Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

Turbo Boost v praxi. Vyzkoušeli jsme notebook Asus s Core i7

  1:00
Velký displej, povedený design, slušný zvuk... A nový procesor Core i7. Asus M60J je jeden z prvních notebooků na našem trhu, který je jím vybaven.

Asus M60J | foto: Asus

Notebook jsme dostali na kráké otestování, a mohli si tak vyzkoušet, jak je na tom novinka s výkonem. Do rukou se nám dostal ještě syrový předprodejní vzorek s několika nedostatky, samotnému počítači se tak budeme věnovat jen krátce. V článku se spíše zaměříme na výkon procesoru a zhodnocení, jak se Intelu povedly všechny slibované funkce.

Ty se týkají nové plaftormy Calpella, což je označení pro kombinaci procesorů Intel Core i7 a chipsetu PM55. Více se dozvíte v článku

Skvělý dojem kazí displej

Nový Asus patří do kategorie nadprůměrně výkonných notebooků, které dokáží bez větších obtíží nahradit stolní počítač. Má mnoho rozhraní, dobrou konektivitu a skvělý výkon. Limitující je jen velikost 16" displeje, který má rozlišení pouhých 1 366 x 768 bodů.

Asus M60J

Notebook je bohužel vyrobený z lesklých plastů, rychle se proto upatlává od otisků prstů. Na černém povrchu je navíc značně vidět prach. Nepočítejte tedy s tím, že bude na pracovním stole vypadat stejně pěkně, jako na fotografiích od výrobce.

Asus M60JAsus M60JAsus M60J

S designem počítače si výrobce hodně pohrál. Výborně vypadají dotykové multimediální ovladače pod displejem, které se při dotyku modře rozsvítí. V noci to může působit rušivě, naštěstí ale brzy zhasínají.

Asus M60J
Asus M60JAsus M60JAsus M60J

Notebook je osazen 500GB pevným diskem (5400 nebo 7200 ot/min dle konfigurace), volitelně lze přidat ještě druhý pevný disk do připravené šachty. Maximální velikost paměti činí 4 GB, moduly jsou typu DDR3 s taktem 1 333 MHz. Grafická karta Nvidia GeForce GT 240M sice spadá jen do středního proudu, jak se však ukázalo, v porovnání se současnou nabídkou grafik je její výkon nadprůměrný. A jako poslední části prodejní konfigurace zmiňme procesor Intel Core i7 820QM, ve slabších verzích M60J se má objevit níže taktovaný 720QM.

Asus M60J

S množstvím rozhraní Asus nešetřil. Po stranách a na zadní části najdeme 4x USB, Firewire, e-SATA, HDMI, VGA, ExpressCard/54 a 3x audio (sluchátka, mikrofon, line-in). Na přední straně se nachází čtečka karet 4 v 1 (SD, MMC, MS/Pro). Notebook je vybaven také combo Blu-ray mechanikou, která je schopna čtení Blu-ray disků a zápisu na většinu DVD a CD médií.

Asus M60J

Přes všechna rozhraní jsme se prokousali až ke konektivitě, o kterou se stará WiFi modul 802.11a/b/g/n, Bluetooth 2.1+EDR a nechybí ani gigabitový ethernet.

Naměřené hodnoty

Procesor
1) Jako vždy jsme měřili syntetickým benchmarkem SiSoft Sandra v nejnovější verzi. Ten v aritmetickém testu ukazuje nejvyšší výkon procesoru v operacích pevné (CPU) a pohyblivé (FPU) řádové čárky. Vyšší hodnoty jsou samozřejmě lepší, pro porovnání výkonu stačí sledovat zelené sloupečky.

Porovnání výkonů procesorů; vyšší čísla znamenají vyšší výkon

V grafu je výkon porovnán společně se čtyřjádrovým procesorem Intel Core 2 Exteme Q9300 za závratnou cenu 1 038 USD. Náš 820QM lze koupit za daleko přívětivějších 546 USD. Jak je vidět, v počtu operací za sekundu se dokáží vyrovnat. Třetí je čtyřjádrový "neextrémní" Core 2 Quad Q9000 za cenu 346 USD, který znáte třeba z Asusu Lamborghini VX5. Nevede si vůbec špatně. A poslední je dvoujádrový procesor, který máte třeba ve svém notebooku. Je vidět, že je přibližně dvakrát pomalejší než zbytek procesorů, v dalších grafech už se s ním proto nesetkáme.

Turbo Boost

První graf je zajímavý hned v několika ohledech. Tak předně, náš procesor Core i7 běží standardně na frekvenci 1,73 GHz, v grafu je ale uvedena naměřená hodnota pro 1,86 GHz. Jak je to možné?

Procesor si sám dokáže v zátěži zvýšit frekvenci tak, aby se zvýšil jeho výkon. U našeho procesoru je maximální frekvence plných 3,06 GHz. O to, jak moc se v zátěži jádra přetaktují, se stará nová technologie Turbo Boost, která vyhodnocuje několik parametrů a podle nich upravuje maximální možnou frekvenci.

Tím nejdůležitějším parametrem je teplota procesoru a jeho odběr. V našem benchmarku Sandra zatížila všechna čtyři jádra, procesor tak odebíral hodně energie a začínal se zahřívat. Turbo Boost tedy povolila přetaktování na maximálně 1,86 GHz. Pokud by bylo zatíženo jen jedno jádro, frekvenci by funkce Turbo Boost zvedla až na 3,06 GHz. Pro zatížená dvě nebo tři jádra by byla frekvence někde mezi těmito dvěma hodnotami.

Zvýšení taktu v Core i7

2) Kolik svede udělat procesor operací za sekundu je více méně teoretická hodnota, která neodráží výkon procesoru v reálné zátěži. Tu lze naměřit jen praxí, třeba tak, že spustíte konvertování videa a měříte čas, za jak dlouho procesor dokáže všechno vypočítat. Jedním z takových "reálných" benchmarků je Cinebench R10, u kterého už se nám situace zamíchala.

Porovnání výkonů procesorů; vyšší čísla znamenají vyšší výkon

I tento test zatěžuje všechna čtyři jádra a u Core i7 tak nedochází k maximálnímu přetaktování. Je vidět, že Extreme jsou skutečně ty nejvýkonnější procesory a jejich vysoká cena má své opodstatnění. Core i7 nám ale málem propadlo i ve srovnání s levnějším a starším čtyřjádrem z Asusu Lamborghini. Výkon je vyšší ani ne o 10 %. 

Procesory

3) Poslední měřenou hodnotou je pak údaj z programu Super Pi, který počítá Ludolfovo číslo s přesností až 32 milionu desetinných míst. Výpočet v tomto případě probíhá už pouze na jednom jádru. Program má určitý rozptyl, hodnoty jsou proto zprůměrované a zaokrouhlené. Čísla označují, kolik sekund trval výpočet milionu desetinných míst. Nižší číslo tedy udává vyšší rychlost výpočtu a tím i vyšší výkon procesoru.

Porovnání výkonů procesorů; nižší čísla znamenají vyšší výkon

V tomto testu již s přehledem vyhrálo Core i7. Jedno z jader se přetaktovalo na vysokých 3,06 GHz, výpočet prosvištěl během 14,5 sekundy a procesor se znovu přepnul na 1,73 GHz. Zrovna tento test je pro praxi jeden z nejdůležitějších, protože většina uživatelských aplikací běží jen na jednom nebo dvou jádrech. Aplikací využívajících čtyř jader je stále poměrně málo. Vyšší pořizovací cena Core i7 oproti staršímu Core 2 Quad se tak přece jenom vyplatí. Core 2 Extrem v tomto testu pohořelo. V porovnání s novým "extrémním" Core i7 920XM by si ani neškrtlo.

Jak chápat nová Core i7?

Ačkoli se lze téměř v každém článku dočíst, že Core i7 nepřináší revoluci, jsme opačného názoru. Intel mohl klidně uvést šesti nebo osmijádrové procesory, mohl začít nabízet obludy s taktem 3,5 GHz. Místo toho máme procesory, které při taktu 1,86 GHz zvládnou udělat více práce, než stihli předchůdci s 2,2 GHz. Méně hřejí, větráčky se nemusí otáčet příliš rychle, notebooky jsou tišší. Nedá se to nazvat revolucí v IT, ale jako revoluce rozumu. Mobilní Core i7 je jednoznačně krok správným směrem.

Paměti
Datová propustnost paměti se zvýšila až dvojnásobně oproti předchozí platformě. Sběrnice je rychlejší, paměťový řadič se přestěhoval do procesoru. Výsledná hodnota datové propustnosti je krásných 6 562 MB/s. Připomeňme, že v tomto ohledu doposud nejlepší MacBook Pro, "propustí" jen 3 100 MB/s.

Grafika
Vynikajích výkonů dosáhla grafická karta ze série Nvidia GeForce GT 240M. Ve spojení se silným čtyjádrovým procesorem stačí bez problémů na jakoukoli současnou hru.

 Benchmark  Výsledné skóre
 3DMark05  13 090
 3DMark06  7 390

Zaujalo nás

 • Notebook je velmi tichý, v porovnání s Asusem Lamborghini je jeho chod velmi kultivovaný i v zátěži. Lze to přičíst právě nižším frekvencím procesoru.
 • Displej má na 16" úhlopříčku velmi nízké rozlišení 1 366 x 768. U notebooku z vyšší cenové hladiny bychom čekali více. Barvy jsou zkreslené do studenějších odstínů, pro sledování filmů je ale displej jako dělaný. Má vysoký kontrast i dobré náhledové úhly.
 • Výdrž se nijak zvlášť nezlepšila, čtyřjádrové notebooky mají zkrátka vysokou spotřebu. Notebook při střední zátěži vydrží běžet přibližně 1,5 hodin, kancelářská práce při sníženém jasu netrvala déle než dvě hodiny.
 • M60J má hmotnost 3,36 kg bez druhé pevného disku, adaptér přidá dalšího půl kilogramu. Na 16" notebook je to hodně.

Závěr

Nový procesor je o něco výkonnější než předchozí řada Core 2 Quad. Hodně záleží na tom, jaké aplikace budete používat. Při střihu videa si pomůžete přibližně 10 % výkonu, u jednodušších aplikací využívajících méně jader to bude ještě více. Výrazně se změnilo chování procesoru v zátěži, jsou znát nižší takty jader. Testovaný Asus tak nebyl příliš hlučný.

Intel Core i7

Samotný notebook se u nás začne prodávat během několika dní za částku okolo 37 000 Kč i s daní, což je odpovídající suma za stroj vyšší třídy. Na celém notebooku nás tak zklamal jenom displej, u kterého výrobce hodně šetřil. Vyšší rozlišení by se zde mohlo považovat skoro za standard.

Asus M60J
 • procesor Intel Core i7 720QM / 820QM
 • chipset PM55
 • paměť až 4 GB, DDR3, 1333 MHz
 • disk 500 GB, 5400 nebo 7200 ot/min; možno vložit druhý disk do volné šachty
 • grafika Nvidia GeForce GT 240M
 • displej 16", 1 366 x 768, lesklý
 • optická mechanika Blu-ray combo
 • rozhraní: 4x USB, Firewire, e-SATA, HDMI, VGA, ExpressCard/54, 3x audio, čtečka karet 4 v 1 (SD, MMC, MS/Pro)
 • konektivita: WiFi 802.11a/b/g/n, Bluetooth 2.1+EDR, gigabitový ethernet
 • hmotnost 3,36 kg + přibližně 500 g adaptér
 • rozměry 37,5 x 26,5 x 3,4 až 4,1 cm
 • baterie 50,5 Wh
 • OS Windows 7
 • cena od 37 000 Kč vč. DPH

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

 • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Geopolitické šachy: Německo potřebuje F-35 k nesení jaderných zbraní

V Německu se opět rozhořela debata o možném nákupu amerických víceúčelových nadzvukových taktických letadel páté...

Počítač vypnout, uspat nebo hibernovat? Poradíme, co, kdy a proč zvolit

Premium Tuto situaci zná asi každý. Pokud chci přestat používat počítač s operačním systémem Windows, je možné ho vypnout,...

Třicet tisíc mil pod mořem. Japonské styky s nacisty byly plné nebezpečí

O zvláštním spojenectví Německa s Japonskem v druhé světové válce se obecně soudí, že mělo jen politický charakter a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová baterie z Česka využívá vodu, zinek a grafit. Bude levná a nemá vybuchovat

Vědci z české Akademie věd si nechali patentovat nový druh vodné baterie, která nemůže z principu začít hořet, a tím...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

 • Další z rubriky

Intel ukázal, co jeho čipy dovedou ve škodovce i vašem příštím notebooku

Konference Intelu ukázala, že navzdory čipové krizi se vývoj nezastavil a z linek již sjíždějí nové mobilní čipy...

Nový procesor AMD slibuje 24hodinový provoz notebooků na jedno nabití

Na veletrhu CES 2022 představila společnost AMD novu řadu procesorů pro notebooky, která má přinést vyšší výkon, ale i...

Hned s tím přestaňte! Vybrali jsme časté zlozvyky, kterými si ničíte počítač

Premium Všichni chceme, aby náš počítač vydržel fungovat na plné obrátky co možná nejdéle. Nic však netrvá věčně – zejména...

Nadchlo nás: deset nejzajímavějších „tech hraček“, co půjdou letos koupit

Premium Na veletrhu CES v Las Vegas jsou vždy představeny tisíce nových produktů, které se dříve či později dostanou na trh. Na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...