Notebook za 100 dolarů i s ručkou k nabití pro všechny

aktualizováno 
MIT Media Lab chtějí vyvinout notebook za 100 dolarů pro rozvojové země - a nejen pro ně. 1 notebook na 1 dítě - takový je oficiální název iniciativy se skvělými a netradičními nápady. Za méně než 3.000 Kč je to ideální notebook pro každého studenta a na trhu má být už za rok.

MIT se snaží vyvinout laptop pro nejširší použití

MIT Media Lab iniciovalo výzkumný program, který má ověřit možnost vývoje plně funkčního notebooku v ceně do 100 dolarů pro použití v rozvojových zemích. Proto byla založena nezisková organizace "One Laptop per Child". Nicolas Negroponte, předseda a spoluzakladatel MIT Media Labs nyní zveřejnil detaily projektu.

Notebook se má výrazně lišit od modelů nyní na trhu. Stroj má být založen na operačním systému Linux a i při dané ceně bude vybaven barevným displejem. Mimo napájení ze zásuvky má být vybaven dynamem, pomocí kterého má být možné nabít notebook. Minutou ručního nabíjení dynamem lze zásobit notebook na deset minut provozu - takže na dvě hodiny lze čtvrt hodiny točit a točit. Napájecí kabel je integrován v ramenním popruhu, akumulátor slouží současně jako držák a madlo.

Notebooky speciálně přizpůsobené drsným podmínkám mají mít standardně integrovanou bezdrátovou síť WLAN a 4x rozhraní USB. Vzhledem k ceně však zde nečekejte ultravýkonné procesory - MIT Media Labs se zdá potvrzovat dávnou "pravdu" mnoha IT odborníků, že pro běžnou práci stačí i 500MHz procesor. Právě takový kousek je zde integrován - a to v podání AMD. Že by se jednalo o sadu Geode, která integruje maximum funkcí běžného počítače na minimu čipů? Za to však zde uživatel najde plný 1 GB paměti - není divu, paměť totiž slouží současně jako operační paměť, tak i úložný prostor. Notebook se v tomto podání obejde úplně bez vlastního pevného disku - Flash paměť jej plně nahradí.

Ačkoliv je projekt zaměřen především na rozvojové země, není exkluzivně produktem pro třetí svět - naopak, jeho tvůrci doufají, že se může prosadit jako univerzální počítač pro celý svět. Nejenom lidé v rozvojových zemích by ocenili podobný stroj - viz třeba studenty na základních a středních školách: podobný typ notebooku by byl to pravé právě pro jejich potřeby - a peněženky jejich rodičů.

Nízké náklady mají být dosaženy především použitím velmi velmi extrémně levného displeje - ne nadarmo, displej bývá nejdražší část notebooku. A MIT se údajně podařil téměř nemožné či na hranici nemožného - displej má stát pouhých 35 dolarů. Za tu cenu se má jednat o speciální typ, který umožňuje práci v duálním módu i při vypnutém podsvícení, pokus na něj dopadá dostatek světla - a to jak v barevném, tak černobílém podání (pro lepší čitelnost ve špatných podmínkách). Vzhledem k tomu, že ke spoluvývojářům náleží i Joe Jacobson, zakladatel společnosti e-Ink, možná to bude i displej na bázi digitálního papíru.

Během roku doufá Negroponte vyrobit 5 až 15 miliónů notebooků a dodat je do Brazílie, Číny, Egypta, Thajska a Jižní Afriky. V druhém roce - kdy i guvernér státu Massachusetts Mitt Romney chystá nákup 500 tisíc kusů pro studenty základních a středních škol - plánuje vyrobit 100 až 150 miliónů kusů - čímž by již tak brzo překonal celkovou existující produkci současných notebooků, která dosahuje cca 50 miliónů. Namísto postupného vybavování notebooků lepším a lepším vybavením za stejnou cenu, tyto notebooky by měly jít jinou cestou - stejný výkon za stále nižší cenu, poněvadž slovy Negroponteho "ve většině světa, i 100 dolarů je stále příliš drahé."

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Ticho, výkon, kalibrované barvy. Acer uvedl zbrusu novou značku počítačů

ConceptD 500

ConceptD je nová značka stolních počítačů, notebooků a monitorů Acer, určená zejména pro tvůrce obsahu a náročné...

Bláznivý nápad, nebo dobré řešení? Vysunutím klávesnice zlepšíte chlazení

Predator Helios 700

Z nově představených modelů herních notebooků Predator nás nejvíce zaujal Helios 700 s výsuvnou klávesnicí. Tou uhnete...

Přichází USB 4, jeho součástí bude Thunderbolt 3 a dvojnásobná rychlost

Logo USB 3.1

Specifikace další generace rozhraní USB se dostává do závěrečné fáze a mohla by být hotova zhruba za rok. S čím se...

Najdete na iDNES.cz