Slavný Hitchcockův efekt zvládne s novým dronem Mavic 2 Zoom každý

  12:44aktualizováno  12:44
Berlín (Od zpravodaje Technet.cz) - Nový dron Mavic 2 přichází na trh ve variantách Zoom a Pro. Liší se pouze v gimbalu zavěšenými kamerami - jedna nabízí optickou transfokaci, druhá zase nadstandardně velký čip a z toho plynoucí obrazové kvality.

Nový dron DJI Mavic 2 Pro | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Překvapením je, že se nový model od toho minulého o trochu zvětšil, díky výkonnějším motorům a lepší aerodynamice tak může letět rychlostí 70 km/h, což je na dostupný dron pro běžné uživatele docela dost. Nevýhodou však je, že je větší i akumulátor, takže pokud máte sadu náhradních baterií ke staršímu Mavicovi, s Mavicem 2 je nepoužijete. Letový čas se prodloužil z 28 na 31 minut.

Vylepšen byl i systém automatického vyhýbání překážkám, takže se zase o trochu snížilo riziko kolize a poškození či ztráty dronu. 

Největší změny ovšem nastaly u kamer zavěšených na tříosém stabilizátoru pod „čumákem“ dronu. Množné číslo jsme zvolili schválně. DJI tentokrát nový dron uvedlo ve dvou verzích, které se liší právě použitými kamerami.

Mavic 2 Zoom

Model Zoom je vybaven kamerou sice s menším 1/2" čipem, ale s dvojnásobnou optickou transfokací, což je u dronů velmi neobvyklé. Ohnisko se tak může měnit od 24 do 48 mm a to i během natáčení. Pokud máte pocit, že je to zbytečné, když s dronem můžete jednoduše přiletět blíž a tím vlastně „zoomnout“, pak si vzpomeňte na virální video, kdy golfistka holí rozmlátila dron, který ji natáčel, protože jí hluk rotorů rušil při hře. S dvojnásobným přiblížením tak můžete stejnou scénu natáčet z větší dálky, což může být často ku prospěchu věci. 

Nývlt Václav: DJI Mavic 2

Detail podvozku DJI Mavic 2 Zoom

Připraveny jsou i zajímavé efekty jako „dolly zoom“, nebo „super resolution“. U „dolly zoomu“ kamera zoomuje na objekt, zatímco dron letí v opačném směru - a vznikne tak efektní záběr, který proslavil Alfred Hitchcock ve filmu Vertigo (a říká se mu Hitchcockův efekt). Při „super resolution“ kamera nafotí v maximálním optickém přiblížení sérii částečně se překrývajících snímků, a spojí je tak, aby bylo celkové rozlišení, a tedy i vykreslení detailů co nejvyšší - takto dokáže vykouzlit snímky až s 48 Mpix. Kamera umí kontinuálně ostřit (detekce fáze i kontrastu).

Mavic 2 Pro

Druhá možnost má přívlastek Pro a jde o první spotřebitelský produkt těžící z akvizice výrobce špičkových středoformátových fotoapartátů (a nejen nich) Hasselblad. Toto logo má na sobě kamera i kamera nového dronu Mavic 2 Pro a poznáte ji snadno - má pro DJI netradiční hranaté pouzdro.

IFA 2018

Uvnitř je kvalitnější 1" čip s rozlišením 20 MPix i kvalitnější optika s fixním 28mm ohniskem. Kamera L1D-20c (jak se zavěšený modul od Hasselbladu jmenuje) využívá firemního obrazového zpracování HNCS (Hasselblad Natural Color Solution) a díky vysoké citlivost je připravena i na noční natáčení a focení. Zajímavá je i variabilní clona od f2.8 do F11, díky kterému si i pro natáčení/focení z dronu můžete hrát s hloubkou ostrosti. Kontinuální ostření chybí. 

Co obě novinky spojuje je schopnost natáčení 4K videa s datovým tokem až 100 Mbit/s v kodeku H.265, což je kombinace na úrovni profesionálního vybavení.

Mavic 2 Zoom pořídíte za 32 490 Kč, Mavic 2 Pro za 37 690 Kč.

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek v pořadu Rozstřel....

Společně v červenci vytvořili nový český rekord v délce strávené v kuse pod vodu. Sedm dní žili ve vlhkém kesonu nebo...

Místo smazání přidají varování. Tweety politiků mohou porušit pravidla

Twitter představil nová pravidla pro politiky, kteří porušují pravidla Twitteru

Pro populární politiky budou na Twitteru platit jiná pravidla, než pro zbytek uživatelů. Tweety, které porušují...

Skandál: přes digitální asistenty vás někdy poslouchají i cizí lidé

Google Home - domov pro Asistenta Google

Máte-li digitálního asistenta, možná byste si měli dávat pozor na to, o čem doma mluvíte. Může se totiž stát, že úryvek...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz