Turbo Boost v praxi. Vyzkoušeli jsme notebook Asus s Core i7

  1:00aktualizováno  1:00
Velký displej, povedený design, slušný zvuk... A nový procesor Core i7. Asus M60J je jeden z prvních notebooků na našem trhu, který je jím vybaven.

Asus M60J | foto: Asus

Notebook jsme dostali na kráké otestování, a mohli si tak vyzkoušet, jak je na tom novinka s výkonem. Do rukou se nám dostal ještě syrový předprodejní vzorek s několika nedostatky, samotnému počítači se tak budeme věnovat jen krátce. V článku se spíše zaměříme na výkon procesoru a zhodnocení, jak se Intelu povedly všechny slibované funkce.

Ty se týkají nové plaftormy Calpella, což je označení pro kombinaci procesorů Intel Core i7 a chipsetu PM55. Více se dozvíte v článku

Skvělý dojem kazí displej

Nový Asus patří do kategorie nadprůměrně výkonných notebooků, které dokáží bez větších obtíží nahradit stolní počítač. Má mnoho rozhraní, dobrou konektivitu a skvělý výkon. Limitující je jen velikost 16" displeje, který má rozlišení pouhých 1 366 x 768 bodů.

Asus M60J

Notebook je bohužel vyrobený z lesklých plastů, rychle se proto upatlává od otisků prstů. Na černém povrchu je navíc značně vidět prach. Nepočítejte tedy s tím, že bude na pracovním stole vypadat stejně pěkně, jako na fotografiích od výrobce.

Asus M60JAsus M60JAsus M60J

S designem počítače si výrobce hodně pohrál. Výborně vypadají dotykové multimediální ovladače pod displejem, které se při dotyku modře rozsvítí. V noci to může působit rušivě, naštěstí ale brzy zhasínají.

Asus M60J
Asus M60JAsus M60JAsus M60J

Notebook je osazen 500GB pevným diskem (5400 nebo 7200 ot/min dle konfigurace), volitelně lze přidat ještě druhý pevný disk do připravené šachty. Maximální velikost paměti činí 4 GB, moduly jsou typu DDR3 s taktem 1 333 MHz. Grafická karta Nvidia GeForce GT 240M sice spadá jen do středního proudu, jak se však ukázalo, v porovnání se současnou nabídkou grafik je její výkon nadprůměrný. A jako poslední části prodejní konfigurace zmiňme procesor Intel Core i7 820QM, ve slabších verzích M60J se má objevit níže taktovaný 720QM.

Asus M60J

S množstvím rozhraní Asus nešetřil. Po stranách a na zadní části najdeme 4x USB, Firewire, e-SATA, HDMI, VGA, ExpressCard/54 a 3x audio (sluchátka, mikrofon, line-in). Na přední straně se nachází čtečka karet 4 v 1 (SD, MMC, MS/Pro). Notebook je vybaven také combo Blu-ray mechanikou, která je schopna čtení Blu-ray disků a zápisu na většinu DVD a CD médií.

Asus M60J

Přes všechna rozhraní jsme se prokousali až ke konektivitě, o kterou se stará WiFi modul 802.11a/b/g/n, Bluetooth 2.1+EDR a nechybí ani gigabitový ethernet.

Naměřené hodnoty

Procesor
1) Jako vždy jsme měřili syntetickým benchmarkem SiSoft Sandra v nejnovější verzi. Ten v aritmetickém testu ukazuje nejvyšší výkon procesoru v operacích pevné (CPU) a pohyblivé (FPU) řádové čárky. Vyšší hodnoty jsou samozřejmě lepší, pro porovnání výkonu stačí sledovat zelené sloupečky.

Porovnání výkonů procesorů; vyšší čísla znamenají vyšší výkon

V grafu je výkon porovnán společně se čtyřjádrovým procesorem Intel Core 2 Exteme Q9300 za závratnou cenu 1 038 USD. Náš 820QM lze koupit za daleko přívětivějších 546 USD. Jak je vidět, v počtu operací za sekundu se dokáží vyrovnat. Třetí je čtyřjádrový "neextrémní" Core 2 Quad Q9000 za cenu 346 USD, který znáte třeba z Asusu Lamborghini VX5. Nevede si vůbec špatně. A poslední je dvoujádrový procesor, který máte třeba ve svém notebooku. Je vidět, že je přibližně dvakrát pomalejší než zbytek procesorů, v dalších grafech už se s ním proto nesetkáme.

Turbo Boost

První graf je zajímavý hned v několika ohledech. Tak předně, náš procesor Core i7 běží standardně na frekvenci 1,73 GHz, v grafu je ale uvedena naměřená hodnota pro 1,86 GHz. Jak je to možné?

Procesor si sám dokáže v zátěži zvýšit frekvenci tak, aby se zvýšil jeho výkon. U našeho procesoru je maximální frekvence plných 3,06 GHz. O to, jak moc se v zátěži jádra přetaktují, se stará nová technologie Turbo Boost, která vyhodnocuje několik parametrů a podle nich upravuje maximální možnou frekvenci.

Tím nejdůležitějším parametrem je teplota procesoru a jeho odběr. V našem benchmarku Sandra zatížila všechna čtyři jádra, procesor tak odebíral hodně energie a začínal se zahřívat. Turbo Boost tedy povolila přetaktování na maximálně 1,86 GHz. Pokud by bylo zatíženo jen jedno jádro, frekvenci by funkce Turbo Boost zvedla až na 3,06 GHz. Pro zatížená dvě nebo tři jádra by byla frekvence někde mezi těmito dvěma hodnotami.

Zvýšení taktu v Core i7

2) Kolik svede udělat procesor operací za sekundu je více méně teoretická hodnota, která neodráží výkon procesoru v reálné zátěži. Tu lze naměřit jen praxí, třeba tak, že spustíte konvertování videa a měříte čas, za jak dlouho procesor dokáže všechno vypočítat. Jedním z takových "reálných" benchmarků je Cinebench R10, u kterého už se nám situace zamíchala.

Porovnání výkonů procesorů; vyšší čísla znamenají vyšší výkon

I tento test zatěžuje všechna čtyři jádra a u Core i7 tak nedochází k maximálnímu přetaktování. Je vidět, že Extreme jsou skutečně ty nejvýkonnější procesory a jejich vysoká cena má své opodstatnění. Core i7 nám ale málem propadlo i ve srovnání s levnějším a starším čtyřjádrem z Asusu Lamborghini. Výkon je vyšší ani ne o 10 %. 

Procesory

3) Poslední měřenou hodnotou je pak údaj z programu Super Pi, který počítá Ludolfovo číslo s přesností až 32 milionu desetinných míst. Výpočet v tomto případě probíhá už pouze na jednom jádru. Program má určitý rozptyl, hodnoty jsou proto zprůměrované a zaokrouhlené. Čísla označují, kolik sekund trval výpočet milionu desetinných míst. Nižší číslo tedy udává vyšší rychlost výpočtu a tím i vyšší výkon procesoru.

Porovnání výkonů procesorů; nižší čísla znamenají vyšší výkon

V tomto testu již s přehledem vyhrálo Core i7. Jedno z jader se přetaktovalo na vysokých 3,06 GHz, výpočet prosvištěl během 14,5 sekundy a procesor se znovu přepnul na 1,73 GHz. Zrovna tento test je pro praxi jeden z nejdůležitějších, protože většina uživatelských aplikací běží jen na jednom nebo dvou jádrech. Aplikací využívajících čtyř jader je stále poměrně málo. Vyšší pořizovací cena Core i7 oproti staršímu Core 2 Quad se tak přece jenom vyplatí. Core 2 Extrem v tomto testu pohořelo. V porovnání s novým "extrémním" Core i7 920XM by si ani neškrtlo.

Jak chápat nová Core i7?

Ačkoli se lze téměř v každém článku dočíst, že Core i7 nepřináší revoluci, jsme opačného názoru. Intel mohl klidně uvést šesti nebo osmijádrové procesory, mohl začít nabízet obludy s taktem 3,5 GHz. Místo toho máme procesory, které při taktu 1,86 GHz zvládnou udělat více práce, než stihli předchůdci s 2,2 GHz. Méně hřejí, větráčky se nemusí otáčet příliš rychle, notebooky jsou tišší. Nedá se to nazvat revolucí v IT, ale jako revoluce rozumu. Mobilní Core i7 je jednoznačně krok správným směrem.

Paměti
Datová propustnost paměti se zvýšila až dvojnásobně oproti předchozí platformě. Sběrnice je rychlejší, paměťový řadič se přestěhoval do procesoru. Výsledná hodnota datové propustnosti je krásných 6 562 MB/s. Připomeňme, že v tomto ohledu doposud nejlepší MacBook Pro, "propustí" jen 3 100 MB/s.

Grafika
Vynikajích výkonů dosáhla grafická karta ze série Nvidia GeForce GT 240M. Ve spojení se silným čtyjádrovým procesorem stačí bez problémů na jakoukoli současnou hru.

 Benchmark  Výsledné skóre
 3DMark05  13 090
 3DMark06  7 390

Zaujalo nás

 • Notebook je velmi tichý, v porovnání s Asusem Lamborghini je jeho chod velmi kultivovaný i v zátěži. Lze to přičíst právě nižším frekvencím procesoru.
 • Displej má na 16" úhlopříčku velmi nízké rozlišení 1 366 x 768. U notebooku z vyšší cenové hladiny bychom čekali více. Barvy jsou zkreslené do studenějších odstínů, pro sledování filmů je ale displej jako dělaný. Má vysoký kontrast i dobré náhledové úhly.
 • Výdrž se nijak zvlášť nezlepšila, čtyřjádrové notebooky mají zkrátka vysokou spotřebu. Notebook při střední zátěži vydrží běžet přibližně 1,5 hodin, kancelářská práce při sníženém jasu netrvala déle než dvě hodiny.
 • M60J má hmotnost 3,36 kg bez druhé pevného disku, adaptér přidá dalšího půl kilogramu. Na 16" notebook je to hodně.

Závěr

Nový procesor je o něco výkonnější než předchozí řada Core 2 Quad. Hodně záleží na tom, jaké aplikace budete používat. Při střihu videa si pomůžete přibližně 10 % výkonu, u jednodušších aplikací využívajících méně jader to bude ještě více. Výrazně se změnilo chování procesoru v zátěži, jsou znát nižší takty jader. Testovaný Asus tak nebyl příliš hlučný.

Intel Core i7

Samotný notebook se u nás začne prodávat během několika dní za částku okolo 37 000 Kč i s daní, což je odpovídající suma za stroj vyšší třídy. Na celém notebooku nás tak zklamal jenom displej, u kterého výrobce hodně šetřil. Vyšší rozlišení by se zde mohlo považovat skoro za standard.

Asus M60J
 • procesor Intel Core i7 720QM / 820QM
 • chipset PM55
 • paměť až 4 GB, DDR3, 1333 MHz
 • disk 500 GB, 5400 nebo 7200 ot/min; možno vložit druhý disk do volné šachty
 • grafika Nvidia GeForce GT 240M
 • displej 16", 1 366 x 768, lesklý
 • optická mechanika Blu-ray combo
 • rozhraní: 4x USB, Firewire, e-SATA, HDMI, VGA, ExpressCard/54, 3x audio, čtečka karet 4 v 1 (SD, MMC, MS/Pro)
 • konektivita: WiFi 802.11a/b/g/n, Bluetooth 2.1+EDR, gigabitový ethernet
 • hmotnost 3,36 kg + přibližně 500 g adaptér
 • rozměry 37,5 x 26,5 x 3,4 až 4,1 cm
 • baterie 50,5 Wh
 • OS Windows 7
 • cena od 37 000 Kč vč. DPH

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. bude zahájen postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

 • Nejčtenější

Sílu nesmíte použít! Gorbačov v listopadu 1989 vyhrožoval KSČ tanky

Konec socialistických režimů ve střední a východní Evropě přišel nečekaně rychle i díky pasivitě Sovětského svazu. Jeho...

Nenechal se vyprovokovat, stejně ho StB uvěznila. Ze strachu se zabil

Poslední byli z komunistického vězení propuštěni až na jaře v roce 1990. Říkalo se jim „iniciativníci“ a StB po nich v...

Příjemné roky u pumpy? Na trh vstupuje ropa z nových nalezišť

Těžaře ropy zřejmě čekají poměrně těžké roky, spotřebitele naopak příjemnější. Suroviny na trhu v příštích letech...

Firmě SpaceX vybuchl prototyp kosmické lodi pro let k Marsu

Kosmická loď Starship společnosti SpaceX neprošla jedním z důležitých testů. Byl to sice zatím jen neúplný prototyp...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sovětský bizár: stíhací dvouplošníky s pomocnými proudovými motory

V Sovětském svazu se v letech druhé světové války odehrály zajímavé, ale z praktického hlediska víceméně neperspektivní...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

 • Další z rubriky

Intel uznává dočasný úspěch AMD, ale plánuje agresivní odvetu

AMD se v posledních letech zaslouženě dařilo v oblasti procesorů pro běžné počítače. Intel nyní připustil, že ztrácí...

Apple chystá nášup nových zařízení včetně náhlavní soupravy a brýlí

Společnost Apple ve středu ukázala nový notebook, v prvním čtvrtletí příštího roku pak chystá nový iPad Pro. Za necelé...

Google neudržel tajemství. Před uvedením se ví o jeho novém notebooku

Google v úterý představí novou várku hardwarových produktů. Jako v podobných případech u konkurence se mu však...

Představenstvo HP odmítlo nabídku na převzetí firmy od Xeroxu. Zatím

Minulý týden společnost Xerox oznámila, že by ráda získala firmu Hewlett-Packard, která má na starosti počítače a...

Najdete na iDNES.cz