Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zemřel vynálezce čárového kódu. Laserem urychlil supermarket i nemocnici

  14:24
V požehnaném věku 91 let zemřel v neděli 9. prosince Norman Joseph Woodland. Před šedesáti lety získal patent na "klasifikační přístroj a metodu", které dnes známe jako čárový kód. Dožil se neuvěřitelného rozšíření svého vynálezu do všech myslitelných oblastí lidského počínání.
Norman Joseph Woodland (6. září 1921 - 9. prosince 2012) na archivním snímku z doby, kdy pracoval u IBM

Norman Joseph Woodland (6. září 1921 - 9. prosince 2012) na archivním snímku z doby, kdy pracoval u IBM | foto: IBM

Woodland se svým spolužákem vymyslel metodu čárového kódu už koncem čtyřicátých let. V roce 1951 nastoupil u IBM, a teprve v této firmě se mu o dvacet let později povedlo dotáhnout svůj vynález k praktickému využití. Spolu s dalšími inženýry IBM byl letos za svou činnost odměněn místem v americké síni slávy, a dvacetl let předtím získal Národní technickou medaili.

"Můj otec byl úžasný, přátelský chlap, a vývoj čárového kódu ho neuvěřitelně bavil," vzpomíná jeho dcera Susan Woodlandová. "Rád mluvil s pokladními, ptal se jich, jak se jim se čtečkou pracuje a jestli je něco, co by ještě měl vylepšit." Podle ní byl otec perfekcionista. Přestože se účastnil i řady dalších projektů, mimo jiné i slavného projektu Manhattan, podle ní byla čtečka čárových kódů jeho srdci nejbližší.

Plážový písek a skautská morseovka

Během svých studií na Drexelově institutu ve Philadelphii zaslechl Woodlandův spolužák Bernard Silver zajímavý rozhovor. Šéf místního obchodního řetězce si stěžoval děkanovi fakulty na pracné sledování zboží a jeho načítání u pokladny. A jestli prý děkan nemá nějaké nadějné studenty, kteří by se na to podívali. Silver řekl o problému Woodlandovi, a společně se pustili do rozpracovávání řady různých metod a nápadů. "Otce vždycky bavilo přemýšlet o zajímavých problémech," dodává jeho dcera.

První Woodlandův nápad počítal s využítím neviditelného inkoustu, který by se objevil pod UV světlem. Spolu se Silverem vytvořili funkční prototyp, ale tisknout UV značky bylo příliš nákladné, inkoust byl navíc nestabilní. Woodland se rozhodl, že se do problému položí naplno. Odešel ze svojí učitelské pozice na univerzitě, vybral úspory a odjel k dědovi na slunečnou Floridu, aby měl na práci klid.

Čárový kód představuje častou inspiraci pro umělce

Právě floridský písek mu prý vnukl přelomový nápad. Kreslil prsty do písku a přemýšlel, jak využít geniální Morseův systém telegrafického kódování abecedy.

"Strčil jsem čtyři prsty do písku, a - nevím proč - zatáhl jsem směrem k sobě a nakreslil čtyři čáry. A povídám si: Páni! Tady mám čtyři čáry, a ty by mohly být tlusté nebo tenké, mohly by zastupovat tečky nebo čárky!"

Spolu se Silverem nápad rozpracovali do funkčního zařízení, které si patentovali v roce 1949, v roce 1952 jim byl patent přiznán. První čárové kódy, tak, jak je Woodland a Silver zamýšleli, se v principu podobaly těm dnešním. Pozdější koncepty připomínaly terče, šlo o soustředné kruhy. Ty se ale do praxe nedostaly.

Patent číslo 2612994 - Klasifikační zařízení a metoda
Patent číslo 2612994 - Klasifikační zařízení a metoda

Patent číslo 2612994 - Klasifikační zařízení a metoda. Nalevo ukázka kódů, napravo ukázka mechanického zpracování.

Dlouhá cesta do supermarketů

Od roku 1951 pracoval Woodland pro IBM a spolu se Silvermanem se snažili firmu přesvědčit, aby pracovala na přístroji pro supermarkety. To se ale ukázalo jako nevýhodné, a tak vynálezci svůj patent prodali společnosti Philco, a ta jej dále přeprodala společnosti RCA. Vynálezci tehdy inkasovali 15 tisíc dolarů, což se z dnešního pohledu jeví jako nepatrná částka.

Jako první se koncem padesátých let pokusily o komerční využití čárových kódů dráhy, konkrétně Asociace amerických železnic. Po více než patnácti letech pokusů nakonec od aplikace upustily. První úspěšnou aplikací čárových kódů tak možná uvedla do praxe ve spolupráci s Computer Identics firma General Motors, které čárové kódy umožnily přesné sledování součástek už v roce 1969.

Zdroje a odkazy

Mezitím se čárové kódy oklikou dostaly znovu k jejich tvůrci Normanu Woodlandovi. Firma IBM v roce 1971 rozpoznala potenciál čárového kódu, když viděla, že Národní asociace potravinových řetězců pracuje s firmou RCA na řešení pro pokladny. Povolali Woodlanda, aby se znovu vrátil ke své dvacet let staré práci.

Na projektu už Woodland nemohl spolupracovat se svým dávným kolegou ze studií, Silverman zahynul počátkem šedesátých let při autonehodě. Místo toho se stal členem nového týmu, se kterým vytvořil roku 1973 řešení firmy IBM - Universal Product Code.

Ve středu 26. června 1974 v 8:01 naskenovala pokladní Sharon Buchananová první čárový kód v historii, tedy naostro, za plného provozu. Byl to balíček žvýkaček Juicy Fruit za 67 centů. Dnes je vystavený v Národním muzeu americké historie.

Čárové kódy po celém světě

Od prvního pípnutí uteklo téměř padesát let. Norman Woodland byl svědkem toho, jak se jeho vynález rozšířil na všechny myslitelné nálepky. Slouží nejen k identifikaci zboží, ale také ke sledování balíků na poště, koordinaci práce v továrně, sledování krevní plazmy nebo vzorků v nemocnicích a laboratořích, kontrole kvality, ověřování dokladů a obecně ke zvýšení efektivity řady procesů, ve kterých je potřeba synchronizovat dění v reálném světě se světem digitálním.

Čárové kódy jsou klíčové pro koordinaci milionů zásilek a balíčků (zde zázemí řetězce Sainsbury's)

V dnešní době známe přinejmenším desítky různých "odrůd" čárového kódu, včetně pokusů využít barvy, tvary nebo 2D zobrazení. Mezi nejznámější standardy patří QR kódy nebo Microsoft Tag. Ty nacházejí nové využití díky nástupu mobilních telefonů vybavených fotoaparáty a představují novou příležitost pro propojení fyzické reality a počítačového světa.

Čárový kód v populární kultuře

Čárový kód se stal symbolem digitálního světa, zosobňuje pronikání "číslovosti" do našeho chování, do interakce se světem. Někdy je používán i ke znázornění panoptikonu, tedy sledování mas "Velkým bratrem". Norman Woodland neměl v úmyslu nic z toho. Hledal způsob, jak usnadnit život běžným pokladním. A mimochodem se mu povedlo pokreslit svými čárami celý svět.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi jsou 3 příspěvky

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi nejsou příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu? Je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 10 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...