Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Aplikace, které by v novém počítači s Windows neměly chybět

Nový notebook či PC můžete zdarma vybavit aplikacemi, které ulehčí práci, ochrání ho před nebezpečnými kódy i dalšími útoky na vaše data, pomohou vytvářet dokumenty, rychleji surfovat, prohlížet a upravovat fotografie, přehrávat videa a hudbu či stahovat z internetu.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Technet.cz

Aby neškodily viry a hackeři

Počítač bývá zpravidla od výroby vybaven nějakým antivirovým programem či rovnou celým bezpečnostním balíkem. Ve většině případů dostupný program je pouze ve zkušební verzi, po jejíž uplynutí ho budete muset zakoupit. Pořiďte si tedy zdarma dostupný.

V České republice se vyrábějí rovnou dvě antivirová řešení. Můžete sáhnout buď po AVG Free Edition, nebo po Avast Free Antivirus. Vřele můžeme doporučit i oceňované řešení pocházející od Microsoftu, a to sice Microsoft Security Essentials.

Avast

Aby se snadno vytvářely dokumenty

Asi nejznámější zdarma dostupná alternativa k Microsoft Office se jmenuje OpenOffice.org. Není to však jediný kancelářský program, který je dostupný zdarma. Například LibreOffice z něj sice vychází, ale má i několik vylepšení, která ho posouvají dále, včetně možnosti rozšířit ho o doplňky, a nechybí mu šablony.

Vyzkoušet můžete i EasyOffice, který je postavený také na OpenOffice.org. Můžete využít i on-line řešení Zoho.com či Google dokumenty.

LibreOffice

Aby se dobře surfovalo na internetu

Po spuštění počítače jste měli možnost zvolit si internetový prohlížeč. Pokud jste si vybrali a ten vám nevyhovuje, je tu velké množství dalších.

Můžete využít nejen řešení od Microsoftu (Internet Explorer), ale také všestranný prohlížeč Mozilla Firefox či stále více populární Google Chrome, který je rychlý a bez zbytečných funkcí. Za povšimnutí stojí i Opera, která je naopak napěchovaná funkcemi. A pokud byste chtěli mít dva v jednom, zkuste Maxthon 3 (obsahuje jak vykreslovací jádro Internet Exploreru, tak i to používané ve Firefoxu).

Google Chrome

Abyste byli ve spojení se světem

Pro tento účel můžete využít jednu z mnoha sociálních sítí, jako je Facebook, Twitter, Lidé.cz apod. Velice užitečné jsou i další programy.

Například díky Skypu se můžete pomocí klávesnice spojit s člověkem žijícím na druhé straně planety Země a vést s ním i audio- či videohovory. U nás je také hodně populární klient ICQ, který umí to samé. Do třetice nemůžeme zapomenout ani na QIP. Vést komunikaci s těmito programy můžete i s kontakty na Facebooku.

Skype

Abyste mohli přehrávat videosoubory

Chcete-li přehrávat videosoubory, pak není nutné instalovat softwarový přehrávač, filtry a zobrazovač titulků. Stačí pouze jeden program. Pořiďte si například Media Player Classic Home Cinema a máte vystaráno. Je obdobou klasického Windows Media Playeru s možností zobrazovat obrázky, přehrávat filmy na DVD-Video a blu-ray discích a soubory AVI, MKV, MPEG, RealMedia, Quick Time a desítky dalších.

Konkurentem je povedený VLC Media Player. Umí to samé jako předchozí program a navíc ho lze použít i pro vytvoření stream serveru, třeba pro vysílání vlastní televize či rádia. Do třetice zmiňme MPlayer, který vyniká jednoduchým a přehledným rozhraním.

VLC media player

Abyste mohli přehrávat hudbu

Hudbu sice lze přehrávat ve Windows vestavěným Windows Media Playerem či výše zmíněnými videopřehrávači, ale chcete-li nějaký na obsluhu jednoduchý program, pak vřele doporučujeme letitou špičku v oboru Winamp.

Jako konkurenta lze vyzkoušet třeba Foobar2000 vynikající přizpůsobivým rozhraním a kvalitním zvukovým výstupem či JetAudio, který umí vypalovat na optické disky, grabovat hudbu z CD a je nenáročný na systémové prostředky PC.

Winamp

Aby se lépe pracovalo s fotografiemi

Existuje celá řada zdarma dostupných programů pro prohlížení a nenáročnou editaci fotografií. Dokážou odstranit jev červených očí, zmenšit fotografii, oříznout ji, natočit či vylepšit barvy, kontrast a jas.

Můžete zkusit XnView, IrfanView anebo například Picasu od Google, která umí označit obličeje u osob, díky čemuž se vám budou fotografie s konkrétní tváří hledat lépe.

Google Picasa

Aby se lépe stahovaly soubory

Pro stahování souborů lze využít integrované stahovače v internetových prohlížečích, větší komfort však přinesou speciální aplikace.

Tak například JDownloader nabízí nejen stahování ze serverů jako Slunečnice.cz, ale také jak zdarma dostupné, tak i placené stahování z datových úložišť HellShare, Rapidshare, Share-rapid či Ulož.to. FlashGet je potom důstojnou náhradou za stahovače v browserech a výborný je i ve sledování odkazů pro stahování.

JDownloader

Aby se lépe pracovalo se soubory

Manipulovat se soubory lze v Průzkumníku Windows, avšak mnohem lepší je využít služeb některého ze speciálních dvoupanelových správců souborů.

FreeCommander je jedním takovým a jako další můžeme zmínit Unreal Commander.

FreeCommander

Další užitečné programy

Mohli bychom ještě doporučit celou řadu dalších programů. Proto zmiňme alespoň některé z nich, jež se v počítači neztratí.

Chcete-li psát e-maily v e-mailovém klientovi a nikoliv přes webové rozhraní, pak vyzkoušejte Mozilla Thunderbird anebo český eM Client, který dobývá svět.

Thunderbird

Aby bylo možné pracovat s komprimovanými formáty (ZIP, RAR, apod.), je dobré si pořídit třeba 7-Zip, který s nimi pracuje a má i vlastní formát 7z. I přestože se ve Windows 7 zapracovalo na mechanismu pro vyhledávání informací, stále jako náhradu doporučujeme Copernic Desktop Search, který disponuje detailním nastavením celého procesu indexace i vyhledávání v PC.

Copernic Desktop Search

I přestože vypalování na optické placky je na ústupu, je dobré nějaký software přece jen mít. Zde jednoznačně můžeme doporučit CDBurnexXP Pro, který je nejen v češtině, ale vypaluje na CD-R/RW, DVD+R/RW, DVD-R/RW, DVD-RAM, Blu-ray a HD DVD. Nejde zapomenout ani na balík aplikací Windows Live Essentials z dílen Microsoftu. Ten obsahuje programy jako Messenger (instant messenger), Fotogalerii (práce s fotografiemi), Movie Maker (editace videa), Mail (e-mailový klient), Writer (publikace na blog), Zabezpečení rodiny, Windows Live Mesh a další drobnosti.

Windows Live Essentials 2011

Když už jsme u těch multimédií, pak Paint.NET je s trochou nadsázky odlehčený Adobe Photoshop. Umí podobné funkce jako tento editor pro grafiky, na rozdíl od něj je však zdarma a na rozdíl od GIMPu se ovládá snadněji. Dropbox pak umožní ukládat soubory do internetového úložiště, díky čemuž je máte po ruce nejen z jiného PC, ale i z mobilu připojeného k internetu, a navíc lze vybraná data sdílet s přáteli (zdarma dostanete 2 GB místa).

Paint.NET

Dát sbohem desítkám hesel můžete díky programu LastPass. Uchovává vaše přístupová jména a hesla do e-shopů, freemailů apod. a automaticky je vyplňuje do kolonek pro přihlášení. Opět lze použít z jakéhokoliv PC či mobilu. A pokud si omylem smažete soubor a odstraníte ho i z koše, pak může pomoci Recuva. Prohledá pevné disky nebo paměťová média a nalezne smazané soubory. Podle označení jejich stavu (barevné a slovní vyjádření) je možné dopředu odhadnout, zda je bude možné obnovit, či nikoliv.

Recuva

Pomocníci, které stojí za to mít

Nesmíme zapomenout ani na ty, které použijete jen příležitostně, ale ani na ty, které nejsou na popředí moc vidět, ale na druhou stranu vykonají hodně práce na pozadí, i přestože o tom nevíte.

Flash Player je nutný pro spouštění flashů (bohužel do některých browserů se musí ještě instalovat zvlášť), i Java je nutná pro spouštění aplikací napsaných v tomto jazyce. Pro čtení dokumentů v PDF nesmí chybět PDF Reader či jeho konkurent. Zmiňme i PDFCreator, který po instalaci vytváří PDF pomalu z jakékoliv aplikace (pokud z ní lze tisknout). V systému se totiž tváří jako běžná tiskárna.

Adobe Reader

Zapomněli jsme na některý užitečný program, který by v novém PC s Windows neměl chybět? Napište o něm do diskuse.

  • Nejčtenější

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 19 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 44 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 10 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 14 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Věci, které by ve Windows 11 měli ihned opravit

v diskusi je 1 příspěvek

20. května 2024

Windows 11 z uživatelského pohledu nastavuje zrcadlo budoucnosti. Nacházejí se v něm věci uživateli...

Beneš se Mussoliniho neštítil. Před 100 lety s ním vyjednal mezistátní smlouvu

v diskusi je 32 příspěvků

19. května 2024  10:30

V polovině května 1924 jednal československý ministr zahraničí Edvard Beneš v Římě s italským...

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 44 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Jak Muskova firma vyřešila problém prvního čipu v mozku člověka

v diskusi je 5 příspěvků

18. května 2024

Neuralink je jedna z firem Elona Muska, o které se mnoho mluví. V lednu totiž zavedli její...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...