Možná vás překvapí, co všechno umí Chromebooky a Chrome OS na PC

  • 9
Vyzkoušet si Chrome OS nanečisto je možné i bez nutnosti cokoliv instalovat díky připravenému USB disku. A přidáme i sadu tipů a triků – od klávesových zkratek, přes snadné spouštění připnutých položek, skenování dokumentů, až po odemykání telefonem, přesouvání poliček či testování výkonu a čištění.
Ilustrační foto - Chrome OS Flex

Chromebooky nabízejí zajímavou alternativu k tradičním notebookům s operačním systémem Windows. Operační systém Chrome OS přitom lze dostat téměř na jakýkoliv PC, případně ho provozovat ve virtuálním prostředí, i když to má svá ale. Takto si případně lze tento operační systém od Googlu vyzkoušet a třeba se rozhodnout, zda ho používat jako primární, nebo si rovnou pořídit Chromebook a tak získat jiný uživatelský zážitek.

O operačním systému Chrome OS jsme referovali v článku Nová zbraň Googlu umí využít i počítačový šrot. Představili jsme ho a věnovali se i tomu, že zatímco na Chromeboocích se nachází Chrome OS na ostatní necertifikované zařízení (včetně virtuálních strojů) se instaluje Chrome OS Flex. O rozdílech si přečtěte ve zmíněném článku. Dnes se podíváme na to, jak si Chrome OS Flex vyzkoušet a na některé vychytávky tohoto operačního systému.

Jak nainstalovat Chrome OS Flex na virtuální PC

Instalace na virtuální stroj bohužel není tak triviální, jako v případě, kdy se instaluje na fyzický PC. Bohužel Google oficiálně nenabízí nějaké ISO, které by to umožňovalo. A tak nezbývá nic jiného než jít neoficiální cestou. Těch je více. My zkusíme následující. Potřebovat budete aplikaci VMware Workstation Player a operační systém FydeOS. Jde o projekt, postavený na odlehčeném operačním systému s linuxovým jádrem, který pohání modifikovaný Chrome OS Flex.

Chrome OS Flex postavený na Fyde OS

Po stažení VMware Workstation Player a provedení instalace, stačí na stažený soubor s FydeOS poklikat myší. Otevře se VMware Workstation Player a v něm vše nastaví k použití. Následně se spustí operační systém, který si nastavíte a pro přihlášení můžete využít režim hosta. Protože Chrome OS Flex je do značné míry upraven, některé funkcionality, vlastnosti, ale i programy nejsou k dispozici. Jde však o možnost, jak si systém vyzkoušet přímo v PC.

Fyde OS na virtuálním stroji

Jak si vyzkoušet/nainstalovat Chrome OS Flex

Jestliže chcete zažít opravdové rozhraní systému Chrome OS Flex, potom pro vás máme skvělou zprávu. Zapomeňte na zprovoznění ve virtuálním počítači a raději ho spusťte přímo. Ano, zatímco Google nenabízí ISO pro instalaci ve virtuálních zařízeních, dovoluje z instalačního média operační systém spustit přímo, tedy aniž by se musel instalovat. Médium přitom vytvoříte raz dva. Stačí vám k tomu speciální doplněk v Chrome s názvem Nástroj na obnovení Chromebooku.

Po jeho instalaci a spuštění budete informováni, že pro instalační disk budete potřebovat USB flash disk či paměťovou kartu o kapacitě 8 GB. Vše, co se na ní nachází, však bude smazáno. V dalším kroku, budete vyzváni k zadání modelu Chromebooku. Nástroj sice primárně slouží k obnovení Chromebooku, ale pokud kliknete na Vybrat model ze seznamu a najdete položku Google Chrome OS Flex a dále stejně pojmenovanou službu níže, potom získáte možnost vytvořit si instalační a spustitelné médium s tímto systémem. Dokončete průvodce a jednotka se systémem bude připravena.

Nástroj na obnovení Chromebooku

Jakmile počítač nabootujete z tohoto média, můžete si vybrat, zda chcete systém nainstalovat, anebo z něj spustit. Výhodou je, že v případě spuštění, jakmile projdete konfigurací systému, se vše uloží a vy tak i při příštím spuštění již budete mít vše připraveno k pokračování tam, kde jste před tím skončili. Nevýhodou může být to, že systém je o dost pomalejší, než kdyby byl nainstalovaný (trpí dlouhými odezvami).

1. Klávesové zkratky

S tipy a triky nemůžeme začít nikde jinde než u klávesových zkratek. Jsou to právě ony, které dělají používání PC rychlejší a efektivnější. Jejich kompletní seznam najdete zde. Kromě gest, která jsou rovněž užitečná formou touchpadu, i klávesové zkratky nabízí řadu věcí – od obnovení stránky po otevření nové karty. Chcete-li zobrazit seznam všech dostupných klávesových zkratek, stiskněte současně Ctrl + Alt + /. Mezi základní, které byste si měli osvojit patří:

  • Ctrl + T – otevře novou kartu
  • Ctrl + Tab – zavře aktuální kartu
  • Ctrl + Shift + Tab – otevře posledně uzavřenou kartu
  • Ctrl + Tab a Ctrl + Shift + Tab – posun vpřed nebo vzad mezi kartami
  • Alt + Tab – procházení oken
  • Hledat + L – uzamčení (Hledat mimo Chromebooky, zastupuje Windows případně Command u Macu)
  • Alt + Hledat – aktivuje režim Caps Lock (velká písmena)
    Hledat + V – otevře schránku
  • Shift + Ctrl + q (dvakrát) – odhlásit se

Případně máte možnost změnit vybrané funkce kláves. Klikněte na Spouštěč (obdoba Star nabídky vlevo dole) → Nastavení a v sekci Zařízení vyberte Klávesnice. Nastavte požadované funkce kláves.

2. Snadný přístup k nastavení

Podobně jako například operační systém Windows, tak i Chrome OS má okno s nastavením. Kliknete-li vlevo dole na ikonu kruhu (oficiálně se nazývá Spouštěč) potom se otevře nabídka a v ní Nastavení najdete. Rychleji a k nejpoužívanějším nastavením se lze dostat kliknutím vpravo dole na hodiny. Odsud můžete počítač vypínat, vypínat oznámení, aktivovat noční režim, ale třeba i měnit hlasitost, či jas a mnohem více. Pokud by vám něco chybělo, tak kliknutím na ozubené kolo v pravém horním rohu nabídky rychlého nastavení spustíte zmíněnou aplikaci Nastavení.

Snadný přístup k nastavení

3. Skenování dokumentů kamerou

Notebooky jsou vybaveny kamerami, tak proč je nevyužít i tak trochu jinak. Řekli si zřejmě v Google. A proto do aplikace Kamera kromě možnosti používat kameru obvyklým způsobem zakomponovali možnost skenování dokumentů. Dokáže je automaticky po přiložení ke kameře identifikovat, zachytit a oříznout. Naskenované snímky pak lze uložit jako PDF soubory nebo obrázky.

4. Propojení s telefonem

Vzhledem k tomu, že jak Chrome OS, tak Android vytváří Google lze očekávat úzké provázání těchto systémů. Prostřednictvím aplikace Phone Hub je možné prohlížet fotografie pořízené smartphonem s Androidem, přistupovat k němu a provádět další operace. Kromě jeho ovládání si tak lze vše zobrazit přímo v Chrome OS.

Propojení s telefonem

5. Odemykání smartphonem

Když už je smartphone tak propojený s Chrome OS, proč toho nevyužít i pro automatické odemykání? Díky tomu můžete zapomenout na neustálé zadávání hesla. Po nastavení funkce Smart Lock, pokud bude telefonem s Androidem blízko počítače, dojde automaticky k jeho odemčení. Navíc můžete ze systému snadněji najít svůj telefon, zapnout mobilní hotspot a sdílet internetové připojení. Chrome OS a telefony Android spolu spolupracují obdobným způsobem jako iPhony a Macy, nebo smartphony a Windows 10 a 11.

6. Rychlé otevírání připnutých položek

Na hlavní lištu je podobně jako v případě Windows možnost připínat položky. V Chrome OS se toto místo nazývá Police a existuje několik způsobů, jak rychle a snadno získat přístup k těmto položkám. Můžete na ně kliknout myší, nebo použít klávesnici pro přístup k prvním deseti položkám na poličce. Použijte klávesu Alt a číselnou klávesu odpovídající položce, kterou chcete otevřít, v pořadí zleva doprava. Chcete-li například otevřít třetí položku na poličce, klepněte na Alt + 3.

7. Přesunutí poličky

Když už zmiňujeme poličku, potom podobně jako dříve hlavní panel ve Windows je možné přemístit i poličku. Klikněte na poličku pravým tlačítkem myši a vyberte Pozice poličky. Zde je k dispozici možnost přesunout ji vpravo, vlevo nebo právě dolů.

Přesunutí poličky

8. Kalendář je Google kalendář

Výhodou integrované aplikace Kalendář je to, že zobrazuje informace, které se nacházejí ve vašem Google kalendáři (tedy pokud jste k systému přihlášení svým Google účtem). To například ve Windows po otevření kalendáře z hlavního panelu není možné. A vždy když se potřebujete na něco v kalendáři podívat musíte využít jiný zdroj (např. webové rozhraní). V Chrome OS toto odpadá. Navíc pokud chcete přidat novou událost, jednoduše klikněte na libovolné datum v kalendáři a vyberte Otevřít v Kalendáři Google. Otevře se standardní webová aplikace Kalendář Google, do které nyní můžete přidávat své události, zvát hosty a tak dále.

Kalendář je Google kalendář

9. Testování výkonu

Chrome OC, respektive Chromebooky jsou známé tím, že nemusí být výkonné, aby na nich operační systém společnosti Google běžel rychle. I z tohoto důvodu jsou třeba starší počítače více než vhodné k provozování pod Chrome OS než např. s Windows. Jestliže chcete přece jen vědět, jak si s výkonem stojíte, potom nejen proto je tu aplikace Diagnostika. Navíc totiž podává informace o tom, jaké procesy běží v systému, jak je na tom úložiště či síť. Spustíte ji tak, že ji vyhledáte ve Spouštěči (obdoba nabídky Start). Tento nástroj také ukazuje využití zdrojů počítače v reálném čase.

Testování výkonu

10. Jak vyčistit Chrome OS

Operační systém Chrome OS obsahuje praktickou vychytávku, jak ho obnovit do továrního nastavení. Spočívá ve využití nástroje Powerwash, což je funkce, která systém resetuje. Hodí se v případě, že se něco pokazí, nebo nefunguje tak jak má. Přejděte do Nastavení → Rozšířená nastavení → Reset nastavení. Postupujte podle pokynů. Ještě před tím si však zálohujte své soubory, jinak o ně během toto velmi krátkého procesu přijdete.

Jak vyčistit Chrome OS