Tajná služba NSA (Národní bezpečnostní agentura) spadá pod ministerstvo obrany...

Tajná služba NSA (Národní bezpečnostní agentura) spadá pod ministerstvo obrany USA.

Hackujte jako agenti. NSA uveřejní svůj nástroj pro reverzní inženýrství

  • 17
GHIDRA, nástroj pro zpětnou analýzu programů z dílny americké tajné služby NSA, bude k dispozici veřejnosti. Zástupce NSA jej odhalí na konferenci RSA v březnu 2019, ale zatím není jasné, v jaké formě a pod jakou licencí.

Reverse engineering

Zatímco programátor aplikace pracuje se zdrojovým kódem, uživatel této aplikace má obvykle k dispozici binární (zkompilovanou) aplikaci. Není obvykle možné z této aplikace odvodit původní zdrojový kód.

Ale metodou reverzního inženýrství se o to může analytik (nebo hacker) pokusit. Cílem může být odhalit slabiny daného programu.

Obecně lze použít pojem reverzní inženýrství i pro oblasti architektury, mechaniky a elektroniky.

Počátkem března se koná bezpečnostní konference RSA, kterou už od počátku devadesátých let pořádá americká firma RSA Security spolu s Microsoftem, Intelem a dalšími. Už nyní se ale o březnové konferenci mezi hackery mluví. Zasloužila se o to především prezentace NSA s provokativně lákavým názvem: „Přijďte si pro nástroj na reverzní inženýrství od NSA zdarma“.

Reverse engineering, reverzní inženýrství nebo též zpětná analýza je metoda, díky které se programátoři, hackeři a bezpečnostní analytici mohou podívat „pod kapotu“ zkompilovaným aplikacím. To je nutné, pokud chce někdo analyzovat funkčnost dané aplikace a nemá k dispozici její zdrojový kód.

Slavná GHIDRA pro všechny zdarma. Ale za jakých podmínek?

Prezentace naplánovaná na 5. března není první případ, kdy americká administrativa využila platformu RSA konference k důležitému odhalení. V roce 2010 zde například Obamův Bílý dům poprvé ukázal svou vizi koordinace v oblasti kyberbezpečnosti (CNCI). Tentokrát ovšem zástupce NSA slibuje nejen oznámení, ale také „uveřejnění“. Jinými slovy se zdá, že lidé dostanou zdarma k užívání nástroj, který byl dosud určen jen pro americké tajné služby.

  • Český překlad pozvánky
  • Anglický originál
NSA vyvinula platformu pro softwarové reverzní inženýrství s názvem GHIDRA, kterou poprvé veřejně předvedeme na RSA konferenci 2019. Interaktivní uživateleské rozhraní umožňuje při reverzním inženýrství využít celou řadu integrovaných funkcí, které fungují na několika platformách včetně Windows, Mac OS a Linuxu, a podporují velké množství procesorových instrukcí. Platforma GHIDRA zahrnuje všechny funkce, které lze očekávat od špičkového komerčního nástroje, a navíc jedinečnou rozšířenou funkcionalitu, kterou vyvinula přímo NSA. Tato platforma bude na RSA zveřejněna k použití zdarma.
NSA has developed a software reverse engineering framework known as GHIDRA, which will be demonstrated for the first time at RSAC 2019. An interactive GUI capability enables reverse engineers to leverage an integrated set of features that run on a variety of platforms including Windows, Mac OS and LINUX and supports a variety of processor instruction sets. The GHIDRA platform includes all the features expected in high-end commercial tools, with new and expanded functionality NSA uniquely developed, and will be released for free public use at RSA.
NSA vyvinula platformu pro softwarové reverzní inženýrství s názvem GHIDRA,...
Robert Joyce z NSA vystoupí na RSA Conference s programem GHIDRA.

NSA vyvinula platformu pro softwarové reverzní inženýrství s názvem GHIDRA. Robert Joyce z NSA vystoupí na RSA Conference v březnu 2019.

GHIDRA tedy bude „zdarma k dispozici“. Zatím není úplně jasné, co to přesně znamená. Podle některých dohadů by NSA mohla přistoupit k uvolnění nástroje pod licencí open source, aby tak usnadnila jeho údržbu. Ale to, zda bude k dispozici i zdrojový kód k volnému použití, není vůbec jisté, v anotaci prezentace se o tom zástupci NSA nezmiňují. Může tak jít o jinou formu „uvolnění“ a cílem může být třeba propagace NSA mezi komunitou vývojářů a hackerů, tedy souboj o mladé talenty.

Jméno nástroje GHIDRA neslyší veřejnost poprvé. Uniklo už v rámci dokumentů z „CIA Vault 7“ na serveru Wikileaks.org, který v roce 2017 zveřejnil celou řadu nástrojů a návodů z arzenálu CIA. Interní dokumenty CIA ukazují, že GHIDRA patřila k běžně používaným a oblíbeným nástrojům: „Je dost dobrá,“ píše se třeba familiárně v jednom z návodů.

GHIDRA je několikrát zmíněna v dokumentech CIA, které zveřejnil soubor...
GHIDRA je několikrát zmíněna v dokumentech CIA, které zveřejnil soubor...
GHIDRA je několikrát zmíněna v dokumentech CIA, které zveřejnil soubor...

GHIDRA je několikrát zmíněna v dokumentech CIA, které zveřejnil soubor Wikileaks.

GHIDRA je podle těchto dokumentů schopna zpětné analýzy binárek pro Windows, Linux, Mac OS i iOS.

NSA si dost možná konferenci RSA nevybrala náhodou. Před pěti lety, krátce poté, co Edward Snowden vynesl informace o masivním sběru dat právě tajnými službami v čele s NSA, vyšlo najevo, že NSA zaplatila firmě RSA Security deset milionů dolarů za oslabení šifrování (s informací přišla agentura Reuters a později ji doplnila o další detaily).

Reakce bezpečnostní komunity byla rozhořčená. A přestože RSA konference není organizována přímo firmou RSA Security, v roce 2014 se řada účastníků ostře vyjádřila právě proti spolupráci RSA s NSA. Řada důležitých řečníků ten rok odmítla účast. NSA se tak může symbolicky i reálně snažit získat odbornou veřejnost na svou stranu i tím, že dá k dispozici „novou hračku“.