Souboj download manažerů: GetRight vs Download Accelerator (srovnávací test)

aktualizováno 
Download manažery jsou programy, které používá skoro každý. Pomáhají při práci s internetem, starají se o kompletní stažení souborů i o řádné vytížení linky. Dva nejpopulárnější, GetRight a Download Accelerator, jsme podrobili našemu testu.

Používá je skoro každý, kdo má co do činění s internetem. Doplňují funkce prohlížečů internetových stránek. Říká se jim download manažery nebo akcelerátory a existuje jich nepřeberné množství. Modemistům šetří peníze za internet, majitelům rychlých linek zase čas při stahování velkých souborů. V dnešním článku si představíme dva nejpopulárnější: GetRight a Download Accelerator.

Čím jsou takové manažery vlastně užitečné?
Tyto programy mají tři hlavní úkoly:
Pokud vám napříkladne během stahování padne dial-up linka nebo se zhroutí počítač, dokáží navázat spojení se serverem a pokračovat v downloadu. Předpokladem je, aby zdrojový server takovou funkci podporoval. V dnešní době je však už spíše výjimkou, pokud funkci Resume implementovánu nemá.
Dále je to možnost řazení souborů do fronty a jejich následné samočinné stažení, jež se může řídit i časovým rozvrhem.
A za třetí je tu tzv. segmentové stahování, které se vyplatí v případě, že rychlost downloadu ani zdaleka nevytěžuje kapacitu vaší linky. Zdrojový server totiž může mít pro každé spojení omezený odchozí datový tok. Akcelerátor pak stahovaný soubor rozdělí na několik částí a celková rychlost bude součet rychlostí všech stahovaných částí. I zde je podmínkou, aby server podporoval Resume.

GetRight 5.0
Pátá generace download manažeru od Headlights Software je sice stále ve vývoji, nicméně nedávno vydaná čtvrtá betaverze je již velice stabilní a GetRight se postupem času stává stále něčím víc než jen stahovačem. Distribuce programu má 2,4 MB a po instalaci na harddisku zabere 3,5 MB. GetRight dokáže zachytávat kliknutí na odkazy v prohlížečích Internet Explorer 4.x a novějších a Netscape do verze 4.x. Rovněž sleduje, zda jste do systémové schránky (clipboardu) neuložili internetovou adresu souboru (zástupce). Linky lze také přetahovat z browseru na malý terčík na pracovní ploše, nebo vkládat do kolonky Enter New URL. GetRight může být schovaný v tray-ikoně, přes kterou jsou dostupné i všechny jeho funkce.

GetRight - hlavní okno

GetRight umí klasicky navazovat přerušené downloady, podporuje segmentové stahování až osmi částí jednoho souboru, řadí soubory do fronty. Umožňuje načasovat downloady na určitou hodinu a po skončení třeba vypnout počítač. Velmi užitečné je hledání mirrorů - pokud se nějaký soubor vyskytuje na více serverech, program vám nabídne jejich seznam a doporučí ten, jehož odezva je nejrychlejší.

GetRight - alternativní servery

Pro majitele modemů Headlight Software připravili vytáčení čísla zvoleného providera, automatické připojení po spadnutí linky i zavěšení po dokončení downloadu. Mezi specializovanější funkce se řadí GetRight Browser. Slouží jako jednostranný FTP klient k prohlížení serverů a stahování, ale také k pohodlnému získávání souborů z webových stránek. Ke stahování celých serverů či jen souborů určených typů je určena ikona QuickSync. Server Synchronizer poslouží v případě častého přístupu ke vzdáleným serverům, například pokud chcete stáhnout soubory, které přibyly od vaší poslední návštěvy.

GetRight - segmentové stahování

Obsáhlá konfigurace dovoluje modifikovat nesčetně parametrů programu. Pro běžné uživatele bude asi nejdůležitější možnost omezit datový tok či počet současně stahovaných souborů, pokud by "sosání" zabralo příliš mnoho síťových prostředků. Určit je možné přípony souborů, které bude program zachytávat, automatické logování na servery podle uživatelských účtů, počet opakování a intervaly mezi pokusy při přerušení spojení, vyhledávače souborů a mnoho dalšího.

GetRight - konfigurace

GetRight je shareware s cenou $25 USD. Svou kopii byste měli zaregistrovat po 30 dnech od instalace. Pokud tak neučiníte, program vás bude pravidelně vyzývat ke koupi, nicméně nenajdeme tu žádnou reklamu. Registrací získáte např. až osm segmentů stahovaných souborů místo pěti, zruší se např. limit maximálního počtu souborů zrcadlených z FTP.

Download Accelerator Plus 5.3
Softwarový počin firmy SpeedBit si můžete stáhnout ve dvou verzích: jednak pouze v angličtině, a pak s mezinárodním jazykovým balíkem. Vzhledem k absenci čestiny mezi lokalizací bude dostačující základní archiv (1,7 MB). Pro instalaci si na harddisku připravte 6 MB místa.Kromě zachytávání kliků v browserech IE, Netscape a Opera a monitorování schránky integruje DAP svůj panel nástrojů přímo do Internet Exploreru. Umožňuje tak pohodlné organizování downloadů rovnou v prohlížeči.

Download Accelerator - hlavní okno

Na liště najdeme ikonu pro odskok na hlavní stránku SpeedBit, spuštění programu, nastavení preferencí, vyhledávání souborů, terč, jehož funkce je totožná s kolegou u GetRightu a počítadlo zobrazující množství právě běžících downloadů. K němu se váže obrýlená ikonka, jejím prostřednictvím můžeme všechny stahované soubory pozastavit, či otevřít samotný manažer a manipulovat s položkami ve frontě. Dále je to unikátní zvýrazňovač stáhnutelných linků na WWW stránkách a revizor, jenž okamžitě zkontroluje platnost odkazů. Poslední ikona DAP Leecher stáhne všechny soubory na stránce nebo aktuálně otevřeném FTP serveru.

Download Accelerator - IE lišta

Kromě lišty má DAP i svou tray ikonu, která ovšem příliš funkcí nenabízí. Dvojklik otevře okno programu, right-click vyvolá stručné menu, jehož nejdůležitější položkou je vypnutí či zapnutí monitoringu odkazů. Taktéž hlavní okno je jednodušší než u konkurenčního produktu, ale pro běžného uživatele bude postačovat. Pás ikon pro přidání adresy, pokračování či zastavení stahování, smazání položky, načasování downloadu, ovládání vytáčeného připojení. Vlastnosti souborů ve frontě můžeme vyvolat z menu File nebo stiskem pravého myšítka. Pod Properties jsou schovány tři položky: zdrojová adresa a místní adresář pro stažení souboru, podrobnosti o jednotlivých stahovaných segmentech a nakonec Zip Preview, funkce, jež zobrazí obsah Zip archivů ještě před stažením na harddisk. Po dokončení downloadu je možné soubory prohlédnout libovolným antivirovým softwarem nebo nechat vypnout počítač.

Download Accelerator - Alternativní servery

Také konfigurace nabízí o poznání méně položek než Getright. Najdeme tu ale vše důležité: nastavení monitoringu adres, defaultní adresář pro stažení, stupeň akcelerace alias počet segmentů, proxy, načasování, použité dial-up připojení, seznam hesel pro zabezpečené stránky či FTP servery, ozvučení akcí a další. Docela dost ale postrádám limit toku stahovaných dat.

Download Accelerator - akcelerace

Základní verzi DAP lze používat zcela zdarma. Je funkčně omezena, sponzorována vlastním reklamním systémem a k tomu je tu ještě volitelná nabídka produktů třetích firem. Registrace programu stojí $29,95 USD. Vložení licenčního čísla odemkne tzv. Premium verzi, rozšiřující možnosti programu. Uživatel tak může naplno využít akceleraci stahování, kontrolu validity všech linků na stránce, měnit vzhled rozhraní pomocí skinů, či se připojit k funkci Always Resume, která dovede navázat přerušený download, i když server tuto funkci nepodporuje (patrně virtuální proxy u SpeedBitu).

Download Accelerator - konfigurace

GetRight vs DAP v akci
Vyzkoušeli jsme několik serverů, zejména s komplikovanými odkazy s přesměrováním pomocí skriptů a tlačítek. Při pokusu o stahování z naší sekce Stahuj DAP zaváhal a při kliknutí na link u popisu programu na disk bez váhání uložil stránku s instrukcemi pro stažení. Při "vhození" linku na ikonu terče na liště či do Download Basketu však zabral a WMP 9 stáhl korektně. Stejně si program vedl i na stránkách VersionTracker.com, uveřejňujících volně šiřitelný software. Protože tyto a podobné softwarové knihovny pouze přesměrovávají odkazy na web výrobce programu, stačilo po prvním chybném stažení zaškrtnout "Do not trigger from this site anymore", kterážto položka zamezí monitorování linků na určené stránce. Program byl nejspíš zmaten alternativními popisy odkazů - po najetí myší na link se ve stavovém řádku browseru zobrazila sdresa souboru, odkaz však vedl jinam.

Download Accelerator - Do not trigger from this site anymore

Redirect na Download.com i stahování z TuCows.com zvládl DAP na výbornou. Tvrdým oříškem se však ukázal download multimediálního přehrávače Apple QuickTime 6, jenž je schován za tlačítkem. DAP však při kliknutí soubor ze serveru Akamai vůbec nezachytil a nezbylo, než stahovat přímo v IExploreru.

GetRight se choval o poznání rozuměji. Z Technetu započal stahování skutečně až ve chvíli, kdy přišla řada na samotný soubor, poradil si i se skriptovým přesměrováním na serveru VersionTracker, vzorně počkal na nalezení nejbližšího mirroru při stahování z TuCows. Nicméně QuickTime 6 zůstal zapovězen i pro něj. Nepomohla ani asistence speciálních 'horkých kláves' GetRightu. Řešení však existuje i v tomto případě a je poměrně jednoduché: Zkuste jiný browser!

Mozilla, Opera a spol.
Existují totiž mnohem inteligentnější prohlížeče, než je microsoftí IE. Nepochybuji o tom, že jste o nich již slyšeli. Uvádíme je proto, že tyto programy jsou již v základu vybaveny vlastním download manažerem. I když nepodporují akcelerované stahování, taková Opera dokáže bez problémů navázat spadlé spojení (pokud to server podporuje). Z Opery i Mozilly lze navíc vykopírovat URL do libovolného download akcelerátoru a stahovat rychleji (pouze Opera v6, v7 to již nepodporuje).

Mozilla - vlastnosti stahovaného souboru

A závěr?
GetRight i Download Accelerator mají svá plus a svá mínus. GetRight v současné verzi má obrovské množství funkcí, mnohdy úzce specializovaných, které běžný uživatel nejspíš ani nevyužije. Také konfigurační menu není žádný med, naštěstí je tu i průvodce pro méně zběhlé uživatele. GetRight je však ve své kategorii skutečná extratřída, odchytí a stáhne drtivou většinu toho, co mu předhodíte.

DAP má mnohem jednodušší rozhraní, snadnější ovládání, k dobru je mu třeba přičíst i integrovanou lištu. Jako obyčejný manažer downloadů a akcelerátor je vynikající, má však pár chyb. Především není při práci se složitějšími odkazy vždy zcela přesný, dále je to absence limitu rychlosti stahování, a pak naprosto nepoužitelné vyhledávání souborů na internetu podle zadaných klíčových slov - vede buď na komerční nabídky nebo na neexistující stránky.

Osobně se přikláním ke GetRightu, který stále prochází intenzivním vývojem a v současnosti už stáhne i ty linky, které mu dříve dělaly problémy. Bádejte, zkoušejte a vyberte si svého favorita. Oba programy si můžete stáhnout z rubriky Stahuj.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: výuka morseovky a pohodlné screenshotování

Ilustrační foto - kod

Porozumět, ale také se naučit morseovku pomůže výukový program Moresovka. Vytvořit screenshot nebo animovaná videa...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Tipy pro Windows 10: aktivujte si bezpečné virtuální brouzdání v Edge

Tipy a triky pro Windows 10

Po spuštěním virtualizované verze browseru Edge se už nemusíte bát vstupovat na potenciálně nebezpečné stránky....

Najdete na iDNES.cz