Neděle 18. dubna 2021, svátek má Valérie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 18. dubna 2021 Valérie

Švýcarský Cimrman, který skutečně existuje. Pomohl Pumě, Kodaku i New Yorku

Dallas (Od zpravodaje Technet.cz) - Z výčtu firem, které by Yves Béhar mohl zmínit ve svém portfoliu, nabudete dojmu, že tenhle člověk byl téměř u všeho. Tu nějaké firmě pomohl s rebrandingem, tu si založil vlastní firmu na nositelnou elektroniku. Na odbornou konferenci Solidworks Word 2016 přijel vykládat nejen o designu.

Jedním z posledních projektů Yvese Béhara je chytrý termostat Hive 2. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Tenhle rodák ze Švýcarska se velmi podobá českému géniovi Járovi Cimrmanovi - byl totiž prakticky u všeho. Yves Béhar přepracoval logo Paypalu, s rebrandingem pomohl i Sodastreamu nebo značce Nivea. Pumě navrhl nové balení na boty kombinující papírovou krabici a praktický látkový sáček, ve kterém lze koupené boty uchovávat i přenášet.

Stál u zrodu projektu One Laptop per child, který si ještě v době před nástupem tabletů dal za cíl pomoci dětem v rozvojových zemích získat přístup k výpočetní technice. Přesně podle hesla „Pro každé dítě jeden laptop“ zahájil akci, při které byly distribuovány netbooky (nevýkonné a na energii nenáročné laptopy a později i tablety) s ručním nabíjením na kličku do zemí třetího světa. Béhar spolupracoval se Samsungem, módním návrhářem Issey Miyakem, Swarovskim, společností GE i třeba módní značkou Prada.

Yvea Béhara jsme potkali v americkém Dallasu na akci Solidworks World 2016, kterou každoročně pořádá společnost Dassault Systemes. Právě pomocí jejího 3D softwaru byla navržena konstrukce letounu Solar Impulse 2 známého dobrodruha Bertranda Piccarda nebo klec pro záchranu chillských horníků. Pro návrh designu i konstrukce svých výrobků jej používala i česká Tescoma, francouzský výrobce dronů Parrot nebo společnost Nest Labs.

V roce 1999 založil designerskou firmu Fuseproject a ještě tentýž rok začal pracovat na projektu Learnig Shoe (něco jako učící se bota). To bylo v době, kdy bezdrátová síť wi-fi zrovna získala certifikaci a využití Bluetooth bylo na samém začátku. O internetu věcí se sotva mluvilo v anarchistických kroužcích. Koncept Learning Shoe bylo přitom něco jako internet věcí off-line.

Béhar tehdy navrhl botu s mnoha senzory, které snímaly, jak člověk chodí, jak je rozložená váha a tlak chodidla i jak se tyto parametry při chůzi mění. Myšlenka byla taková, že na konci cyklu zákazník odešle nasbíraná data zpět do obuvnické firmy a ta mu příští model boty uzpůsobí už podle naměřených hodnot. Béhar chtěl tímto způsobem razantně změnit vztah mezi zákazníkem a značkou. Zpětná vazba by vedla k upevnění vztahu a zvýšila by pravděpodobnost, že vydrží déle než jednu sezonu. Zůstalo pouze u konceptu a exponátu v Muzeu moderního umění v San Franciscu.

Jeden z prvních projektů Yves Béhara byla Learning Shoe - bota, která se...

Jeden z prvních projektů Yves Béhara byla Learning Shoe - bota, která se „naučila“ jak chodíte, sdělila to výrobci a ten vám podle toho vyrobil botu novou a ještě lepší.

V roce 2004 se Béhar přidal ke značce Jawbone, která v té době už měla za sebou (ještě pod jménem Aliph) vývoj komunikačního zařízení s potlačením hluku okolí pro americkou armádu (ve spolupráci s agenturou Darpa). Yves Béhar se stal viceprezidentem a kreativním ředitelem firmy. Pro veřejnost se v roce 2011 proslavil především designem fitness náramku UP pro sledování každodenních fyzických aktivit.

Od konkurence se odlišoval tím, že se dal nosit opravdu 24 hodin denně, byl vodotěsný a na jedno nabití vydržel přes 10 hodin. Tvar, flexibilní materiál a minimální velikost náramku (kvůli absenci displeje) UP předurčily k tomu, že jej uživatelé používali i pro monitorování kvality spánku. Díky vibračnímu motorku a ve spojení s aplikací v mobilu pak UP fungoval i jako budík, který přivede majitele k plné bdělosti v té chvíli, kdy je to podle nasnímaných dat a spánkového cyklu nejvhodnější. Ačkoliv má dnes firma Jawbone určité problémy (po krátkém působení ji opustil s velkou slávou najatý prezident Sameer Samat z Googlu - více v angličtině zde), stále patří vedle Fitbitu v USA k těm nejpopulárnějším.

Fotogalerie

Béharovým zatím posledním projektem je společnost August, kterým reaguje na další z velmi aktuálních trendů ve spotřební elektronice a tím je chytrá domácnost. Loni v říjnu uvedla společnost na trh chytrý zámek August Smart Lock. Jednou z hlavních funkcí je možnost softwarového zapůjčení klíče třetí osobě. Funguje to následovně, August uzavřel smlouvu s několika servisními organizacemi, službami a obchody (např. Sears), kterým poskytl ke své aplikaci API. Tyto společnosti tak mohou zákazníkům nabízet ke svým službám i to, že do objektu vstoupí kdykoliv, i když majitel nebude doma. Objednáte-li si jako majitel zámku August například zedníky přes spolupracující službu Pro.com a udělíte souhlas s tím, aby přišli pracovat i v čase, kdy nejste doma, oni si jednoduše otevřou pomocí softwarového klíče. Ten samozřejmě funguje jen v přesně vymezený čas a poté expiruje. Zámek samozřejmě také automaticky reaguje na příchod majitele klíče, takže už nemusíte klíče v kapse hledat, stačí se ke dveřím přiblížit a ony se samy odemknou.

Zdraví, rozšířená realita i chytrý dům

Yves Béhar navrhoval i vzhled netbooku v rámci projektu One laptop per child.

Yves Béhar navrhoval i vzhled netbooku v rámci projektu One laptop per child.

K charitativním projektům se Béhar vrátil v roce 2013 s produktem Kernel of Life. Je určen pro pacienty v zemích, kde je k nejbližšímu lékaři potřeba cestovat běžně i několik dní. Přívěsek Kernel umožňuje díky čtyřem biosenzorům rozbor krve, slin, moči a dechu. Plošky, na které se ukládají vzorky, se po uzavření vydezinfikují. Kolečko vydrží funkční na jedno nabití až deset dní. S mobilem je spojeno přes Bluetooth. Naměřené údaje se přes cloudovou databázi dostanou k vybranému lékaři, který může pacientovi na dálku radit nebo jej vyzvat k návštěvě. Kernel umí samozřejmě měřit i teplotu, kterou zobrazuje přímo na vlastním displeji. Momentálně Béhar pracuje na zlevnění projektu, který je zatím pro skutečně hromadné využití v chudých zemích drahý.

Béhar experimentuje i s rozšířenou realitou. Jedním z jeho počinů je aplikace pro nábytkářskou firmu Tylko. V ní si jednoduše vyberete výrobek (stůl, židli, atd.), namíříte čočku mobilního fotoaparátu na místo kde má stát a přímo na displeji nejen vidíte, jak bude celá sestava vypadat v reálu (to je již běžná funkce, kterou nabízí řada firem), ale můžete si i stůl nebo třeba lavici libovolně prodlužovat či jinak zvětšovat. Výslednou požadovanou velikost odešlete opět přes aplikaci výrobci.

Společnost Kodak na veletrhu CES opravdu překvapila. Uvedla totiž kameru...

Společnost Kodak na veletrhu CES opravdu překvapila. Uvedla totiž kameru pořizující záznam na klasický „Super 8“ filmový materiál, ale ve zcela moderním pojetí. Včetně výklopného barevného displeje a záznamu zvuku na SD kartu.

Jedním z velmi aktuálních počinů Béharovy firmy Fuseproject je kamera Kodak na klasický Super 8 filmový materiál. Nová kamera nabízí i pohodlí digitálního světa, včetně obrazového výstupu s HDMI portem nebo záznam zvuku na SD kartu, který je samozřejmě kvalitnější než podélná analogová stopa na filmovém pásu. Design, který je nejen ergonomický, ale navíc vtipně reflektuje proslulé logo Kodaku, má na svědomí právě Béhar.

Pro New York, který je hlavním městem v šíření nemoci AIDS ve Spojených státech, navrhl Béhar ve spolupráci s radnicí automat na kondomy. Nejenom že vypadá dostatečně „cool“, aby zaujal i mladé, pro které je určen především, ale je i odolný proti hrubému zacházení, aby mohl být umístěn skutečně všude.

Pro ovládání čehokoliv podle Béhara stále nedostatečně využíváme všech pěti našich smyslů. „Jsme příliš svázaní s obrazovkou a tlačítky. Přitom dokážeme reagovat na různé signály. Jen na základě zvuku šumícího listí a poklesu teploty dokážeme například odhadnout, že se blíží bouře. Ve využití lidských smyslů vidím největší výzvu pro budoucí design výrobků. Říkám tomu neviditelný přirozený interface,“ vysvětluje Béhar.

Částečně principu využil při návrhu chytrého termostatu Hive 2 pro British Gas. Ten na první pohled nemá žádný displej. Vypadá jako čtverec s otočným voličem uprostřed vyrobený z leštěné ocele. Jakmile se ovšem člověk k zařízení přiblíží, rozsvítí se displeje s údaji o teplotě i popisky virtuálních tlačítek. Béhar chce, abychom se nenechali rušit displejem ukazujícím nějakou hodnotu a k nastavení termostatu přistoupili až tehdy, kdy skutečně cítíme, že je to potřeba.

Autor:

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Fanoušek zřejmě vyfotil tajný dron, o kterém se pouze spekulovalo

O tajném projektu výškového stealth dronu Northrop Grumman RQ-180 se spekuluje řadu let. Až nedávno se ho podařilo...

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sraženiny po vakcínách: jak vznikají, jak jsou časté a jak se projevují

Začíná být jasné, že některé vakcíny proti covidu-19 mají nečekané vážné vedlejší účinky, které klinické studie...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Softwarová síň hanby. Programy, na které bychom nejraději zapomněli

Software sice nic neváží, ale jeho výroba vyžaduje stovky hodin vývoje. Občas se však něco nepovede a i jednoduché...

Google polevil v omezeních, Android Auto se rozšíří o nové aplikace

Vývojáři zatím mohli pro platformu Android Auto vydávat aplikace pouze v kategoriích komunikace a multimédia. Nově...

Zkusili jsme těžbu kryptoměn pro lamy. Po zaplacení elektřiny zbyla půlka

O bitcoinu, ethereu nebo moneru už slyšel asi každý, při slově těžba si však leckdo představí buď umouněnou postavu v...

Přihlašujte se k Windows pohledem, otiskem prstu i PINem

Svět bez hesel se pro vás může stát už dnes realitou. Stačí využít rozpoznávání obličeje a otisku prstu, či chytrý...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....