Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stavebnici Konstruktér letadel si nemohl pod stromečkem dovolit každý

Mezi finančně náročnější tvrdé vánoční dárky pro děti patřila za první republiky stavebnice Konstruktér letadel, kterou v roce 1927 představila továrna Aero. Stavebnici navrhli skuteční letečtí konstruktéři, když nebyli tolik vytíženi na zakázkách pro Ministerstvo národní obrany.
Stavebnice Konstruktér letadel z roku 1927

Stavebnice Konstruktér letadel z roku 1927 | foto: public domain (časopis Letec, rok 1927)

Vzhledem k velikosti země, respektive k počtu obyvatel bylo prvorepublikové Československo bohatě saturováno leteckým průmyslem. Ve dvacátých letech dokázal vyrábět i bojová letadla plně konkurenceschopná se světem, vyzdvihněme především stíhačku Avia B.H.21.

Již krátce po vzniku nové republiky byly postupně založeny i tři tuzemské stěžejní letecké továrny: Letov, Aero a Avia. Jen dodejme, že později, v letech třicátých, začala s výrobou letadel i ČKD a v oboru civilních sportovních strojů vznikly nové podniky Zlínská letecká a Beneš-Mráz.

Všechny tři velké letecké továrny byly samozřejmě závislé především na dodávkách pro československou armádu. A protože ne stále byly výrobou letadel plně vytíženy, poohlížely se i po náhradních výrobních programech, kdy nejjednodušším řešením, především z pohledu technologického, ale i materiálového, byly hračky, kočárky a kuchyňská náčiní. Ale někde se šlo i do hlubších vod, třeba Letov byl znám výrobou kajaků a skládacích člunů. A v Aeru se rozvášnili tak, že se přes výrobu motocyklových sajdkár a Weymannových karosérií dostali až k automobilům, pročež si vybudovali přímo automobilní oddělení.

Stavebnice Konstruktér letadel

Stavebnice Konstruktér letadel

Dnes se ovšem podíváme na jiný výrobek továrny Aero, konkrétně na stavebnici Konstruktér letadel. Výrobce ji představil na pražské IV. mezinárodní letecké výstavě, konané ve dnech 4. až 16. června 1927. Podle návodu bylo možné postavit dvě desítky modelů (ne všechny najednou) představující skutečné typy letadel.

Neberme to jako výtku, ale navzdory v inzerátech zmiňované věrnosti s originály byly dané modely už z principu polytechnické stavebnice jen vzdálenými napodobeninami svých vzorů. Ostatně cílem tvůrců stavebnice nebylo nabídnout stavbu maket, ale poskytnout variabilní stavebnici pro seznámení se s letadly různých provedení (jednoplošníky/dvojplošníky/trojplošníky, letouny pozemní nebo hydroplány, letouny jednomotorové i vícemotorové atd.).

Stavebnice Konstruktér letadel. Podle návodu z ní bylo možné postavit dvacet různých typů letadel (ne najednou). Aby nemusela mít stavebnice nepřebernou hromadu dílů, byly tyto unifikovány pro řadu typů (stavebnice si tak vystačila například s trojicí křídel atd.), což na druhou stranu snižuje podobnost s příslušnými originály. V plné síle se to projevilo u vírníku, kde si dětský letecký konstruktér musel sestavit nosný rotor ze dvou křídel.

Součástí stavebnice byla brožura, která mimo jiné představovala právě i originály avizovaných typů (textové popisy a obrazový materiál). Podle libovůle mladého stavitele bylo možné postavit modely dalších provedení, přičemž zde už název stavebnice Konstruktér letadel nacházel toho pravého smyslu slova.

V tisku se avizovala prodejní cena stavebnice 100 Kč, což nebyla žádná láce. Průměrná měsíční mzda na přelomu 20. a 30. let u nás marně atakovala 800 Kč. Samozřejmě nůžky příjmů byly hrozivě rozevřeny, velká většina obyvatelstva průměrného celorepublikového příjmu zdaleka nedosahovala. Průměrná měsíční mzda dělnická činila necelých 500 Kč (u mužů 570 Kč, ale u žen pouze 350 Kč). Mnohem méně si vydělaly například pomocné síly v zemědělství. Naopak měsíční mzdy úředníků a graduovaných odborníků převyšovaly tisíc, dva tisíce i tři tisíce korun, v závislosti na oboru, zaměstnavateli a u státních služeb i na geografické lokaci. Vyloženě špatně na tom nebyli ani četníci a vyloženě dobře na tom byli armádní důstojníci.

Jiná zpráva z dobového časopisu Letectví uvádí cenu stavebnice 90 Kč. Pro velkoodběratele byla rozvrstvena následovně: 85 Kč za kus při odběru 10 kusů, 83 Kč při 20 kusech, 81 Kč při 31 kusech, 78 Kč při 50 kusech, 76 Kč při 100 kusech a 70 Kč při 1 000 kusech.

Stavebnice Konstruktér letadel. Dopravní hydroplán SPCA 63 Météore ze stavebnice v porovnání se skutečným strojem.

Stavebnice Konstruktér letadel. Cvičný letoun Hanriot H.36 ze stavebnice v porovnání se skutečným strojem

Stavebnice obsahovala řadu univerzálních dílů pro jednotlivé části letadel (křídla, vodorovné a svislé ocasní plochy, trupy, motory, vrtule, podvozky, vzpěry), a právě proto se konkrétní modely svým originálům podobají jen vzdáleně a také nejsou v jednotném měřítku (když se použije stejné křídlo atd. jednou pro letoun malý sportovní, jindy pro větší dopravní). Jednotlivé díly se vyráběly – jak jinak – ze dřeva.

Jak již bylo řečeno, návod předkládal možnost stavět z dvaceti různých typů letadel. Vyjmenujme si alespoň ty u nás i v originále vyráběné. Z československých konstrukcí to byly průzkumný/pozorovací typ Aero A.12, cvičný, kurýrní a sportovní typ Avia B.H.11 a bombardovací typ Letov Š.6. Z licenčně vyráběných potom dopravní letouny Farman Goliáš a Fokker F.VII/3m.

Z obav kvůli napodobovatelům si výrobce systém stavebnice patentoval. A pro případné exportní uplatnění se doprovodná brožura tiskla v několikajazyčném provedení, kdy vedle textů v češtině obsahovala i texty v angličtině, francouzštině a němčině.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 8 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi je 1 příspěvek

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Učili jsme se od alpských záchranářů, líčí pilot počátky letecké záchranky

v diskusi jsou 3 příspěvky

26. dubna 2024

Exkluzivně Za kniplem vrtulníku strávil přes 9 250 hodin. Stál u zrodu letecké záchranné služby, létal s...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 17 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...