Stát chce využít nové technologie ke kontrole občanů

aktualizováno 
Pozor, ocitnete se pod přísným dohledem státu: nejprve čipy v pasech, pak otisky prstů. Nové české pasy budou od příštího roku obsahovat zabudovaný elektronický čip s nezfalšovatelnými údaji o držiteli. Za 4 roky se součástí pasu, a tím i státních databází stanou i otisky prstů majitele.
Sehnat co nejrychleji nahrávky z bezpečnostních kamer, které sledují centrum Prahy. Takový byl jeden z úkolů, který si loni v srpnu určili kriminalisté. Ti pátrali po útočníkovi, jenž na pražské ulici Na Příkopě hodil ruční granát na izraelského podnikatele Assafa Abutbula.

Věděli, že by se tak dala najít trasa, kudy atentátník po útoku utíkal. V lepším případě mohli získat i jeho podobu. "Díky kamerám jsme pachatele vytipovali," prohlásil týden po útoku Ivo Černík z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Kriminalisté z nahrávek získali ještě víc. Zjistili, kde atentátník odhodil paruku, kterou se při útoku maskoval. A z ní získali vzorek jeho DNA. Vypátrat, že podezřelým je Jakob Mošajlov, který mezitím stihl utéct do Izraele, bylo už poměrně jednoduché.

Bublan: Musíme mít zbraň proti zločincům

Pátrání po Mošajlovovi může sloužit jako příklad využití techniky, o které si mohli policisté ještě před několika roky nechat zdát.

Kromě kamer nebo DNA mohou kriminalisté využívat i další novinky - třeba sledování podezřelého člověka pomocí signálu, který vysílá jeho mobil. A díky bance, ve které má dotyčný konto, zase zjistit, kolik a kde vybíral peněz.

Je dobře, že policisté tuto šanci mají, nebo je to zásah do soukromí?

"Musíme být schopni konkurovat zločincům, protože i oni novou techniku využívají," hájí metody ministr vnitra František Bublan. "Nejde ale jen o zločince. Díky možnosti sledovat signál z mobilních telefonů se policii už také podařilo najít pohřešované děti," dodal.

Právě Bublan uspěl minulý týden ve vládě s dalším návrhem, který vzbudil rozpaky u ochránců osobních údajů. Ministři souhlasili, aby všichni obvinění museli kromě otisků prstů "odevzdávat" na policii i vzorek své DNA. Bublan říká, že se díky tomu podaří vyřešit více trestných činu. U některých odborníků jeho návrh příliš kladnou odezvu nevyvolal. Hana Štěpánková, mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů, sice částečně Bublanovu argumentaci uznává, zároveň však říká: "Odebírání tak citlivých údajů je bez souhlasu konkrétního člověka nemožné, předpisy Unie to nedovolují. Pokud by už k němu mělo dojít, tak by to mělo být jen v naprosto výjimečných případech. Jde prostě o nastavení určité bariéry, aby tyto údaje nemohly být zneužitelné."

"Současná kontrola, která brání zneužití informací třeba z odposlechů, je dostatečná," reagoval na její slova ministr Bublan.

Otisky prstů a sledování aut

Množství informací, které bude mít stát o konkrétním člověku, v budoucnu dál poroste. Už nyní mají úřady veškeré údaje o jeho narození nebo pobytu. Za tři roky se státní databáze rozroste o otisky prstů, které dosud odebírá jen policie v případě vyšetřování nějakého zločinu. Jenže od října 2009 bude muset otisky prstů dávat každý Čech, který požádá o vydání cestovního dokladu.

Během příštích let se dá čekat i další změna, která by mohla sloužit ke sledování pohybu konkrétního člověka. Ministr dopravy Milan Šimonovský už loni řekl, že po zavedení mýtného pro nákladní auta se bude uvažovat v horizontu několika let i o stejném kroku v případě osobních aut. Pokud by se Česko rozhodlo pro výběr mýta použít satelitní technologii, šlo by přesně vystopovat, kde sledované auto je. Každý vůz by totiž musel být vybaven zařízením na určování polohy.

"Já bych se samotného sběru takových informací nebál. Strach bych měl spíš z toho, jak údaje, které jsou v digitální formě, ochránit, aby se k nim nedostal nikdo nepovolaný," řekl Petr Koubský, šéfredaktor časopisu o informačních technologiích Inside. A dodal: "Dokumenty na papíře lze zamknout do trezoru, ale ochrana digitálních dat tak dokonalá stále není."

LIDÉ POD DOHLEDEM

Jak dnes úřady mohou sledovat člověka: 

 • mobily - s tolerancí na několik metrů lze vystopovat, kde se mobil nachází
 • platební karty - lze zjistit, kde vlastník kartou platil, případně kde vybíral peníze z bankomatu
 • bezpečnostní kamery - především ve velkých městech je síť kamer tak hustá, že lze sledovat, kterými ulicemi konkrétní člověk prochází
 • počítače - pomocí takzvané IP adresy lze vypátrat, ze kterého počítače poslal někdo například výhružný e-mail
 • Co se chystá:

 • elektronické mýtné pro osobní auta - pomocí systému by šlo sledovat, kudy auto jede
 • biometrické cestovní pasy - kromě současných údajů by pas měl počítačem upravený snímek držitele, díky kterému půjde rychle zjistit, zda doklad není padělaný. Od roku 2009 by pasy měly obsahovat i otisk prstu
 • bezpečnostní kamery - především ve velkých městech je síť kamer tak hustá, že lze sledovat, kterými ulicemi konkrétní člověk prochází
 • obvinění lidé (v některých případech i podezřelí) - by museli odevzdat vzorek DNA
 •  

  Nejčtenější

  Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

  Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

  Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

  Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

  Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

  Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

  Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

  Intelino tým

  Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

  SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

  Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

  Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

  Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

  Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

  Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

  Další z rubriky

  Aplikace najde přátele na dopisování, jiná prodá a nakoupí bitcoiny

  Tablet vás zabaví i něco nového naučí.

  Nový nástroj na testování výkonu a výdrže mobilního zařízení vám pomůže zjistit, v jaké kondici je váš telefon....

  Aplikace: turistický průvodce, odinstalátor balastu nebo tvoření memů

  Tablet vám pomůže na cestách i doma.

  Ze zajímavých aplikací jsme tento týden vybrali například šikovného turistického průvodce, nástroj na rychlé...

  Aplikace: nabídka bydlení či vzpomínka na Michaela Schumachera

  Tablet pro práci i zábavu

  Nová aplikace serveru s nabídkami prodeje a pronájmu nemovitostí umožní uzavřít obchod bez zprostředkovatele. Vyzkoušet...

  Najdete na iDNES.cz