Oddělte důležitá data od systémových, abyste je mohli zachránit

aktualizováno 
Moderní pevné disky dosahují obrovských úložných kapacit. Pokud dojde k poškození Windows, pak se dostat k vašim datům může být opravdovým oříškem. To však neplatí v případě, že budete myslet dopředu.

Každý operační systém je více či méně náchylný k poškození. Celkovou nestabilitu však způsobuje nejen samotný systém a instalované programy, ale také uživatelé a v neposlední řadě zákeřné programové kódy. Proto je dobré myslet na zadní vrátka. Pokud totiž dojde ke zhroucení systému, je již obvykle pozdě. Ruku na srdce, dokázali byste data z PC zachránit sami? Na to totiž musíte mít nějaké zkušenosti. Ne však v případě, že striktně oddělíte systém a vaše data. A jak to udělat? Jednoduše. Z jednoho disku vytvořte dva.

Chcete-li desítky GB rozdělit a z jednoho fyzického disku tak udělat více logických, potom by se vám mohly hodit programy pro jejich rozdělení a správu. Hodit se vám mohou i v případě, že potřebujete provozovat dva či více operačních systémů na jednom počítači. I v tomto případě je nutné nejprve odpovídajícím způsobem připravit pevný disk. Následující programy vám pomohou nejen s tímto nastavením, ale zároveň umožní přidávat nové disky, rekonfigurovat existující a provádět jejich monitorování.

Pokud na svém počítači chcete provozovat více operačních systémů a máte pouze jeden disk, pravděpodobně budete chtít absolutní kontrolu nad jeho jednotlivými oddíly. Kontrolu však můžete chtít i nad vašimi daty. Proto se stále častěji provádí dělení jednoho fyzického disku na více logických. Díky tomu tak můžete provozovat operační systém oddělený od dat a na dalším mít filmy, hudbu, fotografie, programy, dokumenty atd. Ale hlavně tak získáte možnost přeinstalovat kolabující Windows, aniž byste ohrozili ostatní data uložená v oddělených částech disku.

Aplikací, které se starají o zprávu diskových oddílů, je celá řada, ale spolehlivých a hlavně všestranných není zase tolik. Ty zdarma dostupné toho moc neumí a tak si většinou za kvalitní nástroj budete muset zaplatit. Moderní partition a boot manažery mohou disponovat např. funkcemi jako jsou vytváření, spojování, rozdělování, kopírování a konvertování jednotlivých oddílů disků. Řada z nich to dnes už dokonce dělá beze ztráty dat, což řada z nás jistě vítá.

Upozornění: Nastavení HDD těmito programy provádíte na vlastní riziko! Programy nejsou v žádném případě určeny pro naprosté začátečníky – je nutné si uvědomit, že po několika chybných krocích můžete v PC přijít o všechna data i nainstalované aplikace. Proto nejprve vše důležité zálohujte a to i v případě, že program ve vlastnostech upozorňuje na to, že při jeho použití o data nemůžete přijít.

Ranish Partition Manager 2.44 – freeware
Umí vytvářet, rušit, mazat, měnit a formátovat diskové oddíly. Jednotlivé oddíly chrání v boot menu OS heslem, dokáže bootovat i ze sekundárního disku. Zkušenější uživatelé uvítají množství nastavitelných parametrů.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (135 KB).


  The Partition Resizer 1.3 – freeware

  DOSová utilitka umožňující změnit velikosti oddílu pevných disků nebo přesouvat diskové oddíly a to beze ztráty dat. Podobně jako u ostatních partition manažerů nesmíte přerušit běh programu, pokud již začal pracovat.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (98 KB).


  XOSL 1.1.5 – GPL

  Český, plně vybavený, bezplatný boot manager s pravým, snadno použitelným a rozvinutým grafickým uživatelským rozhraním. Aby byl srovnatelný s ostatními nástroji, disponuje i nástrojem Ranish Partition Manager. Přístup k diskovým oblastem může být chráněn heslem. Požaduje i určitou znalost od uživatele, konkrétně, jak nastavit jednotlivé oddíly.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (449 KB).


  Paragon Partition Manager 8.5 – trial

  Profesionální univerzální nástroj pro rozdělení disku. Manažer oddílu umožňuje rozdělení jednoho fyzického disku na dva nebo více diskových oddílů a přitom beze ztráty dat. Velkou výhodou je grafické prostředí, které uvítá především méně zkušený uživatel. Pomocí barevných diagramů získáte rychle přehled o počtu, velikosti a typu jednotlivých oddílů vašeho pevného disku. Partition Manager nabízí uživatelům, kteří to potřebují, kvalitní nástroj pro správu disků s více nainstalovanými operačními systémy. Vytváří bootovací CD, DVD, ISO soubory a obsahuje boot manažera. Je relativně snadno ovladatelný a navíc se s tímto programem z Windows snadno dostanete i k datům, která byla uložena na linuxovém oddílu. Nechybí konverze mezi systémy souborů atd.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (23,6 MB).


  Acronis Disk Director 10 CZ – trial

  Začátkem listopadu společnost Acronis uvolnila novou verzi softwaru pro správu ukládání dat se schopností vícenásobného zavádění (bootování). Mezi jeho vlastnosti patří: vytváření diskových oddílů, rozdělování, slučování, změny velikosti partition bez ztráty dat, konverze souborového systému bez ztráty dat (FAT na NTFS a NTFS na FAT), kopírování (přesouvání) obsahu diskových oddílů a mnohem více.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (70,5 MB).


  Symantec Partition Magic 8.0 – demo

  Výkonný nástroj pro organizaci dat na pevném disku, to je Partition Magic. Produkt měla na starost firma PowerQuest, která však byla koncem roku 2003 pohlcena firmou Symantec. Produkt je však i nadále prodáván (a to i přesto, že nová verze již dlouho nevyšla). Umožňuje rozdělení jednoho fyzického disku na dva nebo více diskových oddílů. Velkou výhodou je grafické prostředí. Pomocí barevných diagramů získáte rychle přehled o počtu, velikosti a typu jednotlivých oddílů vašeho pevného disku. Partition Magic nabízí uživatelům, kteří to potřebují, kvalitní nástroj pro správu disků s více nainstalovanými operačními systémy. Je relativně snadno ovladatelný a navíc při rozdělování disku o data nepřijdete.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (22,6 MB).


  Partition Boot Manager 1.08 – shareware

  Boot manažer s pokročilými funkcemi nastavení. Přístup na PC lze omezit heslem. Dokáže pracovat nezávisle až s 256 operačními systémy. Analyzuje a pomáhá s nastavením zaváděcích sektorů. Rozdělení HDD může být prováděno s kontrolním šifrovacím mechanismem, který zajistí automatickou kopii při zhroucení systému.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (463 KB).


  BootIt Next Generation 1.82a – shareware

  Program si na disku rezervuje vlastní oddíl. Takže všechna bootovací nastavení zůstanou i pro přeinstalování jinými OS zachována. Provádí změnu velikosti oddílů, konverzi, tvorbu nových, odstranění a to vše beze ztráty dat. Lze měnit i velikost Linuxových oddílů. Poradí si i se změnou pořadí oddílů. Vytváří i bootovací CD a DVD.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (865 KB).


  zBoot Manager v2.13 – shareware

  Jde o boot a partition manager v jedné aplikaci. Umožňuje snadnou instalaci a provoz více OS na jednom pevném disku. Podporuje mnoho druhů systémů (Windows, Linux). Pomocí tohoto programu lze nainstalovat až 8 OS. Vybrané oddíly mohou být utilitou i zaheslované.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (48 KB).


  Partition Table Doctor 3.5 – demo

  Tento program umí zkontrolovat a opravit MBR (Master Boot Record), partition table a bootovací sektory jednotlivých oddílů. Vytváří i nouzovou disketu nebo zaváděcí CD, díky čemuž můžete poškozený oddíl opravit, pokud z něj nelze nabootovat. Dále obsahuje funkce Fixboot, kontrolu povrchu disku atd. Podporuje FAT16, FAT32, NTFS, NTFS5, EXT2, EXT3, SWAP na IDE, ATA, SATA, SCSI i PATA a USB jednotkách.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (4,6 MB).
 •  
  Témata: Linux, software

  Nejčtenější

  Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

  Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

  Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

  Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

  Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

  Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

  Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

  Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

  Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

  Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

  3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

  Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

  Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

  Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

  V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

  Další z rubriky

  Aplikace: Vytvořte si vlastní Lego příběh nebo se staňte malířem

  Tablet jako malířské plátno

  Pro tablety a Androidem a iPady vývojáři připravili šikovný kalendářový widget, aplikaci na sledování používání...

  Software zdarma: obnovte pokažený systém do několika minut

  Ilustrační foto - data

  Přenést snadno všechna data v počítači na rychlejší či jiný HDD, případně do nového počítače. Na první pohled nesnadný...

  Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

  Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

  Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

  Najdete na iDNES.cz