Aplikace, které by v novém počítači s Windows neměly chybět

aktualizováno 
Nový notebook či PC můžete zdarma vybavit aplikacemi, které ulehčí práci, ochrání ho před nebezpečnými kódy i dalšími útoky na vaše data, pomohou vytvářet dokumenty, rychleji surfovat, prohlížet a upravovat fotografie, přehrávat videa a hudbu či stahovat z internetu.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Technet.cz

Aby neškodily viry a hackeři

Počítač bývá zpravidla od výroby vybaven nějakým antivirovým programem či rovnou celým bezpečnostním balíkem. Ve většině případů dostupný program je pouze ve zkušební verzi, po jejíž uplynutí ho budete muset zakoupit. Pořiďte si tedy zdarma dostupný.

V České republice se vyrábějí rovnou dvě antivirová řešení. Můžete sáhnout buď po AVG Free Edition, nebo po Avast Free Antivirus. Vřele můžeme doporučit i oceňované řešení pocházející od Microsoftu, a to sice Microsoft Security Essentials.

Avast

Avast

Aby se snadno vytvářely dokumenty

Asi nejznámější zdarma dostupná alternativa k Microsoft Office se jmenuje OpenOffice.org. Není to však jediný kancelářský program, který je dostupný zdarma. Například LibreOffice z něj sice vychází, ale má i několik vylepšení, která ho posouvají dále, včetně možnosti rozšířit ho o doplňky, a nechybí mu šablony.

Vyzkoušet můžete i EasyOffice, který je postavený také na OpenOffice.org. Můžete využít i on-line řešení Zoho.com či Google dokumenty.

LibreOffice

LibreOffice

Aby se dobře surfovalo na internetu

Po spuštění počítače jste měli možnost zvolit si internetový prohlížeč. Pokud jste si vybrali a ten vám nevyhovuje, je tu velké množství dalších.

Můžete využít nejen řešení od Microsoftu (Internet Explorer), ale také všestranný prohlížeč Mozilla Firefox či stále více populární Google Chrome, který je rychlý a bez zbytečných funkcí. Za povšimnutí stojí i Opera, která je naopak napěchovaná funkcemi. A pokud byste chtěli mít dva v jednom, zkuste Maxthon 3 (obsahuje jak vykreslovací jádro Internet Exploreru, tak i to používané ve Firefoxu).

Google Chrome

Google Chrome

Abyste byli ve spojení se světem

Pro tento účel můžete využít jednu z mnoha sociálních sítí, jako je Facebook, Twitter, Lidé.cz apod. Velice užitečné jsou i další programy.

Například díky Skypu se můžete pomocí klávesnice spojit s člověkem žijícím na druhé straně planety Země a vést s ním i audio- či videohovory. U nás je také hodně populární klient ICQ, který umí to samé. Do třetice nemůžeme zapomenout ani na QIP. Vést komunikaci s těmito programy můžete i s kontakty na Facebooku.

Skype

Skype

Abyste mohli přehrávat videosoubory

Chcete-li přehrávat videosoubory, pak není nutné instalovat softwarový přehrávač, filtry a zobrazovač titulků. Stačí pouze jeden program. Pořiďte si například Media Player Classic Home Cinema a máte vystaráno. Je obdobou klasického Windows Media Playeru s možností zobrazovat obrázky, přehrávat filmy na DVD-Video a blu-ray discích a soubory AVI, MKV, MPEG, RealMedia, Quick Time a desítky dalších.

Konkurentem je povedený VLC Media Player. Umí to samé jako předchozí program a navíc ho lze použít i pro vytvoření stream serveru, třeba pro vysílání vlastní televize či rádia. Do třetice zmiňme MPlayer, který vyniká jednoduchým a přehledným rozhraním.

VLC media player

VLC media player

Abyste mohli přehrávat hudbu

Hudbu sice lze přehrávat ve Windows vestavěným Windows Media Playerem či výše zmíněnými videopřehrávači, ale chcete-li nějaký na obsluhu jednoduchý program, pak vřele doporučujeme letitou špičku v oboru Winamp.

Jako konkurenta lze vyzkoušet třeba Foobar2000 vynikající přizpůsobivým rozhraním a kvalitním zvukovým výstupem či JetAudio, který umí vypalovat na optické disky, grabovat hudbu z CD a je nenáročný na systémové prostředky PC.

Winamp

Winamp

Aby se lépe pracovalo s fotografiemi

Existuje celá řada zdarma dostupných programů pro prohlížení a nenáročnou editaci fotografií. Dokážou odstranit jev červených očí, zmenšit fotografii, oříznout ji, natočit či vylepšit barvy, kontrast a jas.

Můžete zkusit XnView, IrfanView anebo například Picasu od Google, která umí označit obličeje u osob, díky čemuž se vám budou fotografie s konkrétní tváří hledat lépe.

Google Picasa

Google Picasa

Aby se lépe stahovaly soubory

Pro stahování souborů lze využít integrované stahovače v internetových prohlížečích, větší komfort však přinesou speciální aplikace.

Tak například JDownloader nabízí nejen stahování ze serverů jako Slunečnice.cz, ale také jak zdarma dostupné, tak i placené stahování z datových úložišť HellShare, Rapidshare, Share-rapid či Ulož.to. FlashGet je potom důstojnou náhradou za stahovače v browserech a výborný je i ve sledování odkazů pro stahování.

JDownloader

JDownloader

Aby se lépe pracovalo se soubory

Manipulovat se soubory lze v Průzkumníku Windows, avšak mnohem lepší je využít služeb některého ze speciálních dvoupanelových správců souborů.

FreeCommander je jedním takovým a jako další můžeme zmínit Unreal Commander.

FreeCommander

FreeCommander

Další užitečné programy

Mohli bychom ještě doporučit celou řadu dalších programů. Proto zmiňme alespoň některé z nich, jež se v počítači neztratí.

Chcete-li psát e-maily v e-mailovém klientovi a nikoliv přes webové rozhraní, pak vyzkoušejte Mozilla Thunderbird anebo český eM Client, který dobývá svět.

Thunderbird

Thunderbird

Aby bylo možné pracovat s komprimovanými formáty (ZIP, RAR, apod.), je dobré si pořídit třeba 7-Zip, který s nimi pracuje a má i vlastní formát 7z. I přestože se ve Windows 7 zapracovalo na mechanismu pro vyhledávání informací, stále jako náhradu doporučujeme Copernic Desktop Search, který disponuje detailním nastavením celého procesu indexace i vyhledávání v PC.

Copernic Desktop Search

Copernic Desktop Search

I přestože vypalování na optické placky je na ústupu, je dobré nějaký software přece jen mít. Zde jednoznačně můžeme doporučit CDBurnexXP Pro, který je nejen v češtině, ale vypaluje na CD-R/RW, DVD+R/RW, DVD-R/RW, DVD-RAM, Blu-ray a HD DVD. Nejde zapomenout ani na balík aplikací Windows Live Essentials z dílen Microsoftu. Ten obsahuje programy jako Messenger (instant messenger), Fotogalerii (práce s fotografiemi), Movie Maker (editace videa), Mail (e-mailový klient), Writer (publikace na blog), Zabezpečení rodiny, Windows Live Mesh a další drobnosti.

Windows Live Essentials 2011

Windows Live Essentials 2011

Když už jsme u těch multimédií, pak Paint.NET je s trochou nadsázky odlehčený Adobe Photoshop. Umí podobné funkce jako tento editor pro grafiky, na rozdíl od něj je však zdarma a na rozdíl od GIMPu se ovládá snadněji. Dropbox pak umožní ukládat soubory do internetového úložiště, díky čemuž je máte po ruce nejen z jiného PC, ale i z mobilu připojeného k internetu, a navíc lze vybraná data sdílet s přáteli (zdarma dostanete 2 GB místa).

Paint.NET

Paint.NET

Dát sbohem desítkám hesel můžete díky programu LastPass. Uchovává vaše přístupová jména a hesla do e-shopů, freemailů apod. a automaticky je vyplňuje do kolonek pro přihlášení. Opět lze použít z jakéhokoliv PC či mobilu. A pokud si omylem smažete soubor a odstraníte ho i z koše, pak může pomoci Recuva. Prohledá pevné disky nebo paměťová média a nalezne smazané soubory. Podle označení jejich stavu (barevné a slovní vyjádření) je možné dopředu odhadnout, zda je bude možné obnovit, či nikoliv.

Recuva

Recuva

Pomocníci, které stojí za to mít

Nesmíme zapomenout ani na ty, které použijete jen příležitostně, ale ani na ty, které nejsou na popředí moc vidět, ale na druhou stranu vykonají hodně práce na pozadí, i přestože o tom nevíte.

Flash Player je nutný pro spouštění flashů (bohužel do některých browserů se musí ještě instalovat zvlášť), i Java je nutná pro spouštění aplikací napsaných v tomto jazyce. Pro čtení dokumentů v PDF nesmí chybět PDF Reader či jeho konkurent. Zmiňme i PDFCreator, který po instalaci vytváří PDF pomalu z jakékoliv aplikace (pokud z ní lze tisknout). V systému se totiž tváří jako běžná tiskárna.

Adobe Reader

Adobe Reader

Zapomněli jsme na některý užitečný program, který by v novém PC s Windows neměl chybět? Napište o něm do diskuse.

 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Ryby vidí tmu jinak. Český objev z hloubi moří se dostane do učebnic

Beztrnovka stříbřitá má na poměry hlubokomořských tvorů poměrně nenápadný...

Bioložka Zuzana Musilová z Přírodovědecké fakulty se s kolegy „potopila“ do oblasti, která je Čechům obvykle vzdálená:...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Další z rubriky

Vyzkoušejte program, který zmenší a zefektivní Windows

Ilustrační foto - notebook

Program Auslogics Windows Slimmer dokáže zbavit Windows zbytečností, které již operační systém nepotřebuje. Další...

Aktuální seriály ve vašem tabletu či ekologický život

Tablet pro práci i zábavu

Ze zajímavých aplikací pro tablety jsme tentokrát vybrali například jednu z těch, které se zaměřují na ekologický...

Téměř jako profesionál. Tyto střižny zdarma pomohou s úpravou videí

Ilustrace - notebook

Dejte momentkám zachyceným smartphonem vyniknout. Díky online střihu, automatické tvorbě, ale i prostřednictvím...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz