Počet uživatelů rychlého internetu roste raketovým tempem

  • 12
Tradiční vytáčený přístup na internet přes telefonní linku začal loni vyklízet pozice vysokorychlostnímu připojení. V průběhu loňského roku klesl počet uživatelů vytáčeného internetu z původních 820.000 na 670.000 a naopak počet domácích uživatelů rychlého internetu stoupl ze 60.000 na 250.000.

Zřejmě nejvýraznější nárůst vysokorychlostních přípojek loni zaznamenal Český Telecom, který oznámil zvýšení počtu zákazníků ADSL z 15.000 na 101.000. Jeho dceřiná firma Eurotel pak v druhé polovině roku získala 30.000 uživatelů rychlého mobilního připojení prostřednictvím sítě CDMA.

Růst konkurence Telecomu se projevil i na nabídkách kabelových operátorů. Ti měli loni v lednu přes 30.000 zákazníků, jejich počet během roku více než zdvojnásobili na 65.000. Hlavní hráči UPC a Karneval přitom během roku několikrát zvýšili rychlost připojení při nezměněné ceně a přišli s několika levnějšími nabídkami za nižší cenu.

V současnosti je tak možné pořídit kabelový internet o garantované rychlosti 250 kbit/s za cenu pod 500 korun. Cena ADSL o stejné rychlosti začíná zhruba o 100 korun výše. Stejně jako u ostatních nabídek ADSL musí uživatel počítat ještě s platbou paušálu za telefonní linku, který začíná na 215 korunách měsíčně. U kabelových firem je možné pořídit megabitový internet za necelých 800 korun.

Bezdrátové připojení Wifi zatím výrazný komerční rozvoj nezaznamenalo. Přesto v tuzemsku vzniklo kolem 350 přístupových bodů, ze kterých se lze v případě komerčního využití připojit zhruba za 50 haléřů až jednu korunu za minutu. Vedle toho mohou lidé pro přístup na internet využít služby internetových kaváren, kterých jsou jen v Praze zhruba tři desítky. Minuta připojení vyjde na 40 haléřů až jednu korunu.


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit