnat také přes internet, kde se dá dokonce najít PC karta umožňující sledování digitálního programu v počítači. Stejně jako u všech výrobků však platí pravidlo: Čím levnější přístroj, tím méně funkcí. S rostoucí nabídkou a konkurencí však půjdou ceny set top boxů dolů. Pokud tedy už dnes nejste s kvalitou televizního signálu v Praze spokojeni, je právě zakoupení digitálního přijímače řešení, jak zatočit s „duchy“.

Mezi stanicemi, které lze v Praze přijímat, je i první ryze česká hudební televize Óčko. Kromě klipů každý den nabízí zajímavé hosty a mnoho hudebních pořadů. Jeden z nejoblíbenějších začíná v 19 hodin s názvem CZ & SK hity. Od dvaadvacáté hodiny přicházejí na řadu menšinové žánry, od pondělka do neděle se tak střídají moderované pořady Star guitar (rocková hudba), 5. element (hip hop), Frisbee (dance), Madhouse (metal) a No future (punk).

Kolik stojí přístroje pro příjem digitálního pozemního televizního vysílání

 • Mustek DVB-T102
  OSD menu, 1000 programových míst, EPG, TXT, SCART, S-Video, A/V CINCH, S/PDIF (koax.), úhledný design.
  Cena od 2084 korun
 • UNIVERSUM DVB-T 450a
  České OSD menu, české EPG, 2x SCART (SCART kabel v ceně), A/V CINCH, dálkové ovládání, digltal audio CINCH (koax.), možnost upgradu, desetimístný časovač, displej. Cena od 2660 korun
 • TechniSat DigitMod T1
  4000 programů, české menu, český TXT (paměť na 1000 stránek), EPG, 30x časovač, 1x SCART, malé rozměry, vhodný l pro mobilní využití (napájení 12 V). V příslušenství zdroj, dálkové ovládání.
  Cena od 2680 korun
 • Protek 1002 DVB-T
  České menu, EPG, 1000 předvoleb, 2xSCART, stereo audio CINCH, možnost upgradu, dálkové ovládání, rychlé přepínání programů, rozměry 255x40x185 mm.
  Cena od 2730 korun
 • Strong SRT 5110
  1000 programů, VHF + UHF, 2x Scart, 3x Cinch, modulátor, dálkové ovládání, možnost upgradu, TXT, SPDIF - Cinch, napájení 230 i 6 V.
  Cena od 2990 korun
 • STRONG SRT 5125
  1000 programů, VHF + UHF, 2x Scart, 3x Cinch, možnost upgradu, dálkové ovládání, TXT, SPDIF - Cinch, napájení 230 112 - 24 V.
  Cena od 3390 korun
 • Autor:
   

  Nejčtenější

  Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

  Intelino tým

  Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

  U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

  360 Reality Audio

  Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

  SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

  Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

  Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

  Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

  … i po kousnutí.

  Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

  Těšte se na bezdotykové ovládání, revoluční radar od Googlu má zelenou

  Miniaturní radar v čipu Soli

  Miniaturní radar s názvem Google Soli umí rozpoznávat jemná gesta lidské ruky. Hodí se jako vstupní zařízení pro...

  Další z rubriky

  Signál nového pozemního TV vysílání už pokrývá přes 97 % obyvatel

  Mapa předpokládaného pokrytí signálem DVB-T2 televize v prvním čtvrtletí 2018.

  Poslední spuštěné vysílače pro novou pozemní digitální televizi DVB-T2 přinesly signál části severních Čech a zlínském...

  Česká televize odloží start vysílání v DVB-T2 až na příští rok

  Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci listopadu 2017.

  Vstup České televize do nové generace pozemního televizního vysílání přijde později, než se původně očekávalo.

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...

  Nevíte, co vařit? Inspirujte se
  Nevíte, co vařit? Inspirujte se

  Uvařte rodině něco dobrého.

  Najdete na iDNES.cz