Díky růstu používání VoIP se například objevuje audiospam, který zacpe hlasovou schránku zvukovými klipy s namluvenou reklamou. spameři využívat k šíření svých nevyžádaných vzkazů právě systém internetového telefonování. Tento způsob spamování je označován jako "spit - spam over internet telephony" a přiřazuje se tak po bok již známějších výrazů "spam" a "spim" - spam přes instant messenger.
Mnohem větší hrozbou však je hlasový phising, který se bude snažit přinutit lidi, aby sdělili své citlivé údaje. Kromě toho hrozí i podvody s označením volajícího, které umožní vydávat se útočníkovi za legitimní číslo (např. banky oběti) nebo přesměrování volání k útočníkovi.
Podle ČTK britská policie varuje před podobným typem podvodu, k němuž pachatelé používají právě levného telefonování po internetu. Princip podvodu tedy podobný již známým typům - automatizovaný systém zavolá oběti, že její kreditní karty byly zneužity a požádá ji, aby zavolala jiné číslo, kde je možno záležitost potvrdit a osobní údaje aktualizovat. Nahrávací zařízení na tomto druhém čísle pak pro zločince získá všechna data, která potřebují.
V USA a Británii se pro tento typ podvodu ujímá název "vishing", což je varianta na "phishing", jak se říká stejnému typu podvodu páchanému elektronickou poštou.