Ve Spojených státech se závod koná po patnácti letech a přináší určitá specifika, rozdílná od létání v Evropě. Podrobněji ji je shrneme níže. Jisté je, že pokud počasí dovolí závodníkům zůstat ve vzduchu, rozhodovat bude výdrž letců v balonových koších. Boj o vítězství může trvat až tři dny a tři noci. Jako první odstartovala k temné obloze polská posádka Zapart/Halas. Závod je díky trackovacímu zařízení v balonových koších možné sledovat online:
Jednou z tradic Poháru Gordona Bennetta je start v domovině vítěze, který vyhrál v předminulém roce. Dva roky od vítězného přistání je považováno za dostatečný čas, aby se závod stihl v dané zemi zorganizovat. V roce 2021 zvítězil švýcarský tým. Hlavní pilot Kurt Frieden a kopilot Pascal Witprachtiger tehdy uletěli vzdušnou čarou z výchozího bodu 1 559,68 kilometru a dokázali zůstat ve vzduchu 3 dny 13 hodin 9 minut a 30 sekund. O dramatu v cílové „rovince“ tohoto letu, který zastavil až Atlantik, jsme psali v tomto článku.
Pro rok 2023 by tedy mělo pohár hostit Švýcarsko, nicméně zřejmě kvůli nedostatku financí převzala záštitu nad letošním ročníkem asi vůbec největší balonová akce světa Albuquerque International Baloon Fiesta. A nutno dodat, že toto místo patří mezi jedno z tradičních startovišť. Navíc pro ty, kteří závodní let sledují, nabízí Severní Amerika atraktivní změnu kulis.
Velmi zajímavě komentuje rozdíly konání poháru v Evropě a Severní Americe jeho současný německý ředitel (českého původu) Tomáš Hora na facebookové stránce soutěže:
Autor tohoto textu měl možnost s Tomášem Horou hovořit u kávy v Babiččině údolí v přestávce mezi lety na balonové fiestě, o které jsme také referovali. Letošní konání závodu v Severní Americe bude vskutku zajímavé. Shrňme si nyní proč.