Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Na papíře skvělá, v reálu však není autokamera A5 Pro WiFi žádná sláva

Nad počínáním některých řidičů zůstává rozum stát a záznam z palubní kamery může být rozhodujícím důkazem při vyšetřování dopravní nehody. Vyzkoušeli jsme proto kameru TrueCam A5 Pro WiFi, která nás však navzdory skvělé výbavě i parametrům příliš nepřesvědčila.
Kamera TrueCam A5 Pro Wifi

Kamera TrueCam A5 Pro Wifi | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Kameru do automobilu můžete pořídit od zhruba 400 korun za jednoduchý model z čínského zásilkového obchodu, po přibližně 10 000 korun za špičkový kus. My jsme během prázdninových cest vyzkoušeli A5 Pro WiFi populárního výrobce TrueCam, který se nachází v necelé polovině spektra - stojí 4 490 korun. 

Má skoro vše, co byste mohli chtít - například čip se širokým dynamickým rozsahem pro zřetelný záznam za slunečného dne i při noční jízdě, GPS modul pro záznam polohy a rychlosti nebo wi-fi připojení pro přenos fotek do chytrého telefonu.

Kamera TrueCam A5 Pro Wifi na přísavkovém držáku.

Přiznám se, že ve voze běžně používám zmíněnou kameru za původní cenu 400 korun z čínského obchodu, kterou bylo možné v českých obchodech pořídit s logem jedné docela populární značky za 1 200 korun. Na ní mi vadí příliš úzký úhel záběru, horší kvalita záznamu v noci a občas nefunkční přemazávání starých souborů, kartu je pak nutné zformátovat přímo z menu. Byl jsme proto zvědavý, o kolik lepší bude zážitek s kamerou za více než desetinásobek ceny.

A začněme tím do jisté míry nejdůležitějším.

Kvalita záznamu

Za běžného slunného dne je podrobnost obrazu dostatečná nejen pro přečtení poznávacích značek okolních vozidel, ale na obraz se i docela dobře dívá. Za prudkého slunce někdy dochází k přepalům, zpravidla v oblasti nebe, nebo mizí přesvětlené fasády domů. Ale to nevadí, situace na silnici a poznávací značky jsou zachyceny dobře. Při noční jízdě městem potěší poměrně nízký šum v obraze, příjemné barvy a opět dobrý obraz. Chvíli musíme i příjemně široký 130° úhel pohledu a minimální optické zkreslení.

Horší je to v noci na dálnici či na okreskách bez veřejného osvětlení, kde je patrná zejména nejjasnější část kuželů od reflektorů automobilu, případně světla jiných vozidel a semaforů - obraz se jinak topí ve tmě. A bohužel, pokud se do kuželu světla dostane potkávací značka jiného vozu, je přeexponovaná tak, že písmena a číslice zpravidla nerozpoznáte. 

Obrazu může pomocí polarizační filtr, který lze za zhruba 550 Kč přikoupit a nasadit na závit v okruží objektivu - ten odfiltruje odlesky interiéru na skle a pomůže i proti odleskům z reflexních povrchů v záběru. K dispozici jsme jej ale neměli.

Kvalitu obrazu komplikuje měkkost držáku s přísavkou, kdy se při jízdě po hrbolech kamera rozvibruje a obraz tak poskakuje.

Shora dolů: přísavka na sklo (zaměnitelná za lepící držák), mezikus s potrem na GPS přijímač, kamera.

GPS Modul

GPS přijímač není součástí kamery, nýbrž je to samostatný modul, který zasunete do připraveného konektoru v držáku kamery. Součástí tohoto přijímače je i databáze radarů, na které vás hlasem upozorní, a to i včetně informace o maximální povolené rychlosti v daném úseku. Aktualizovanou databázi si můžete stahovat ze stránek výrobce a skrze speciální utilitu ji nahrát přímo do přijímače.

Někdy se GPS přijímač „našel“ až po několika minutách jízdy, jindy téměř okamžitě. Ne vždy se s upozorněním na průjezdové kamery trefil na začátek úseku, ale několik desítek metrů za něj. Ale i tak je to milý pomocník, pokud však jezdíte například s navigací Waze, pak je to poněkud duplicitní věc.

Hlavním úkolem GPS je doplnit záznam videa o koordinanty, takže se v DVR player aplikaci v počítači záběr korektně přiřadí do mapy. Přijímač využívá i „spořič“ displeje v kameře, místo záběru na silnici tam můžete sledovat aktuální rychlost vozu.

WiFi připojení a aplikace

Kamera dokáže na požádání vytvořit hotspot, ke kterému se můžete připojit chytrým telefonem nebo tabletem a požadované záznamy z karty si rovnou stáhnout do svého zařízení. V případě nehody lze video snadno zazálohovat, v případě služebního vozu poslat zaměstnavateli. Můžete také na sociální sítě snadno nasdílet absurdní či nebezpečné počínání jiného účastníka silničního provozu. Výbornou myšlenku však komplikovalo často se přerušující spojení mezi kamerou a telefonem.

Živý náhled v aplikaci FinalCam
Aplikace FinalCam pro Android byla přeložena hodně hala-bala.

Aplikace FinalCam pro Android. Vlevo náhled z živého streamu, vpravo ukázka nastavovacího menu v čínštině a seznamu videoklipů připravených ke stažení. (po rozkliknutí uvidíte všechny).

Výrobce v návodu odkazuje na aplikaci Final Cam, vyzkoušeli jsme verzi pro Android, ale již v aplikačním obchodě nás zarazilo mizerné hodnocení 2,6 hvězdičky. Jsou pro to zejména dva důvody. Na výběr je angličtina a čínština a i v režimu angličtiny je přeložena jen menší část aplikace - na stažení souborů a živý náhled z kamery to stačí, ale nastavit kameru aplikací zvládne jen člověk, který umí čínsky.

Aplikace Datakam Player

Naopak aplikace pro počítač s Windows se nám líbila. Při přehrávání videí ze souborů dokáže přečíst i metadata a vy tak na monitoru vedle obrazu z kamery vidíte i pohyb vozidla v mapě, směr vozidla, rychlost. To je opravdu perfektní. 

Mizerný držák na sklo

Co se podle mě nepovedlo vůbec, je držák kamery. Pacička pro odpojení kamery od držáku je relativně malá, má ostré hrany. Prstem na ni musíte vyvinout celkem velký tlak a zároveň kameru odklapnout směrem dozadu. Což jde dobře, dokud máte kameru v ruce, ale pokud je nainstalována na skle vedle zpětného zrcátka, jednou rukou se to nepovede nikdy, oběma jen naprosto výjimečně. 

Kamera TrueCam A5 Pro Wifi

Pokud využijete pevnou instalaci s nalepeným držákem, tak vám nezbude než s kamerou zápasit, nebo ji nechat ve voze a riskovat odcizení.

Já využíval druhou instalační možnost, klasickou přísavku (nechtěl jsem kameru vracet i s kusem čelního skla), což vedlo k jejímu opotřebování a na konci testování nám kamera několikrát za jízdy z okna spadla. Držák s přísavkou má ještě jeden problém, je poměrně měkký a ač jsem vše dotáhl „na krev“, při jízdě po hrbolaté silnici se někdy rozvibroval a obraz pak samozřejmě „drkotal“ nahoru a dolů.

Závěr

Kamera může sloužit i jako parkovací, kdy aktivní (vestavěnou baterií živený) otřesový senzor spustí záznam, pokud do vás někdo „couvne“. Protože mám tendenci kameru nenechávat na skle a nelákat tím nenechavce, nepovažuji ji za příliš užitečnou.

Celkově na nás kamera vzhledem k pořizovací ceně neudělala příliš dobrý dojem. V případě potřeby uchování záznamu bych i v tomto případě raději vytáhl SD kartu (je snadno přístupná) a soubory zkopíroval, než zápasil s nestabilním připojením a aplikací v čínštině.

Křišťálová lupa
Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Dobrý ve spoustě ohledů, ale připlatíte si. Test Motoroly Edge 50 Pro

Motorola Edge 50 Pro

Nový model Edge 50 Pro od Motoroly pokračuje v budování zajímavé špičkové série telefonů. Není to...

Parádní velký tablet, kterému chybí snaha výrobce. Test Honoru Pad 9

Honor Pad 9

Čínský Honor se po svém stále ještě relativně nedávném návratu na globální trhy snaží dobýt...

Jak mohou být tak levná? Výborně hrající sluchátka lze koupit „za hubičku“

Levná sluchátka v testu

Milovníci kvalitně reprodukované hudby mohou za sluchátka utratit spoustu peněz a nelitovat toho,...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

Doplňkový fotografický set pro Xiaomi 14 Ultra

VIDEO Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

Do konce měsíce výhodná střední třída. Test smartphonu Vivo V40 SE

Vivo V40 SE 5G

Vivo uvedlo do střední třídy smartphonů zajímavý stylový model V40 SE. Ten je důkazem toho, jak...

Dlouhodobé zkušenosti: Apple iPhone 15 je nenápadně dobrý

Apple iPhone 15 a 15 Plus

Apple v uplynulých dvou generacích své iPhony rozdělil na dvě samostatné třídy. Modely Pro a běžné...

Lepší než terapie. Tato sluchátka skvěle zahrají ticho i muziku

Sluchátka v testu: Sony, Audio-Technica, Technics

Ani jedna z těchto sluchátek nejsou šlápnutím vedle. Jsou mezi nimi však velké rozdíly a každý se...

  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 132 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 13 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 3 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byl výtečným velitelem, přivedl naše tankisty, ale komunisté mu to nedarovali

v diskusi je 36 příspěvků

8. května 2024

Není Liška jako Liška. Zatímco nacistický generál Erwin Rommel, přezdívaný Pouštní liška, byl...

Autor „Krtečka“ i „Řeckých bájí“ Eduard Petiška se narodil před 100 lety

v diskusi jsou 2 příspěvky

14. května 2024

Před 100 lety, 14. května 1924, se narodil spisovatel Eduard Petiška, autor Starých řeckých bájí a...

Nezneužívá někdo webkameru či mikrofon vašeho PC? Jak to zkontrolovat

v diskusi je 1 příspěvek

14. května 2024

Premium To, že webová kamera a mikrofon v počítači mohou sloužit nejen k účelům, pro které byly vytvořeny,...

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 6 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Zemřel proslulý chemik Josef Michl, patřil k nejcitovanějším českým vědcům

v diskusi je 5 příspěvků

13. května 2024  18:02,  aktualizováno  19:21

Ve věku 85 let v pondělí zemřel český chemik Josef Michl. Informoval o tom Ústav organické chemie a...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...