Vizualizace nové generace satelitů GPS 3.

Vizualizace nové generace satelitů GPS 3. | foto: Lockheed Martin

GPS satelity restartovaly svůj čas, některé navigace mohou zlobit

  • 87
Jednou za 1024 týdnů, tedy přibližně 19 let a osm měsíců, je nutné restartovat hodiny v GPS satelitech. Tato událost však může „zamotat hlavu“ mnohým zařízením a aplikacím, které časový signál z GPS satelitů využívají. Takzvaný „GPS rollower“ nejspíše proběhl před několika hodinami.

Časový signál z atomových hodin umístěných v GPS satelitech je velmi obvyklým zdrojem času pro mnoho zařízení a systémů. Je totiž velmi přesný a globálně dostupný. 

Při vývoji systému v sedmdesátých letech minulého století bylo rozhodnuto, že součástí časového signálu z úsporných důvodů nebude celé datum podle gregoriánského kalendáře, ale takzvané číslo týdne. To je v signálu reprezentováno desetibitovou hodnotou, která vystačí přesně na 1024 týdnů. Což je zhruba 19 let a osm měsíců.

Odpočet začal 6.1.1980 a první „GPS rollower“, tedy chvíle, kdy je počítadlo týdnů „překlopeno“ na začátek, nastal 21. srpna 1999. Ke druhému překlápění počítadla došlo (nebo alespoň mělo dojít) v sobotu 6. dubna (podle jiných zdrojů až v neděli 7. dubna).

Zatímco v roce 1999 nebyly GPS přijímače nijak běžnou součástí spotřební elektroniky, dnes je naopak má v mobilu či autě skoro každý a na jejich signál spoléhá i velká část průmyslu a infrastruktury. Na kolik jsou zařízení na „restart hodin“ připravena, je otázkou.

Máte-li kupříkladu starší navigaci, nebo jiné zařízení s GPS, může se například stát, že se mu restartuje čas do „tovární“ podoby nebo bude k lokačním údajům dávat chybné časové značky. Hrozbu problémů můžete snížit aktualizací firmware.

Provozovatelé satelitního systému GPS se snaží další „rollover“ oddálit, v modernizované verzi časového signálu se používá i 13bitová hodnota čísla týdne, která vystačí na 8 192 týdnů, tedy asi 157 let.


Témata: družice, GPS