Diskuse k článku

Jak se blesky z oblohy ocitly v naší kapse. Historie baterií

Bez baterií by nefungovaly mobilní telefony, notebooky ani digitální hodinky. Pojďme se podívat do historie elektrických článků, kdy baterie proháněla po stole žabí stehýnka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

dalaj

Parthianove

:-)

0/0
15.8.2008 15:09

jajaja00

Velice dobře ji známe právě z baterií, ve voltech se udává j

Ufff. To jsem netušil.....

0/0
12.11.2007 5:40

Ing. Petr Lachmann

2 of 2

Přehledné zpracování všeobecně opomíjeného tématu je chvályhodné a těšíme se na další díly. S vědomím jakési přirozené aktuální autorovy "posedlosti" tématem se mu dá odpustit, že o jednotce el. napětí říká, že "velice dobře ji známe právě z baterií, ve voltech se udává jejich napětí". Já myslím, že většina lidí jednotku volt zná spíše z jiných zdrojů elektřiny než právě z baterií. Dovolím si předpokládat, že sociologický průzkum by u dotázaných, právě cpoucích baterie do svého walkmana, diskmana nebo jen elektrického budíku, ukázal, že všichni znají 220 V v zásuvkách, ale nezajímají se o to, jaké napětí má jejich baterie. Částečně je přínosné, že unifikace nám dává možnost nepřemýšlet o parametrech a vybírat baterii podle velikosti a tvaru, nedostatkem dnešního konzumu je, že dnes většinu lidí nezajímá „jak věci pracují“. A tak nejen pro ty zvídavé, ale i pro poučení zbývající většiny je nutné nelitovat námahy a psát podobné popularizační články, jako je tento.

0/0
10.11.2007 13:56

Adam

Re: 2 of 2

Klidně se vsadím že kdyby ste jse někoho zeptal a nebylo to malé děcko ani důchodce tak by na 100% věděli jaké napětí mají dnešní standartní baterie a walkman už se nepoužívá.

0/0
10.11.2007 22:49

Dromy

Re: Re: 2 of 2

Já se na to koukám trochu z odlišného pohledu.. ..po elektro průmyslovce a vysoké škole, fakultě elektrotechniky. Ale já si při slově volt jako první vybavím 220, resp. 230V - tj. potenciál sítě. Hned potom mě napadá 12V akumulátor do auta a 1,2V Ni-MH, atd.. Věřím, že je to podobně i u zbytku obyvatelstva.. ;-)

PS: "walkman" je označení Sony pro přenosné přehrávače.. kazetové, CD, MD, flash, HDD, atd. nikoliv pouze pro kazetové..

0/0
11.11.2007 22:32

Ing. Petr Lachmann

1 of 2

Další užitečný článek autora, který se nadto nestydí přiznat prameny, z kterých čerpal. V některých formulacích je však zapotřebí být opatrný, např. při tvrzení, že Voltův článek "nebyl tak silný, aby vyvolal jiskru, jako to uměl proud z leydenských lahví". Vznik výboje (jiskry) není vyvolán proudem, ale napětím. V leydenské lahvi a v každém jiném kondenzátoru je napětí hodně velké, ale přeskok jiskry je provázen velmi malým proudem. Proto se při elektrostatickém výboji spíš lekneme, než aby nám nějak mohl ublížit.

V odkazovaném článku na leydenskou láhev se dočteme, že její vynálezce "vstrčil třením zelektrizovaný hřebík do baňky s vodou a obdržel ránu". Copak kovový hřebík, tedy vodič, lze třením zelektrizovat podobně jako ebonitovou tyč liščím ohonem? Možná dobře myšleno, ale úplně špatně řečeno, to je varování, že je podobné prameny nutno přejímat kriticky a obezřetně.

Přehledné zpracování všeobecně opomíjeného tématu je chvályhodné...

(dokončení v dalším diskusním příspěvku)

0/0
10.11.2007 13:54

MrJingles

Re: 1 of 2

Ještě se mi nestalo, že bych na iDnesu četl článek týkající se elektřiny, který  by pojmy proud a napětí naprosto svévolně nezaměňoval.

0/0
10.11.2007 16:27

Miroslav Pragl

Re: 1 of 2

Myslim ze proud protekajici vybojem (jiskrou) neni zrovna maly - z hlediska VA charakteristiky se jedna temer o zkrat. A kondenzator jako zdroj napeti je obecne celkem tvrdy zdroj. V zasade jde (zjednosdusene) o kombinaci:

- vysokeho napeti duleziteho pro ionizaci a vytvoreni kanalu vyboje ve vzduchu

- vysokeho proudu daneho tvrdosti zdroje a malym ubytkem na vyboji

- male energie ktera staci na relativne kratky impuls

MP

0/0
10.11.2007 18:17

Fox_VK

Re: 1 of 2

Opravdu pěkné.

Ale upřímně jsem zvědavý jestli se dostanenete k principu funkce a bezpečnosti práce s Li-pol Li-ion a LiFe-Po (A123)

0/0
10.11.2007 19:20

Jan Baterov

Re: Re: 1 of 2

Mozna ta bezpecnost ano. Na rozdily ve funkci Vami uvedenych typu Li-bat, resp. aktivenich hmot a chemickych reakci bude odkaz na peer-reviewed journals.

0/0
10.11.2007 22:22

Re: 1 of 2

"Copak kovový hřebík, tedy vodič, lze třením zelektrizovat podobně jako ebonitovou tyč liščím ohonem?"

Ano, lze. Je totiž (téměř) úplně jedno,  o jaké materiály se jedná. Důležitý je v danou chvíli mimo jiné izolační stav věci, kterou elektrizujeme, vůči věci, kterou máme použít jako protipól následného výboje.

Pakliže tedy třel železný hřeb o témeř cokoliv a byl při tom dostatečně od láhve odizolovám, pak výsledek byl jasný. 

0/0
11.11.2007 2:21

Re: 1 of 2

"V leydenské lahvi a v každém jiném kondenzátoru je napětí hodně velké"

Ale jen tak velké, jak velké se pro nabití tohoto kondenzátoru použije...

"Proto se při elektrostatickém výboji spíš lekneme, než aby nám nějak mohl ublížit."

Nelekneme se proto, že je tak malý proud, ale právě proto, že je tak velký. To způsobí intenzivní svalové kontrakce, které jsou ale díky velmi krátkému času zdraví neškodné.

Proud zabíjí, napětí popaluje. Pakliže bude zajištěno, že zdroj nedodá dostatečně velký proud, tak jediná bolest, která živému tvoru vznikne, bude bolest následná, kdy se projeví účinky popálenin.

0/0
11.11.2007 2:40

Re: Re: 1 of 2

Není nezajímavé, že zabít člověka může teoreticky i zdroj o napětí cca 24V, který dokáže protlačit tělem víc než (asi) 0,25A. To samozřejmě za předpokladu, že tělo klade nízký odpor, tedy například ve velmi vlhkém prostředí, jako je například sauna, bazén a pod.

Naopak, pokud je tělo v suchém prostředí, nepotí se a z různých dalších příčin klade vysoký odpor průchodu elektrického proudu, neublíží člověku ani třeba 5000V. Pak ale třeba stačí člověku tlesknout za zády a v důsledku leknutí klesne jeho odpor pod potřebnou mez a rázem proud může vykonat své...

Samozřejmě, vše zmíněné je individuální u  každého člověka a není radno dělat takovéto pokusy. Ostatně, i hranice, kdy dochází ke svalové kontrakci (která je pravou příčinou úmrtí - zástava srdce) je individuální a u slabších jedinců může být i výrazně nižší!!!

0/0
11.11.2007 2:49

Fox_VK

zabítí

No svého času u nás v jedné rozvodně pracoval chlap, který nepotřeboval zkoušečku. Chytnul rukama dva dráty - teda spíš měděné tyče- a povídá tady je  třista osmdesát - chytil druhý - a tady je dvětstě dvacet :)

NA druhou stranu zase jiný chlap se pěkně naložil do vany otevřel si dvěře aby viděl na televizi a aby nerušil spící rodinu tak si natáhnul sluchátka (asi kovové) no a ráno ho tam našli.

Měl smůlu že vana holt byla uzemněná jinde než televize a mezi sluchátkama a vanou naměřili 60V

0/0
11.11.2007 11:47

Re: zabítí

Nesetkal jsem se byť s jediným televizorem, který by byl uzemněn (netvrdím však, že takový nikdy neexistoval). Televizory jsou koncipovánu jako spotřebiče II třídy a jako takové jsou k elektrické síti připojeny zásadně dvoužilovou přívodní šňůrou, která má mimo jiné tu vlastnost, že může být fázový vodič připojen na jednu i na druhou žílu.

Konstrukce takového spotřebiče předpokládá dostatečnou ochranu oddělením obvodů a nebo zvýšenou izolací. Ke smůle postiženého se však nepředpokládalo, že by byl používán s takovými sluchátky a ještě ve vaně, takže izolace mezi síťovým napětím a výstupem na sluchátka byla buď nedostatečná a nebo bylo použito zapojení, které bohužel fungovalo jako autotransformátor.

Vzhledem k neznalosti konkrétního typu televizoru a jeho elektrického schématu nemohu tedy přesněji odhalit pravou příčinu vzniku napětí na výstupu sluchátek a tak mi nezbývá než suše konstatovat upřímnou soustrast pozůstalým.

0/0
14.11.2007 1:28

Honza

Sauna není vlhké prostředí

To jen tak na okraj... Relativní vlhost v sauně, a to I KDYŽ LIJEŠ vodu na kameny, je výrazně MENŠÍ než vlhost ve zbývající části domu. V sauně je vlho AŽ KDYŽ VYCHLADNE :-)

0/0
13.11.2007 6:55

Re: Sauna není vlhké prostředí

Ale v pořádné sauně jseš mokrej jako prase, tedy jseš ve vlhkém prostředí a tedy tvé tělo má velmi nízký odpor a tudíž je docela slušně vodivé a tedy je ti tam i menší napětí životu nebezpečné. A žádná sauna asi není na tolik dokonalá, aby se v ní nesrážela pára na stěnách a jejím vybavení. Stačí, nebo budeme dál slovíčkařit?

Pak bychom se totiž mohli dostat do situace, kdy bychom se přeli o tom, zda je voda vodivá a nebo zda je to izolant.

Ale aby to bylo těm, kteří náhodou nevědí, jasné a nemuseli čekat na žabomyší války, tak voda je izolant za předpokladu, že je úplně čistá - tedy řekněme destilovaná voda. Naopak, znečištěná voda se stává do různé míry vodivou, dle rozsahu znečištění. Možná si někdo pamatuje (nevim, jak to chodí dnes), že kolotočáři si dělali reostat pro pozvolné roztáčení kolotoče právě za pomoci osolené vody a postupným ponořováním desek do této vody.

0/0
14.11.2007 1:12

oldzin

Nic

nového, to jsme se učili už na základní škole. Bohužel nové osnovy ochuzují obzor studentů. :-)

0/0
10.11.2007 13:35

bkr

Baterie a článek

Myslím, že se v textu zaměňuje nesprávně pojem elektrická baterie a elektrický článek. Baterie je pouze sestava elektrických článků.

0/0
10.11.2007 13:17

Dromy

Re: Baterie a článek

jj, přesně tak. Ovšem já už tenhle boj vzdal.. ..v našich končinách je to tak zakořeněné, že to nelze vyvrátit :(

0/0
12.11.2007 1:04

bkr

torrent

0/0
10.11.2007 13:11

CZE_Lecco

Vaše články

pane Kasík, jsou na tomhle serveru nejepší.:-)R^

0/0
10.11.2007 11:42

DARELL

Vyborny clanek

a jeste ke vsemu jsem myslel, ze bude  pokracovani hned, ted jsem, do p....e, napjaty. :)

0/0
10.11.2007 11:36

Jan Baterov

cekal jsem od clanku o hodne vic

ale jsem v tomto smeru asi dost vybiravy

0/0
10.11.2007 11:08

Fox_VK

Re: cekal jsem od clanku o hodne vic

A co jste čekal ?

0/0
10.11.2007 19:20

Jan Baterov

Re: Re: cekal jsem od clanku o hodne vic

Cekal jsem vice technicky ladeny clanek a o dost vice informaci. Nejakej referat o soucasnem stavu vyvoje baterii. Navic s neodmyslitelnym mnozstvim chyb a nejasnosti a blabolu.

0/0
10.11.2007 22:19

Bobek

Hezký článek...

... takových sem dávejte více R^

0/0
10.11.2007 9:16

Martin

Opravdu nekecají

Důkaz, že v článku nekecají, je zde

http://d116.com/spud/

0/0
10.11.2007 1:19

sid

Re: Opravdu nekecají

To je narez!

0/0
10.11.2007 2:14

mpixel

Re: Opravdu nekecají

R^ písmenaka na Vašem monitoru z brambor :-)

0/0
10.11.2007 8:33

CZE_Lecco

Re: Opravdu nekecají

Tak to je špičkovej nápad.;-DR^:-)

0/0
10.11.2007 11:41

Najdete na iDNES.cz