VIA S3 DeltraChrome! ATI a nVidie, bojte se.

  0:01aktualizováno  0:01
Tají ledy špičkové domácí grafiky? Levný, ultrarychlý grafický čip? DirectX 9 za babku? První dostupný grafický čip s podporou DirectX 9 se blíží na trh - DeltaChrome S3 Graphics. VIA se rozhodla pustit do boje proti ATI a nVidii, a to - konečně - i v mobilní branži. Že by konečně ideální, dostupný čip pro všechny? Již brzy uvidíme...

S3 Graphics není v současné době známá jako výrobce těch nejrychlejších čipů, ale jako výrobce dostupných a poměrně použitelných grafik. A teď zúročila své zkušenosti s masovou výrobou dostupných čipů a současně se poučila, že bez 3D grafiky dnes prostě nový grafický čip neudá. A výsledkem je DeltaChrome, skutečný kousek k pokoukání - doslova...

Pokud uvážíme, že grafické čipy S3, resp. jejich jádra nalezneme v čipových sadách VIA, které kralují v levném segmentu trhu, nelze se divit, proč přikládáme uvedení nového čipu takový význam. Podobně jako integrovaná sada ATI IGP3xx by se mohlo u DeltaChrome jednat o skvělý kompromis mezi cenou a výkonem... Ale o tom více dále.

Grafické jádro DeltaChrome má být první mobilní čip s plnou hardwarovou podporou DirectX 9.0, nemá se zaměřovat jen na mobilní segment, ale bude se prát i v daleko náročnější stolní oblasti. Jak ATI, tak nVidia sledují "nováčka" ostřížím zrakem, protože dobře vědí, jak levně dokáže své čipy vyrobit - a jak snadno se udá "levná" DirectX 9.0 grafika. Pro nVidii i ATI by to znamenalo rozloučit se s dobře, leč neskutečně draho prodávanými modely 9700 a GeForce FX a přizpůsobit se tchajwanskému způsobu boje "čím levněji, tím lépe".

Na druhé straně, podle výčtu technologií, DeltaChrome a potažmo S3 Graphics si nemusí dělat hlavu, že by konkurence mohla poukázat na "levnost" čipu a z toho (jen teoreticky) plynoucí malé schopnosti.

Delta Chrome logo

Technodetaily - svaly nového čipu

Zkusme na chvíli zabřednout do detailnějšího popisu hardwaru. 8 renderovacích jednotek má zvládat vyplnit až 2,4 gigapixelů za vteřinu a nabídnout podporu DX9 jak vertex, tak pixel shaderu přímo v hardwaru. Díky technickému kouzlu, o kterém se neví víc než název "Advanced Deferred Rendering", má zvládat tyto výpočty i při nižším objemu vypočítávaných a přenášených dat. A fandové ATI grafik určitě nenechají dopustit na své špičkové kousky, nicméně i DeltaChrome bude zvládat AntiAliasing (zaoblování hran).

Při přehrávání videa přijde ke slovu opět tajemná technologie aneb "Chromotion" videojádro, které nejenže má zvládat akceleraci zobrazování MPEG2, MPEG4, Windows Media filmů a multimediálních klipů, ale při jejich přehrávání má zvládat i "post-processing", tedy "vylepšení" výsledného dojmu obrazu. Například díky "Per Pixel Adaptive De-Interlacing" zvládne zobrazovat i prokládaný obraz (například televizní nahrávky nebo video z levné analogové kamery) ve vysoké kvalitě a ve vyšších rozlišeních, než-li je originální. Navíc, v jádru má být již zabudována podpora videoenkodéru s HDTV rozlišením až 1080 řádek (dvojnásobek oproti současné TV) a díky tomu si mají nové notebooky s tímto čipem "popovídat" i s televizemi budoucnosti.

Málo detailů, hodně záhad

Celkově lze říci, že S3 zatím tají skutečně podstatné věci, neuveřejnila ani náznakem skutečný výkon čipu (krom značně orientačních gigapixelových údajů) a skutečnost se může lišit. Nicméně, pokud chce S3 zaujmout, grafické karty by se měly na trhu objevit co nejdříve, ideálně před masovým nástupem GeForce FX čipů, ATI Radeon 9700 Pro už tak jako tak nepředeženou.

Jedna z variant - přiblíží se skutečnosti?

Podle našeho názoru se může u DeltaChrome projevit poměrně typický jev - sice se zdá být naládován skvělými technologiemi, nicméně jeho skutečný výkon především v 3D oblasti může pokulhávat za špičkou. A vše ostatní může být marketingový balast.

Přijde na cenu - a možná na výkon

To by však vůbec nemuselo zabránit DeltaChrome v úspěchu. Pokud bude stát třetinu a nabízet kompletní podporu téhož, co nejnovější GeForce FX a ATI Radeon 9700 Pro, není důvod, proč by si většina výrobců nezvolila právě tento čip. Přiznejme si, že grafiku za deset tisíc si koupí jen pár uživatelů-nadšenců, zatímco notebooky s integrovanou grafikou nebo levné počítače s též pomalou grafickou kartou či kartou integrovanou na základní desce si pořídí nesrovnatelně větší masa zákazníků.

Už ve výrobě? Prý ano.

Údajně by se měl DeltaChrome vyrábět již v prvním kvartále tohoto roku masově, v množství dostatečném pro pokrytí trhu. Další neoficiální zdroje citují takt 300 až 400 Mhz a pokročilou výrobní 0,13mikronovou strukturu.

Závěr? Vlastně žádný, brzy uvidíme v reálu...

S3 Graphics a VIA si s novou grafikou věří - také, aby ne, kdo jiný než oni by měl?! Poté, co SiS zkouší štěstí s Xabre grafikami, se situace vyostřuje a VIA si všimla velmi zajímavého segmentu - čipové sady jsou ostrý business, zatímco na špičkových grafikách se nechá dobře "přivydělat". Uvidíme, jak se osvědčí jejich příspěvek této branži. Už teď si však můžeme být jistí, že čas pomalých grafik v noteboocích se blíží ke konci. Jakmile do hry vstupuje VIA se svou agresivní cenovou politikou a zřejmě alespoň průměrně rychlým DirectX9 čipem, nic nebude, jak bývalo.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Bláznivý nápad, nebo dobré řešení? Vysunutím klávesnice zlepšíte chlazení

Predator Helios 700

Z nově představených modelů herních notebooků Predator nás nejvíce zaujal Helios 700 s výsuvnou klávesnicí. Tou uhnete...

Přichází USB 4, jeho součástí bude Thunderbolt 3 a dvojnásobná rychlost

Logo USB 3.1

Specifikace další generace rozhraní USB se dostává do závěrečné fáze a mohla by být hotova zhruba za rok. S čím se...

Vylepšený standard microSD slibuje rychlost přenosu dat 985 MB/s

Nový standard microSD Express.

Tento týden byla představena vylepšená verze paměťových microSD karet popsaná ve specifikaci SD 7.1. Novinka nese...

Najdete na iDNES.cz