Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Vývojář se tři měsíce plížil do kanceláří Applu. Dokončoval kalkulačku

Dva programátoři se nehodlali smířit s tím, že Apple v roce 1993 zrušil projekt grafické kalkulačky. Na hraně zákona i vlastních možností se pustili do bezmála partyzánského vývoje aplikace. Kalkulačka nakonec změnila způsob, jakým se učí matematika na celém světě.
Logo společnosti Apple

Logo společnosti Apple | foto: Profimedia.cz

Neuvěřitelný příběh o odbojářské skupině programátorů začal celkem všedně - zrušením rozpracovaného projektu. Ron Avitzur, který pro firmu Apple v roce 1993 vyvíjel grafickou kalkulačku, se v srpnu dozvěděl, že jeho aplikace nebude zahrnuta do nového operačního systému pro PowerPC.

Ukázka možností aplikace Graphing Calculator

Pro Avitzura to byla chmurná novinka. Ne snad proto, že by mu chyběly peníze. Jako sedmadvacetiletý programátor na volné noze a absolvent Stanfordu neměl problém najít si jinou zakázku nebo žít z prostředků, které si za rok práce u Applu vydělal. Mrzelo ho ale, že by se jeho grafická kalkulačka, kterou více než deset měsíců vyvíjel, nedostala do škol a k uživatelům. "Mnoho mých kolegů mělo z grafické kalkulačky radost, říkali, že by si přáli, aby ji měli už v době, kdy studovali. Podporovali mě taky proto, že grafický kalkulátor by pěkně demonstroval rychlost nového PowerPC," vzpomíná Avitzur na svých stránkách. "Nikdo z mých bývalých spolupracovníků mne ale nemohl oficiálně podpořit nebo dokonce najmout, a tak jsem musel pracovat tajně."

Partyzánský programátor a monitor v plamenech

Ron Avitzur v rovnováze

Ze začátku to bylo jednoduché. Avitzurovi zůstala karta pro přístup do kanceláře, a všichni ho znali. Nebyl tedy problém po nocích pracovat na portování programu Graphing Calculator pro platformu PowerPC: "O tom počítači jsem nic nevěděl, a nevěděl jsem, jak můj program upravit tak, aby na něm fungoval." Spolu s dalšími kamarády programátory strávili celou noc revidováním padesáti tisíc řádků kódu - byla to "jemná práce, která vyžadovala podrobnou znalost MacOS, PowerPC i rozdělané kalkulačky". Krátce po půlnoci se vydali do cizí kanceláře k jednomu z prototypů nového PowerPC:

"Podívali jsme se na sebe, nadechli se a spustili naši aplikaci. Z monitoru vyšlehly plameny. Vynesli jsme jej ven, aby nereagovaly detektory kouře. Připojili jsme další monitor a vše fungovalo. Oheň vůbec nesouvisel s aplikací, bylo to jen náhodné načasování."

Ukázka možností aplikace Graphing Calculator
Ukázka možností aplikace Graphing Calculator
Ukázka možností aplikace Graphing Calculator

Ukázka možností aplikace Graphing Calculator

Aplikace běžela padesátkrát rychleji, než na dříve používaném mikroprocesoru. Programátoři-partyzáni si s ní chvíli hráli a pak usoudili, že "to není zas tak špatné" (this doesn't suck), což v Apple platilo ještě z dob Steva Jobse za pochvalu nejvyššího stupně. Bylo ale jasné, že do konečné verze zbývají ještě měsíce práce.

Produktivita v utajení a bez manažerů

Apple byla už tehdy velká zabezpečená firma plná korporátních politik a manažerských struktur. Avitzur tedy nemohl jen tak nabídnout, že na projektu bude pracovat zdarma - manažeři chtějí mít ve všem pořádek. S kamarádem Gregem Robbinsem tedy vymysleli neprůstřelnou fintu. Robbins právě končil ve svém oddělení, a manažerovi oznámil, že bude odteď pracovat pro Avitzura. Manažer (naštěstí) jeho tvrzení nekontroloval a schválil. Avitzur pak zase na přímou otázku tvrdil, že pracuje pro Robbinse.

"Úplně jsme obešli manažery. To nám uvolnilo ruce a mohli jsme se soustředit na vývoj. Pracovali jsme dvanáct hodin denně, sedm dní v týdnu," vzpomíná Avitzur, jehož přítelkyně v té době přes týden bydlela v jiném městě. Neměl hypotéku nebo děti, jeho náklady byly minimální. "Nikoho zkrátka ani nenapadlo, že bychom pracovali zadarmo."

Greg Robbins představuje svého bývalého kolegu svým současným kolegům v Google
Ron Avitzur převyprávěl příběh programu Graphing Calculator v rámci Google Talks

Greg Robbins (vlevo) a Ron Avitzur (vpravo) vzpomínají na své "programování v utajení"

Lidé z firmy viděli oba programátory v práci prakticky neustále, a tak je ani nenapadlo, že jeden z nich tam nemá co dělat, a druhý že dělá na již zrušeném projektu. "Když se mě někdo ze zaměstnanců zeptal, nelhal jsem, a spoléhal jsem na korporátní apatii," dodává programátor v utajení. Připomíná také, že v Apple to tehdy nebyla úplná výjimka - více programátorů pracovalo ve volném čase na zrušených projektech a doufali, že manažery přesvědčí efektní ukázkou po nocích vymazlené aplikace. "Každý měl za sebou několik takových zrušených projektů," připomněl Avitzur ve své přednášce ve společnosti Google. "Všichni programátoři Applu se mnou soucítili a obvykle se hned ptali, jak můžou pomoct."

Smyčka se uzavírá

Ne všichni ale měli pro práci partyzánů Rona a Grega pochopení. Protože jeho kancelář, ve které pracoval, byla pochopitelně oficiálně vedena jako neobsazená, v září za ním přišla manažerka kancelářských prostor, aby mu oznámila, že mu jeho manažer musí najít novou kancelář. Sotva lapala po dechu, když jí Avitzur řekl pravdu - nejenže nemá manažera, ale dokonce už ani nepracuje pro Apple a jeho smlouva vypršela, na zrušeném projektu dělá neoficiálně, potají a zadarmo. Manažerka udělala to, co musela - zavolala ochranku a vykázala jej z budovy. Programátor Ron Avitzur se ocitl na černé listině a musel se od této chvíle skrývat před ochrankou.

Firma Apple ale musela koncem roku 1993 řešit jiné potíže než tvrdohlavé programátory. Na trhu se jí moc nedařilo, přechod na novou platformu byl riskantní a firma musela propustit pětinu ze svých patnácti tisíc zaměstnanců. Najednou nebyla o volné kanceláře nouze. Greg s Ronem si dvě uvolněné našli a každý den do nich chodili. U vchodu do budovy se vždy připojili k někomu, kdo je znal, a na dokreslení nosili své už neplatné karty.

Vítězství na dosah

"Pokračovali jsme skvěle, ale sami jsme to dotáhnout nemohli," pokračuje Ron. "Potřebovali jsme, mimo jiné, profesionální testování kvality. A jako na zavolanou se dva kluci z oddělení pro kvalitu (Quality Assurance) objevili u nás v kanceláři. Jejich běžná práce už je nudila. Jen nás poprosili, abychom to neříkali jejich šéfovi."

Podobnou pomoc jim nabídli i odborníci na uživatelské testování nebo 3D grafiku. Dokonce se dozvěděli, že mají šanci na to, aby byla jejich aplikace zahrnuta do oficiální softwarové distribuce - i když třeba neoficiálně. "Přišel za námi návštěvník, který měl na starosti závěrečné sestavení distribuce (tzv. Golden Master hard disc) a slíbil, že tam může zahrnout naši kalkulačku. Dnes nevím, jestli si nedělal legraci. Ale pro nás to bylo povzbuzení a pokračovali jsme v práci."

V říjnu aplikaci předvedli manažerům lidí, kteří jim pomáhali. Byli uneseni. Smáli se vtipným historkám o tom, že Greg a Ron už v Applu nepracují a do práce se kradou načerno. Když jim však došlo, že to nejsou vtípky, lekli se: "To už radši nikde neopakujte."

Projekt teď byl v podivném stádiu oficiálnosti. Manažeři zadali několika týmům oficiální testování, ale naši partyzáni se do budovy pořád museli plížit načerno. Listopad znamenal pro oba neplacené programátory prakticky šestnáctihodinové směny sedm dní v týdnu. "Vtipkovali jsme, že dobrovolničíme pro neziskovku," odkazuje Ron na špatnou finanční situaci Applu v roce 1993.

Power Macintosh 6100/60
PowerBook z roku 1994, jeden z prvních počítačů Apple s novým procesorem

Power Macintosh 6100/60 (vlevo) a PowerBook z roku 1994 (vpravo)

Teprve koncem roku se situace "zlegalizovala" a oba programátoři dostali povolení pro vstup do budovy. Projekt byl najednou oficiální, a to znamenalo, že se na něj snesly stížnosti konkurentů, kteří trvali na tom, že porušuje jejich patenty. Apple se nedal. "Jeden týden jsme museli prchat před ochrankou, druhý týden se za nás bijí právníci Apple," podotkl Ron.

Zloději, snílci nebo hrdinové?

V lednu 1994 byla grafická kalkulačka Graphing Calculator 1.0 hotová. Od té doby byla na každém Macintoshi. "Učitelé po celém světě ji používají k objasnění obtížných konceptů grafickým znázorněním. Byla součástí dvaceti milionů počítačů," žasne Ron Avitzur.

Graphing Calculator (jedna z prvních verzí pro MacOS)

Z právního hlediska bylo vše dodatečně ošetřeno. Ron dodnes vyvíjí kalkulačku Graphing Calculator pod hlavičkou firmy Pacific Tech, která vznikla o pár let později. Historku o jejím neobvyklém vzniku sepsal v roce 2004 a poté ji ještě mnohokrát komentoval pro různé časopisy (např. Mental Floss nebo Wired). Asi nejpodrobnější je jeho téměř hodinová přednáška programátorům Google. Zájemcům o technickou stránku věci doporučuje Avitzur nastudovat jeho práci na toto téma: From Honest to Intelligent Plotting (PDF, anglicky) nebo jeho kapitolu z knihy Computer-Human Interaction in Symbolic Computation (anglicky).

Ne všichni ale Avitzurovo jednání schvalují. Programátor Larry Osterman napříkl ad upozornil, že to, co oba programátoři dělali, bylo nelegální a neetické: "Zamyslete se nad tím. Oba byli ochotní porušit zákon a vloupat se do kanceláří firmy Apple, aby dokončili projekt, který byl zrušen. Byla řada způsobů, jak se s tím mohli vyrovnat. Mohli třeba produkt vyvinou samostatně a pak jej Applu nabídnout. Ale ne, oni se rozhodli krást. A jen liknavost Applu umožnila, aby jim to prošlo."

Avitzur to nepopírá. Přestože retroaktivně bylo vše zlegitimizováno, připouští, že tehdy jednali arogantně, i když podle jejich mínění v nejlepším zájmu Apple. Upozorňuje taky, že jejich chování nakonec celkem zapadalo do chaosu, který tehdy ve firmě, zmítané propouštěním, vládl.

"Chtěli jsme udělat verzi taky pro Windows," dodává. "Ale Microsoft si svoje budovy mnohem lépe hlídá."

Autor:
  • Nejčtenější

I v Čechách existují anomálie, co se nedají snadno vysvětlit, popisuje ufolog

Premium Jednou z nejhezčích věcí na ufologii je, že se člověk pořád vzdělává, říká ufolog skeptik Vladimír Šiška. „Jednou...

Sonda přivezla vzorky z planetky, která by v budoucnu mohla narazit do Země

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír v neděli provedla jedinečný manévr. Ve výšce 102...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šance na přežití se blíží nule. Sedm nejtragičtějších leteckých havárií

Letecká technika způsobila v dopravě ještě větší revoluci než železnice o století dříve. Letadla jí sice nemohla...

KVÍZ: Zbraně na obranu republiky. Vyhrajte knihu o největším českém esu

Znáte nejen letadla a tanky, ale i další zbraně československé armády, kterými na podzim 1938 mohla bránit ohroženou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Usnadní práci všem. Balík nástrojů od Microsoftu vám provětrá počítače s Windows

Premium Balík aplikací PowerToys se skládá ze škály užitečných nástrojů a funkcí. Lze je využít k usnadnění a optimalizaci...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

KOMENTÁŘ: Fetiš jménem Apple a zbytečný humbuk kolem jeho novinek

Hodinu a půl jsem čekal na nějaké pořádné inovace a pak přišly titulky. Tak nějak bych shrnul svůj dojem z úterního...

Slavná britská pára obrazem. Divoká kachna ukázala Němcům, zač je toho loket

Sláva britských proudnicových parních lokomotiv LNER třídy A4 vystoupala div ne ke hvězdám. Na svém kontě si jedna z...

OBRAZEM: Zajímavost francouzské železnice. Picasso měl věž, a navíc šejdrem

Mezi zajímavá železniční vozidla můžeme bezpochyby zařadit i francouzský motorový vůz řady X 3800 zvaný Picasso....

Středozemní moře přeletěl v kombinéze, kterou si vycpal novinami

Jméno Roland Garros je dnes neodmyslitelně spojeno s tenisem. Pravdou ale je, že slavný turnaj uctívá slávu muže mnoha...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...