Jan Mühlfeit: "Pro Gatese bych dělal i za stravenky"

aktualizováno 
Úspěch ti v Čechách neodpustí ani nejlepší přítel, říká Jan Mühlfeit, viceprezident evropského Microsoftu. Jan Mühlfeit je jedním z nejvýše postavených Čechů v nadnárodní společnosti. Jako viceprezident evropské části Microsoftu má na starosti 28 zemí, včetně vztahů s Evropskou komisí. I proto byl hostitelem Billa Gatese při jeho návštěvě v Česku.


* Bill Gates byl v Česku jeden den. Jak probíhá taková návštěva?

Během jednoho dne musel Bill Gates zvládnout 17 věcí. Začínali jsme v půl deváté ráno a odlétal v osm hodin večer. Je to hodně náročný program. My jsme spolu měli na oběd asi čtvrthodinu.

* Žít v podobném rytmu asi pořád nejde...

Samozřejmě se to nedá dělat každý den a je jedno, jestli je to Gates, Ballmer (výkonný ředitel Microsoftu, pozn. red.) nebo na úrovni regionu já. Mám týdny, kdy jsem každý den v jiné zemi, v jiném hotelovém pokoji. A protože se setkáváte s šéfy jiných firem, vládami nebo médii, je to hodně náročné na koncentraci.

* Velký byznys asi jinak dělat nejde.

Skutečně dneska dělat byznys na této úrovni jinak nejde. A já to říkám i klukům, šéfům poboček, je to jako běžet závod na olympijských hrách. Ale s tím rozdílem, že takhle běžíte každý den.
Teď budu mluvit trochu jako moje matka... Začíná to tím, jakou má člověk životosprávu. Jestli spí, jestli sportuje, co jí. Už si taky nemůžu dovolit sedět na večírku do čtyř do pěti do rána jako dřív. To nejde.

Jan Mühlfeit* Dovolenou si ale můžete dopřát, nebo ne?

V práci jedu natvrdo tři měsíce, pak mám týden dovolenou s rodinou u moře, kde se snažím vypnout. A v létě mám tak dva týdny.
Dobré ve firmě je, že pokud má člověk takhle náročnou pozici, může si vzít dovolené, kolik chce. Samozřejmě, že ve skutečnosti to nejde.

* Na seznamu Čechů, kteří to v zahraničí dotáhli nejdál, "lovci mozků" nejčastěji uváděli vás a pana Šmídu, který vládne velké soukromé bance v Rusku. Co vás vytáhlo tak vysoko?

Není to záležitost jedince, ale týmu. Jakýkoliv úspěch je dvacet procent člověk, šedesát lidi, s kterými děláte, a zbytek je štěstí. Udělal jsem i spoustu chyb. Kdybych je neudělal, nebyl bych asi tam, kde jsem.

* A kromě chyb, co jste udělal dobře?

Jsem tvor, který útočí. Nemám rád lidi, kteří říkají, že něco není možné. Dám vám příklad. Můj přítel, který občas mluví na našich konferencích, je Reinhold Messner. Když lezl jako první na Mt. Everest bez kyslíkové bomby, tak mu devět z deseti doktorů řeklo, že nahoře se zblázní. A on to stejně udělal.
A to je asi moje vlastnost. Kdykoliv jsem měl nějakou roli ve firmě, koukal jsem se okolo a takříkajíc kecal těm ostatním do toho, co dělají.

* Když si to můžete dovolit, asi se vám daří...

Takhle se nám podařilo nastartovat náš region, je čtyři roky nejlepší na světě. Takhle se před rokem a půl podařilo nastartovat emerging markets (rodící se ekonomiky, např. Rusko, pozn. red.). Řekl jsem ostatním viceprezidentům, přátelé, emerging markets jsou sice jen x procent našeho obratu, ale šest nebo sedm procent našeho růstu. A to je, co zajímáWall Street.

* K úspěchu patří také náležitá odměna. V Česku i v Německu se řeší zveřejňování platů šéfů. Jste pro?

Lidi, kteří mají vědět, kolik beru, tedy daňoví úředníci v Německu, můj plat znají přesně. Ale nemám s tím vůbec žádný problém.
Mám plat a bonusy. A existují dlouhodobá měřítka, u mě tříletá, kde jsem hodnocený podle spokojenosti zákazníků, jak se daří firmě, jaký je její obraz. Ne vždy podle obratu.
Šéfové by se měli hodnotit podle dlouhodobých měřítek, protože některé věci se dají vyhnat prášky. Je to tak. Tři až pět let je rozumný časový horizont, jestli tam je nějaká přidaná hodnota pro akcionáře. Už jsem to řekl dříve, Microsoft platí dobře, ale nepřeplácí a pro Gatese bych dělal třeba za stravenky.

* Šéf ČEZ, Martin Roman, například říká, že česká společnost na to není připravená kvůli závisti. Souhlasíte?

Pro odpověď musíme několik století nazpátek, na Bílou horu. Likvidaci české šlechty máme v krvi. Nedobrý vztah k úspěšným lidem, bohužel, to je fakt. V ostatních zemích to takhle není.
Tady je spousta úspěšných lidí a nechlubí se tím. Úspěch ti v Čechách neodpustí ani nejlepší přítel. Chybí tu vzory a lídři. V Americe jsou Gates, Dell, Jobs. A v tomhle Martina Romana chápu.

* Minulý týden jste zveřejnili svoje finanční výsledky za poslední tři měsíce. Velký růst zisků, přes tři miliardy dolarů...

Máme tradiční byznysy jakoWindows, Office, servery, které rostou.
Ale máme nové byznysy jako MSN (internet, pozn. red.), na které sázíme do budoucna. Dál máme Xbox, ale i software pro firmy, kde já vidím obrovskou příležitost.

* A mobilní telefony...

Hodně lidí bude měnit mobilní telefony a skutečně sbližování počítačů a komunikace probíhá. A myslím, že naše postavení je v tom silné.

* Kde budete růst dál?

Moje vize je jednoznačná. Do informačních technologií se investuje stále po celém světě, ale základ růstu bude na rozvojových trzích.
Latinská Amerika, Čína, jihovýchodní Asie. Rusko taky, tam mají velké přebytky ve státním rozpočtu, takže připravují nějaké programy pro počítače do domácností.

* A co se týká nových výrobků?

Jména znáte. Longhorn (nová Windows), nový databázový server Yukon.
Obecně v našem byznysu platí, že růst technologií je exponenciální, ale lidi to jsou schopni absorbovat jen krok po kroku, lineárně. Jak ty nůžky zavřít, je jednoduchost použití, dostupnost a nutnost lidem vysvětlit, co se s tím dá dělat. Dalším problémem je stárnutí populace, zvlášť v Evropě. Budeme muset na novou techniku přeškolovat lidi, kterým je pětapadesát, půjdou později do důchodu a technologie zatím odmítali.

* Budete tedy vytvářet moderní přístroje pro široké masy...

Na začátku celé éry počítačů bylo jen pár technicky zdatných lidí. Já si to pamatuju v téhle zemi, když jsem kupoval počítač XT ze Slušovic za čtyři sta tisíc. Tomu rozumělo pár lidí. My jsme si dlouho neuvědomili, že počítače používá stále větší procento populace. Kritika padá i na má ramena, třeba ta hantýrka, kterou celé naše odvětví zavedlo. To je úplně hrozný.

* Zavádíme nové technologie, ale stále jsme se ještě nevyrovnali se slabinami těch starších. Třeba taková nevyžádaná reklamní pošta - spam. Váš šéf Ballmer dokonce tvrdí, že jeho e-mail je v počtu přijatého spamu druhý na světě.

Já mám docela dobrý filtr, ale můj e-mail je méně známý než ten Steva Ballmera. Opravdu ohromný problém a nenávidím to.

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Aplikace vám najde programy zdarma i zábavu na večer

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si hned dvě aplikace pro zařízení s Androidem a iOS, které souvisí s filmy a seriály na internetu. Dále se...

Prohlížeče šifrují data, aplikace pomůže v matematice. Otestovali jsme

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si funkci hned dvou internetových prohlížečů, aplikaci na pořizování zvukových záznamů nebo třeba nové...

Stáhněte si zdarma: výuka morseovky a pohodlné screenshotování

Ilustrační foto - kod

Porozumět, ale také se naučit morseovku pomůže výukový program Moresovka. Vytvořit screenshot nebo animovaná videa...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz