Stáhněte si zdarma: skoncujte s pomalým startem Windows

aktualizováno 
Se startem Windows se spouští i různé instalované aplikace, což zpomaluje spuštění systému. Poradí si s tím Quick Startup. Přehrávat multimediální obsah v domácí síti lze díky Universal Media Serveru. Informaci o počasí na hlavním panelu zajistí sWeather. A Dexpot slouží k tvorbě virtuálních ploch.

Ilustrační foto - počítač | foto: Creative Commons

Quick Startup 5.1 – freeware

Ne všechny apliakce se musí spouštět společně se systémem. Pokud se jich takto zapíná větší množství, je nutné čekat, než lze s Windows začít plnohodnotně pracovat. Změňte to.

Quick Startup může prostřednictvím jednoduchého uživatelského rozhraní upravit jejich chování. Vy si zvolíte, zda chcete automatický start zakázat, nebo jen třeba odložit o několik sekund či minut. Všechny položky jsou seskupeny na kartách, a tak je lze snadno třídit. Zobrazuje celkový počet programů a služeb, které jsou spuštěny spolu s Windows. Kromě počtu spouštěcích položek se zobrazí také předpokládaný čas, který bude potřebný pro start všech aplikací. 

Položky jsou pro lepší přehlednost řazeny do skupin jako: spouštěné programy, plánované úlohy, plug-iny. Nevíte-li, k čemu případně položky slouží, lze o nich podrobnosti najít prostřednictvím jednoho kliknutí na Google (dojde k přesměrování a zobrazení relevantních informací). Pochválit ji však nemůžeme za to, že během instalace je předvybraná instalace dalšího softwaru.

Quick Startup
Informace o programu
Operační systém: Windows 7 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
+ rozdělení do skupin
+ možnost start odložit
+ spočítá potřebný čas ke startu aplikací
- nabízí k instalaci další software
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz nas této adrese (6,4 MB).

Universal Media Server 7.8 – freeware

Nemáte-li v domácnosti NAS či nějaký jiný systém pro uložení a distribuci multimediálního obsahu, potom by se vám mohl hodit tento program.

Universal Media Server je aplikace pro snadné propojení PC například s TV. Díky tomu bude možné přenášet všechny datové proudy (prostřednictvím technologie DLNA). Jediné, co musíte udělat, je připojit PC a zařízení (např. TV) do domácí sítě a nechat PC zapnutý i v době, kdy chcete obsah sledovat (streamovat). 

Seznam podporovaných zařízení prostřednictvím této aplikace je neustále rozšiřován. Poradí si s různými multimediálními formáty (hudba, video a obrázky). Má řadu možností u nastavení překódování. Lehce se ovládá, stačí ji nainstalovat, určit obsah ke sdílení a ze zařízení na stejné síti pak můžete začít obsah přehrávat.

Universal Media Server
Informace o programu
Operační systém: Mac Os X, Linux, Windows 7 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
+ přehledný průvodce prvním nastavením
+ konfigurace
- ne vždy se spojí s podporovaným zařízením
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz nas této adrese (88 MB).

sWeather 1.7 – freeware

Jaké panuje aktuální počasí ve vašem okolí, vám může zobrazovat tato aplikace. Obrovskou výhodu je, že po aktivaci bude stále na očích – usídlí se totiž hned vedle hodin – ale k dispozici je i formou okna.

V informační části hlavního panelu je stále připravena k použití. Jedním pohledem zjistíte nejen teplotu, ale také oblačnost. Po umístění kurzoru myši na ikonu se zobrazí další informace. Ostatní údaje se zobrazí poklikáním – barometr, viditelnost, západ a východ slunce, směr a síla větru a k dispozici jsou také odkazy pro zobrazení všech informací v internetovém prohlížeči či zobrazení radaru (ukáže aktuální a následující situaci). 

Počasí aktualizuje v předem stanovených intervalech, které lze upravovat. Nedostatek vidíme v tom, že zobrazení informací pro místo se děje na základě vložení WOEID kódu, který je nutné zjistit.

sWeather
Informace o programu
Operační systém: Windows 7 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
+ stále po ruce
+ řada údajů o počasí
+ možnost přidat několik měst
- poloha se zadává na základě WOEID
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz nas této adrese (2,5 MB).

Dexpot 1.6 – freeware

S příchodem Windows 10 jsme se konečně dočkali virtuálních ploch. Tuto funkcionalitu mají majitelé linuxových a Mac OS X systémů k dispozici dávno. Virtuální plochy umožňují na počítačích s jedním zobrazovacím zařízením přehledně a najednou spravovat více otevřených oken. Jestliže nemáte Windows 10 či s integrovanou funkcí nejste spokojeni, zkuste její alternativu.

Dexpot umožňuje vytvořit až 19 virtuálních ploch a je přenosný, což znamená, že si ho můžete vzít s sebou na USB flash disku a použít plochy v jiných PC. Ty navíc umí opatřit heslem, takže se k nim nedostane nikdo cizí. Nechybí mu funkce zobrazující náhled ploch a mezi nimi se lze přepínat několika způsoby – klávesové zkratky, z hlavního panelu, kontextových nabídek. 

Podporuje i více monitorů, a tak si na ně lze libovolně rozmístit plochy podle potřeb. Pro lepší přehlednost má i funkci katalogu, a tak dokáže zobrazit náhled na všechny virtuální plochy přímo na ploše.

Dexpot
Informace o programu
Operační systém: Windows 7 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: NE
+ až 19 virtuálních ploch
+ možnost je opatřit heslem
+ možnost vzít si plochy s sebou
- nezjištěno
85 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz nas této adrese (4,5 MB).
 

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Další z rubriky

Správné programy vás naučí psaní všemi deseti

Ilustrační foto - psaní

Využít při psaní textů všech deset prstů, nebo stále datlovat? Chcete-li i vy dát sbohem druhé a neefektivní variantě,...

Jak na převod textů pro pohodlné čtení v čtečce elektronických knih

Ilustrační foto - čtečka knih

Elektronické čtečky knih nemusí nutně sloužit pouze ke čtení zakoupených digitálních verzí knih. Pokud se v nich chcete...

Windows mohou spadnout, pokud se budete chtít vrátit k předchozí záloze

Logo Windows

Microsoft přiznává další problém ve Windows. Pokud se chcete vrátit ke staršímu bodu obnovy, nemusí se to podařit.

Najdete na iDNES.cz