Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Orwell by se divil. Microsoft představuje služby s umělou inteligencí

  9:00
Seattle (Od zpravodaje Technet.cz) - Bude všude. Umělá inteligence se stává nedílnou součástí většiny produktů Microsoftu včetně kancelářského balíku Office. V patách vám bude v notebooku, obýváku, v autě. Díky kognitivním službám cloudového systému Azure na vás microsoftí cloud dohlédne i v nemocnici nebo třeba v továrně.
Živá ukázka hlídání bezpečnosti v dílně pomocí analýzy obrazu.

Živá ukázka hlídání bezpečnosti v dílně pomocí analýzy obrazu. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Pokud někdy máte pocit, že se hovoří o budoucnosti, ale ve skutečnosti se to již děje, na konferenci Microsoft Build 2017 byste se tohoto pocitu nezbavili. Alespoň během úvodní přednášky ne.

Součástí cloudového systému Azure se totiž staly prvky umělé inteligence a kognitivních funkcí, které umí dříve nepředstavitelné možnosti - a co je důležité, tyto prvky jsou připravené pro vývojáře tak, aby je mohli využít ve vlastních aplikacích.

Příklad? Představte si třeba aplikaci Botanické zahrady, která má nahradit fixní tabulky s popisem rostlin tak, že by návštěvníkovi stačilo telefonem namířil na rostlinu a na displeji by se mu zobrazil její název a další informace.

Tuto funkci by přitom nikdo nemusel programovat, o celý proces (naučení rostlin i následné rozpoznávání) by se postarala služba Custom Vision Recognition Service z balíku Cognitive Services cloudového systému Azure. Botanická zahrada by ke každému rostlinnému druhu, který má být rozpoznáván, dodala sadu obrázků, kterou by - po nahrání do galerie - systém umělé inteligence využil pro své trénování.

Naučit aplikaci rozpoznávat předměty nebude složité.

S využitím obřího výpočetního výkonu datacentra by tento proces netrval dny, ale minuty. I během běžného provozu se systém dále učí, respektive jeho přesnost se s četností použití zvětšuje.

Budu všude - od PowerPointu k nemocnici

Šíře nasazení kognitivních služeb a umělé inteligence je takřka neomezená. Příkladem je využití v PowerPointu, které si mohou ihned vyzkoušet všichni, kteří aktualizují vývojářské verze z programu „Insider Fast“. Je jím překladač slidů. Funguje v šedesáti jazycích a čeština mezi nimi naštěstí nechybí.

Překladač jednak umí přeložit všechny texty na slidech, jednak umí téměř v reálném čase překládat vše, co prezentující vysloví. Překlad do jednoho zvoleného jazyk je zobrazován na plátně vedle slidů, ostatní jazyky jsou dostupné všem posluchačům prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu - stačí nasnímat QR kód na úvodu prezentace a zvolit jazyk, překlady poté čtete na displeji. Možná je i opačná funkce, prezentující může v části otázek a odpovědí povolit zpětný kanál - tázající se účastník vysloví dotaz do mikrofonu telefonu a překlad do hlavního jazyka prezentace se zobrazí na plátně.

Nastavení překladače v PowerPointu

Netýká se to jen PowerPointu, kupříkladu součástí balíku pro spolupráci prcovních týmů Microsoft Teams je možnost transkripce všeho, co kdo řekl, přičemž jsou slova přiřazena konkrétním řečníkům a je možné v nich vyhledávat.

Cognitive Services jsou připravené i na složitější úkoly. S využitím kamerového systému nemocnice jsou schopné rozpoznávat pacienty a vyhodnotit problém - například když pacient chodí více, než mu lékař povolí, nebo třeba upadne na pokoji. Umí také pacienta vyhledat a lokalizovat. Stejně tak umí vyhledávat části vybavení - například nejbližší volné kolečkové křeslo.

Nabídka kognitivních služeb MS Azure

Stejný systém umožní vytvoření dozorového systému pro továrnu, přičemž systém umí nejen vyhodnotit bezpečnostní rizika (převrácený barel s chemikálií, únik kapaliny), ale například i to, zda některými nástroji nemanipulují návštěvníci nebo neautorizované osoby - „Pozor, návštěvník pracuje s bouracím kladivem“. Součástí tohoto propojování fyzického a digitálního světa je i vyhledávání (lokalizace) osob a předmětů - „Ukaž mi všechny návštěvníky v továrně“.

Digitální asistentky ponořené ve vašich datech

Středobodem digitálního světa každého uživatele býval počítač. Později tuto funkci převzaly chytré telefony. Na nevyslovenou otázku, které zařízení bude další, odpověděl ředitel Microsoftu Satya Nadella hned zkraje své úvodní řeči na konferenci Microsoft Build 2017.

„Uživatelé budou používat množství různých zařízení, nikoli jedno centrální. Svá data a informace budou mít dostupné ve všech zařízeních a kupříkladu digitální osobní asistentku budou mít k ruce nejen v počítači, ale díky chytrému reproduktoru i v obýváku či v automobilu,“ předpovídá blízkou budoucnost Nadella.

Uživatel by se tak v budoucnosti nevázal na jedno zařízení, naopak by mu byla virtuálně v patách jeho data a informace.

I Cortana bude využívat kognitivní služby, pomocí „Speaker Recognition API“ dokáže rozpoznat, kdo mluví. Jeden chytrý reproduktor v obýváku pak bude moci služby asistentky přinést celé rodině, bez zdlouhavého přihlašování a párování s aplikací v telefonu.

Chvilka chlubení

Na osobní asistentce Cortaně je nejlépe vidět, jak jsou služby umělé inteligence závislé na přístupu k datům.

Pokud má být plně využit její potenciál, musí mít přístup ke všem údajům. Pak třeba prostřednictvím chytrého radiobudíku zvládne po probuzení předat i komplexní informaci: „V deset hodin máte schůzku s klientem, cesta bude trvat 35 minut, ale protože vůz hlásí nízký stav paliva v nádrži, vyražte o 10 minut dříve, abyste stihli natankovat.“ Zde potřebuje přístup do kalendáře a rozhraní chytrého vozu.

Využít může třeba i adresář kontaktů, nebo přístup do komunikátorů: „Na vaší cestě je nehoda, na meetingu budete o 10 minut později. Mám dát ostatním vědět?“

Důvěra v provozovatele služby

Někoho na předchozích řádcích nastíněné možnosti nadchnou, jiného vyděsí. Pravdou ale je, že pro zvýšení pohodlí a třeba pracovní efektivity budeme muset plně věřit provozovateli služby (provozovatelům služeb) a umožnit inteligentním systémům přístup do prakticky všech dat a dokumentů. Jinak bude jejich funkce přinejmenším kompromisní.

Nesporným faktem je, že kognitivní systémy a umělá inteligence se z budoucnosti přesunuly do současnosti. I když jsou zatím jen v začátcích.

  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 132 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 15 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 3 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byl výtečným velitelem, přivedl naše tankisty, ale komunisté mu to nedarovali

v diskusi je 37 příspěvků

8. května 2024

Není Liška jako Liška. Zatímco nacistický generál Erwin Rommel, přezdívaný Pouštní liška, byl...

Do Evropy konečně přichází významný konkurent ChatGPT. AI se jménem Claude

v diskusi jsou 3 příspěvky

14. května 2024  15:39

Už i v Česku si budou moct uživatelé vyzkoušet generativní umělou inteligenci vyvinutou startupem...

Autor „Krtečka“ i „Řeckých bájí“ Eduard Petiška se narodil před 100 lety

v diskusi jsou 2 příspěvky

14. května 2024

Před 100 lety, 14. května 1924, se narodil spisovatel Eduard Petiška, autor Starých řeckých bájí a...

Nezneužívá někdo webkameru či mikrofon vašeho PC? Jak to zkontrolovat

v diskusi je 1 příspěvek

14. května 2024

Premium To, že webová kamera a mikrofon v počítači mohou sloužit nejen k účelům, pro které byly vytvořeny,...

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 6 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...