Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Aplikace, které by v novém počítači s Windows neměly chybět

Nový notebook či PC můžete zdarma vybavit aplikacemi, které ulehčí práci, ochrání ho před nebezpečnými kódy i dalšími útoky na vaše data, pomohou vytvářet dokumenty, rychleji surfovat, prohlížet a upravovat fotografie, přehrávat videa a hudbu či stahovat z internetu.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Technet.cz

Aby neškodily viry a hackeři

Počítač bývá zpravidla od výroby vybaven nějakým antivirovým programem či rovnou celým bezpečnostním balíkem. Ve většině případů dostupný program je pouze ve zkušební verzi, po jejíž uplynutí ho budete muset zakoupit. Pořiďte si tedy zdarma dostupný.

V České republice se vyrábějí rovnou dvě antivirová řešení. Můžete sáhnout buď po AVG Free Edition, nebo po Avast Free Antivirus. Vřele můžeme doporučit i oceňované řešení pocházející od Microsoftu, a to sice Microsoft Security Essentials.

Avast

Aby se snadno vytvářely dokumenty

Asi nejznámější zdarma dostupná alternativa k Microsoft Office se jmenuje OpenOffice.org. Není to však jediný kancelářský program, který je dostupný zdarma. Například LibreOffice z něj sice vychází, ale má i několik vylepšení, která ho posouvají dále, včetně možnosti rozšířit ho o doplňky, a nechybí mu šablony.

Vyzkoušet můžete i EasyOffice, který je postavený také na OpenOffice.org. Můžete využít i on-line řešení Zoho.com či Google dokumenty.

LibreOffice

Aby se dobře surfovalo na internetu

Po spuštění počítače jste měli možnost zvolit si internetový prohlížeč. Pokud jste si vybrali a ten vám nevyhovuje, je tu velké množství dalších.

Můžete využít nejen řešení od Microsoftu (Internet Explorer), ale také všestranný prohlížeč Mozilla Firefox či stále více populární Google Chrome, který je rychlý a bez zbytečných funkcí. Za povšimnutí stojí i Opera, která je naopak napěchovaná funkcemi. A pokud byste chtěli mít dva v jednom, zkuste Maxthon 3 (obsahuje jak vykreslovací jádro Internet Exploreru, tak i to používané ve Firefoxu).

Google Chrome

Abyste byli ve spojení se světem

Pro tento účel můžete využít jednu z mnoha sociálních sítí, jako je Facebook, Twitter, Lidé.cz apod. Velice užitečné jsou i další programy.

Například díky Skypu se můžete pomocí klávesnice spojit s člověkem žijícím na druhé straně planety Země a vést s ním i audio- či videohovory. U nás je také hodně populární klient ICQ, který umí to samé. Do třetice nemůžeme zapomenout ani na QIP. Vést komunikaci s těmito programy můžete i s kontakty na Facebooku.

Skype

Abyste mohli přehrávat videosoubory

Chcete-li přehrávat videosoubory, pak není nutné instalovat softwarový přehrávač, filtry a zobrazovač titulků. Stačí pouze jeden program. Pořiďte si například Media Player Classic Home Cinema a máte vystaráno. Je obdobou klasického Windows Media Playeru s možností zobrazovat obrázky, přehrávat filmy na DVD-Video a blu-ray discích a soubory AVI, MKV, MPEG, RealMedia, Quick Time a desítky dalších.

Konkurentem je povedený VLC Media Player. Umí to samé jako předchozí program a navíc ho lze použít i pro vytvoření stream serveru, třeba pro vysílání vlastní televize či rádia. Do třetice zmiňme MPlayer, který vyniká jednoduchým a přehledným rozhraním.

VLC media player

Abyste mohli přehrávat hudbu

Hudbu sice lze přehrávat ve Windows vestavěným Windows Media Playerem či výše zmíněnými videopřehrávači, ale chcete-li nějaký na obsluhu jednoduchý program, pak vřele doporučujeme letitou špičku v oboru Winamp.

Jako konkurenta lze vyzkoušet třeba Foobar2000 vynikající přizpůsobivým rozhraním a kvalitním zvukovým výstupem či JetAudio, který umí vypalovat na optické disky, grabovat hudbu z CD a je nenáročný na systémové prostředky PC.

Winamp

Aby se lépe pracovalo s fotografiemi

Existuje celá řada zdarma dostupných programů pro prohlížení a nenáročnou editaci fotografií. Dokážou odstranit jev červených očí, zmenšit fotografii, oříznout ji, natočit či vylepšit barvy, kontrast a jas.

Můžete zkusit XnView, IrfanView anebo například Picasu od Google, která umí označit obličeje u osob, díky čemuž se vám budou fotografie s konkrétní tváří hledat lépe.

Google Picasa

Aby se lépe stahovaly soubory

Pro stahování souborů lze využít integrované stahovače v internetových prohlížečích, větší komfort však přinesou speciální aplikace.

Tak například JDownloader nabízí nejen stahování ze serverů jako Slunečnice.cz, ale také jak zdarma dostupné, tak i placené stahování z datových úložišť HellShare, Rapidshare, Share-rapid či Ulož.to. FlashGet je potom důstojnou náhradou za stahovače v browserech a výborný je i ve sledování odkazů pro stahování.

JDownloader

Aby se lépe pracovalo se soubory

Manipulovat se soubory lze v Průzkumníku Windows, avšak mnohem lepší je využít služeb některého ze speciálních dvoupanelových správců souborů.

FreeCommander je jedním takovým a jako další můžeme zmínit Unreal Commander.

FreeCommander

Další užitečné programy

Mohli bychom ještě doporučit celou řadu dalších programů. Proto zmiňme alespoň některé z nich, jež se v počítači neztratí.

Chcete-li psát e-maily v e-mailovém klientovi a nikoliv přes webové rozhraní, pak vyzkoušejte Mozilla Thunderbird anebo český eM Client, který dobývá svět.

Thunderbird

Aby bylo možné pracovat s komprimovanými formáty (ZIP, RAR, apod.), je dobré si pořídit třeba 7-Zip, který s nimi pracuje a má i vlastní formát 7z. I přestože se ve Windows 7 zapracovalo na mechanismu pro vyhledávání informací, stále jako náhradu doporučujeme Copernic Desktop Search, který disponuje detailním nastavením celého procesu indexace i vyhledávání v PC.

Copernic Desktop Search

I přestože vypalování na optické placky je na ústupu, je dobré nějaký software přece jen mít. Zde jednoznačně můžeme doporučit CDBurnexXP Pro, který je nejen v češtině, ale vypaluje na CD-R/RW, DVD+R/RW, DVD-R/RW, DVD-RAM, Blu-ray a HD DVD. Nejde zapomenout ani na balík aplikací Windows Live Essentials z dílen Microsoftu. Ten obsahuje programy jako Messenger (instant messenger), Fotogalerii (práce s fotografiemi), Movie Maker (editace videa), Mail (e-mailový klient), Writer (publikace na blog), Zabezpečení rodiny, Windows Live Mesh a další drobnosti.

Windows Live Essentials 2011

Když už jsme u těch multimédií, pak Paint.NET je s trochou nadsázky odlehčený Adobe Photoshop. Umí podobné funkce jako tento editor pro grafiky, na rozdíl od něj je však zdarma a na rozdíl od GIMPu se ovládá snadněji. Dropbox pak umožní ukládat soubory do internetového úložiště, díky čemuž je máte po ruce nejen z jiného PC, ale i z mobilu připojeného k internetu, a navíc lze vybraná data sdílet s přáteli (zdarma dostanete 2 GB místa).

Paint.NET

Dát sbohem desítkám hesel můžete díky programu LastPass. Uchovává vaše přístupová jména a hesla do e-shopů, freemailů apod. a automaticky je vyplňuje do kolonek pro přihlášení. Opět lze použít z jakéhokoliv PC či mobilu. A pokud si omylem smažete soubor a odstraníte ho i z koše, pak může pomoci Recuva. Prohledá pevné disky nebo paměťová média a nalezne smazané soubory. Podle označení jejich stavu (barevné a slovní vyjádření) je možné dopředu odhadnout, zda je bude možné obnovit, či nikoliv.

Recuva

Pomocníci, které stojí za to mít

Nesmíme zapomenout ani na ty, které použijete jen příležitostně, ale ani na ty, které nejsou na popředí moc vidět, ale na druhou stranu vykonají hodně práce na pozadí, i přestože o tom nevíte.

Flash Player je nutný pro spouštění flashů (bohužel do některých browserů se musí ještě instalovat zvlášť), i Java je nutná pro spouštění aplikací napsaných v tomto jazyce. Pro čtení dokumentů v PDF nesmí chybět PDF Reader či jeho konkurent. Zmiňme i PDFCreator, který po instalaci vytváří PDF pomalu z jakékoliv aplikace (pokud z ní lze tisknout). V systému se totiž tváří jako běžná tiskárna.

Adobe Reader

Zapomněli jsme na některý užitečný program, který by v novém PC s Windows neměl chybět? Napište o něm do diskuse.

  • Nejčtenější

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Když astronauti na ISS spali, diváky přenosu ze stanice vyděsilo vysílání

13. června 2024  10:15

Americký úřad pro letectví a vesmír na jednom ze svých kanálů vysílá přímý přenos z Mezinárodní...

OBRAZEM: Zlatou éru dopravního letectví nám připomene ikonická Caravelle

19. června 2024

U příležitosti letního sezonního zvyšování intenzity letecké dopravy nad Evropou si ukažme obrázky...

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

Nedávno odepisovaná nejvzdálenější sonda Voyager zase posílá všechna data

18. června 2024  16:51

Přelom minulého a letošního roku byl pro sondu Voyger 1 velice dramatický. Pozemní tým se s ní...

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...