V kauze spywaru od Sony padly první žaloby

Kvůli cédéčku od Sony, které vám může do počítače zanést nevyžádané a navíc skryté programy, už bijí na poplach američtí právníci.

Minulý týden jsme na Technetu psali o tom, že některá hudební CD od vydavatelství Sony Music/BMG vám do počítače mohou zanést tzv. rootkit – program, který maskuje v systému určité soubory. Podobné nástroje používají nejčastěji tvůrci virů a spywaru k tomu, aby schovali svá „díla“ před antivirovými programy.

V tomto případu padla na počátku listopadu první žaloba. Inicioval ji stát Kalifornie v zastoupení svých občanů, kteří by mohli být poškozeni přehráním cédéčka ve svém počítači. Ještě během dneška by mohla být u soudu v New Yorku podána další žaloba, tentokrát zastupující poškozené z celých Spojených států. Žalující strana se snaží zabránit Sony v dalším prodeji nakažených CD a chce také získat pro poškozené finanční kompenzaci. Více informací o obou kauzách můžete nalézt v angličtině na stránkách oficiálního blogu deníku Washington Post.

Sony v reakci na problémy s rootkitem uveřejnilo v průběhu minulého týdne patch, kterým lze vetřelce z počítače dostat. Jenže opravu nelze získat jen tak jednoduše – je nutné kvůli ní poskytnout svou e-mailovou adresu (která bude zařazena do marketingové databáze Sony). Samotný program navíc zabere 3,5 megabytu a ani jeho použití vás zcela nezbaví rizika. Provede takový zásah do systému, že vám hrozí zhroucení počítače nebo ztráta dat. Svou anabázi s odstraňováním rootkitu popisuje na této stránce Mark Russinovich, který na problém upozornil jako první.


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit