Ilustrační foto - konec produktů

Ilustrační foto - konec produktů | foto: Creative Commons

Microsoft se letos loučí s řadou produktů. Nepoužíváte některé?

  • 219
Rok 2020 se chýlí ke konci, a tak si můžeme zrekapitulovat, jaké programy a služby ukončila společnost Microsoft. Letos jsme se rozloučili s Windows 7, Mixerem, IE11 a dalšími, z nichž některé dlouhá léta formovaly svět počítačů.

V letošním roce společnost Microsoft začala prodávat skládací smartphone Surface Duo, zcela novou herní konzoli Xbox Series X a S a uvedla spoustu dalších produktů a služeb. Zároveň se však také s některými svými produkty loučí.

Stopku dostala streamovací herní platforma Mixer, starý operační systém, kamenné obchody či legendární browser. Toto vše bude v lednu 2021 minulostí. Některé věci, které skončily, se daly očekávat, například podpora Windows 7, zatímco u programu Mixer a jiných to bylo nečekané.

Podpora Windows 7

Windows 7 je operační systém, který miluje hodně uživatelů. Všechny dobré věci však jednou končí. Oficiální podpora pro Windows 7 skončila v lednu 2020. Po tomto datu počítače s tímto operačním systémem již nedostávaly oficiální aktualizace zabezpečení. Konec podpory byl znám léta, i tak celá řada uživatelů a organizací stále nemigrovala na nový systém. Dobře to dokládají statistiky serveru Netmarketshare.com, který měří různé technologie. Podle nich v listopadu skoro 19 % počítačů, bylo stále vybaveno Windows 7. Budiž k dobru, že před rokem to byla skoro třetina (29,6 %).

Windows 7

Herní streamovací platforma Mixer

Stopku letos dostala herní streamovací platforma Mixer. Stalo se to 22. července a byl to velký šok pro hodně herních uživatelů a fandů. Microsoft plánovanou změnu oznámil až koncem června (tedy jen měsíc před ukončením). Konec vysvětlila tím, že navázala spolupráci se sociální sítí Facebook, konkrétně s projektem Facebook Gaming. Mixer se objevil přejmenováním herní streamovací platformy Beam koncem května roku 2017. 

Umožňoval živé vysílání přenosu hraní v PC, na Xboxu či mobilních operačních systémech Android a iOS. Za konec této platformy může paradoxně její úspěch. Podle dostupných informací ji totiž ukončili z toho důvodu, že jim trochu přerostla přes hlavu a neměli na její další vylepšování. I přestože služba již mezi námi není, její části žijí dále. Technologie streamování videa s extrémně nízkou latencí z ní se využívají v dalších službách společnosti Microsoft.

Ilustrační foto - konec produktů

Cortana ve Windows 10

Microsoft Cortana je virtuální asistent, který je součástí operačních systémů Windows Phone 8.1, Windows 10, ale také Xbox One. Prostřednictvím ovládání hlasem umí pracovat s plánovacím kalendářem, udržovat seznamy kontaktů, otevírat aplikace, posílat e-maily nebo SMS, synchronizovat data mezi mobilním telefonem a počítačem a umí i další funkce. Při jejím uvedení 2. dubna 2014 s ní měl Microsoft velké plány a věštil jí velkou budoucnost. Název Cortana je odvozen od fiktivní postavy ze série her Halo. Hlas Cortany patří, stejně jako v sérii Halo, Jen Taylorové.

Ilustrační foto - konec produktů

Letos se však Cortana posunula od běžného používání více směrem k vyšší produktivitě. Společnost Microsoft uvedla nové prostředí Cortany, které umožňuje vyhledávat informace v Microsoft Office 365, pomáhat plánovat a dělat další pokročilé úkoly. Microsoft díky novému prostředí zrušil podporu dovedností Cortany v systému Windows 10. A na místo toho, aby byla pevně svázaná s Windows 10, jak tomu bylo při uvedení Windows 10, je dnes v operačním systému už pouze ve formě aplikace. 

To mimo jiné znamená, že její dovednosti užitečné k ovládání herní platformy Xbox nebo hudební služby Spotify, SmartThings a dalších přestaly fungovat. Další zařízení se přitom připravují na to, že pomoc Cortany ztratí již brzy. V lednu 2021 Microsoft ukončí propojení Cortany s reproduktorem Harman Kardon Invoke. Smutná tečka za velkou novinkou kdysi uvedených Windows 10.

Internet Explorer 11

I přestože legendární internetový prohlížeč Internet Explorer bude ukončen až v polovině roku 2021, již dnes je prakticky mrtvý a poslední hřebíček do rakve přijde v prvním čtvrtletí. To pro něj skončí podpora některých služeb. Například celá řada těch od Googlu, v čele s dokumenty Google, chatem Google Meet, Gmailem, Google diskem atd. Podobné to bude s dalšími aplikacemi různých vývojářů a 17. srpna 2021 v něm přestanou fungovat všechny aplikace a služby z balíku Office 365. Internet Explorer, který se na scénu poprvé dostal v roce 1995, v posledních deseti letech utrpěl velké ztráty v oblíbenosti. Poslední verze browseru je IE 11 a na světě se objevila už v roce 2013. Od té doby se online prostředí hodně změnilo, stalo více sofistikovanější. I proto se objevil jeho nástupce Microsoft Edge, který nabízí lepší a inovativnější online prostředí.

Internet Explorer 11

Kamenné obchody Microsoft

Nejsou to však jen služby a software, se kterými se Microsoft loučí. V červnu bylo vedením společnosti oznámeno, že všechny kamenné obchody Microsoft Stores budou uzavřeny v rámci „strategické změny“. Microsoft přehodnotil svůj byznys model a namísto provozovat pobočky vsadil na prodej a podporu svých projektů prostřednictvím digitálu. 

K uzavření Microsoft Stores došlo jen několik měsíců poté, co byly zavřeny kvůli globální pandemii. Kamenné obchody však nebyly jen o seznamování s novinkami a nakupování. Lidem poskytly místo, kam mohli přinést nefunkční zařízení, reklamovat je, získat další pomoc, poradenství a vyzkoušet si nejnovější technologie společnosti Microsoft.

Ilustrační foto - konec produktů

Skype

I přestože se vývojovému týmu kolem Skype – sídlícímu v Praze – v posledních letech příliš nedařilo tak jako ostatním, je tu naštěstí stále s námi. A snad ještě nějakou dobu bude. Pandemie však dala vyniknout platformám jako Webex, Zoom a dokonce i Teams z portfolia Microsoftu, ale Skype zaostal. Zatímco konkurence se těšila velkému přílivu nových uživatelů, Skype byl tím, který nedokázal, aby se ve velkém přesunuli i do něj. 

Skype účet přitom vlastní stovky milionů uživatelů. Byl to však Zoom, ne Skype, který se stal synonymem pro videohovory v roce 2020. Zatímco se Skypu v roce 2020 nedařilo, o Microsoft Teams to neplatí. Služba jen letos získala celou řadu nových funkcí, pravidelně dostávala nové funkce a denně ji využívá přes 115 milionů uživatelů. Pro Microsoft je důležité to, že Teams získal velkou pozornost a obdiv nejen mezi firmami, ale také v očích široké veřejnosti.

Ilustrační foto - konec produktů

Poslední rozloučení

Rok 2020 byl plný změn a novinek a u Microsoftu tomu nebylo jinak. Je sice smutné vidět odcházet některé služby a aplikace společnosti Microsoft. Některé z nich se však jen mění a v tom příštím přijde řada inovací a novinek. Rok 2021 bude pro Windows velkým rokem a těšit se můžeme i na nový kousek hardwaru v podobě počítačů Microsoft Surface. Dejte nám v komentářích vědět, který produkt vám bude nejvíce chybět. A existuje nějaký, od kterého jste naopak rádi utekli?