Větší výkon pro naše notebooky

aktualizováno 
Intel opět posunul svá mobilní PentiaIII o něco výše: dvakrát větší taktovací frekvence, zdvojená vyrovnávací paměť 2.řádu a nová čipová sada. Navíc jsou nové procesory úspornější díky technologii 0,13mikronu a Enhanced SpeedStep.

Pentium IIII - MVšechny změny provedené na mobilním procesoru jsou pro společnost Intelnatolik významné, že byl nový procesor pojmenován poněkud nepohodlněMobile Pentium III-M. My v tomto článku budeme používat zjednodušený názevPentium III M.

Dle mého názoru bylo uvedení inovovaného PentiaIII od Intelu zákonitoureakcí na vážnou konkurenci v podobě mobilního Athlonu 4 od AMD. Intel bylaž doposud téměř výhradním vládcem na trhu mobilních procesorů, ale vbudoucnosti by se i tohle mohlo změnit - vzpomeňme se si na trh se stolnímipočítači před 5 lety...

Nové Pentium III M nenabízí pouze vysoký výkon, ale současně se u nějpodařilo snížit spotřebu elektrické energie. Růstu výkonu bylo dosaženozvýšením taktovací frekvence, ale především značným zvětšením vyrovnávacípaměti L2.

Jedná se zároveň o první intelovský procesor vyrobený technologií0,13mikronu. Současně u něj byla přepracována v lednu roku 2000 uvedenátechnologie SpeedStep. Ta v současnosti nabízí již i dynamické přizpůsobovánívýkonu.

Detaily k Pentiu III - M

Firma Intel tyto nové procesory představila již dříve pod kódovým označenímTualatin a to v taktovacích frekvencích 866, 933MHz, 1,0, 1,06 a 1,13GHz. V móduoptimalizovaném pro baterie běží všechny tyto procesory na 733MHz. PouzePentium III M na 866MHz běží v úsporném módu na 667MHz. Kromě zvýšenítaktovací frekvence byla u nového mobilního procesoru poprvé použita i FSBsběrnice na 133MHz.

Pentium IIII - M

Díky menším strukturám - 0,13mikronu si Pentium III M vystačí s imnohem nižším napětím. Při plném taktu jsou procesory napájeny napětím1,40V, v úsporném módu vyžadují pouze napětí 1,15V. Pro srovnání:Mobilní Pentium III na 1GHz vyrobené technologií 0,18mikronu potřebovalo ještě1,7V, resp. 1,35V. Vedlejším efektem zmenšování vnitřních struktur jepodle slov vývojářů z Intelu možnost, vyrobit až dvojnásobek křemíkovýchdestiček oproti technologii 0,18mikronu.

Opravdovou příčinou nárůstu výkonu u tohoto procesoru je ale skutečnost,že byla zdvojnásobena vyrovnávací paměť. S 512kB si vyrovnávací paměťdruhého řádu již vystačí. Datová a příkazová 4x asociativní L1 paměťzůstává stále stejně veliká - tedy 16kB. Optimalizována byla i logika prospekulativní zavádění dat do L2 cache. Díky zdvojnásobení L2 pamětirapidně vzrostl i počet tranzistorů, ze kterých se procesor skládá - místostávajících 28milionů jich je 44milionů. Opět jen pro srovnání - PentiumIII M má tak o 2miliony tranzistorů více než Pentium IV.

Technické údaje
  Mobile Pentium III Mobile Pentium III-M
Max. taktovací frekvence 1 GHz 1,13 GHz
FSB 100 MHz 133 MHz
Tranzistory 28 Millionen 44 Millionen
Technologie 0,18 um 0,13 um
Délka - Gate 0,13 um 0,07 um
Napětí 1,7 / 1,35 V 1,40 / 1,15 V
L1-Cache 2 x 16 KByte 2 x 16 KByte
L2-Cache 256 KByte 512 KByte
Powermanagement SpeedStep, Quick Start, Deep Sleep Enhanced SpeedStep, Quick Start, Deeper Sleep
3D-sada MMX, SSE MMX, SSE

Enhanced SpeedStep pod drobnohledem

Technologie SpeedStep slavila svou premiéru 18.ledna roku 2000 v mobilnímPentiu III na 600MHz. Tento úsporný mechanismus šetří energii tak, že snižujetaktovací frekvenci a napětí na procesoru v případě, že notebook běžína baterii. Nestačí-li takový výkon k výpočtu, může uživatel procesor"přepnout" do režimu s plným taktem.

Naproti tomu nová technologie Enhanced SpeedStep v Pentiu III M vykonávátento ruční zásah automaticky. Bohužel je nutno poznamenat, že Intel s tímtodynamickým přepínáním režimů nevymyslel nic nového, ale zavádí pouzeto, co AMD PowerNow! a Transmeta LongRun umějí již dlouho. Enhanced SpeedStepnabízí tři provozní režimy:

  • Maximální výkon: Je-li notebook připojen do elektrické sítě, běží procesor v plném taktu a s normálním napětím 1,4V.
  • Výkon optimalizovaný pro baterie: Při provozu na baterie se procesor automaticky přepíná na nižší taktovací frekvenci. Napětí je redukováno na 1,15V.
  • Dynamický výkon: Procesor se automaticky přepíná mezi dvěma výše jmenovaným módy, podle svého zatížení. To probíhá jak při provozu na baterii tak při zapojení do sítě.

Technologie SpeedStep redukuje v bateriovém módu výrazně příkonprocesoru. Pentium III M na 1,13GHz má tzv. TDP (Thermal Design Power - tj.Maximální příkon procesoru při plném zatížení) 21,8Wattu. V bateriovémmódu s taktovací frekvencí 733MHz potřebuje pouze 9,3Wattu. Na tomto poklesuse největší měrou podílí redukce napětí na procesoru.

Příkon na proceseru Pentium III M
Taktovací frekvence TDP [Watt]
1,13 GHz / 733 MHz 21,8 / 9,3
1,06 GHz / 733 MHz 21,0 / 9,3
1,0 GHz / 733 MHz 20,5 / 9,3
933 / 733 MHz 20,1 / 9,3
866 / 667 MHz 19,5 / 9,0

 Pentium III M na 1GHz potřebuje při plném zatížení příkon20,5Wattu. Mobilní Pentium se stejnou taktovací frekvencí, ale vyrobenétechnologií 0,18mikronu si přitom vezme 24,8Wattu. I přes velký nárůst počtuintegrovaných tranzistorů si nové Pentium III M vezme méně energie. Dokoncei varianta 1,13GHz leží s 21,8Watty výrazně níže než stávající 1GHzmodely.

Příště si povíme ještě o nové čipové sadě Intel 830 a technologiích Quick Start a Deep Sleep.

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Do hospody daleko? Kapslový pivovar od LG pivo uvaří i načepuje

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale...

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale teče z něj pivo. Domácí pivovar LG Home...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Notebook s novinkou od Nvidie o délku převálcoval loňské šampiony

Predator Triton 500

Nová grafická karta Nvidia GeForce RTX2080 se na začátku ledna dostala i do notebooků. Její Max-Q verzi jsme otestovali...

Najdete na iDNES.cz