Test notebooku, co není pro holky. Dostane je ale nádherným designem

Exkluzivně   1:01aktualizováno  1:01
Čtyřjádrový procesor s brutálním výkonem, nadstandardní výbava, perfektní zpracování a především - úžasný design. Má tenhle notebook vůbec nějaké zápory? Má, ale kdo by mu je neodpustil.

Asus Lamborghini | foto: Jiří Zahrádka

Jasně, je to špičkový stroj, ale kvůli tomu si ho za 70 000 Kč nikdo nekoupí. Asus Lamborghini VX5 [lamborgíny] si pořizují boháči hlavně kvůli stylu a ne z nadšení pro výkon. A stejně tak, jako je nebude zajímat výbava, prominou i pár nedostatků, které by normálně poslaly jakýkoli jiný notebook do sekce výprodeje.

U řady Lamborghini jde o design. A ten si získá každého hned při prvním kontaktu.

Asus Lamborghini VX5

Jméno slavné automobilky nedostal náhodou. Každý detail nějakým způsobem vychází z exteriéru nebo interiéru sporťáků Lamborghini. Výsledek si pak nemáte šanci splést s ničím jiným na trhu.

Bílá barva jako u správného lamba

Celá řada těchto exkluzivních počítačů je pak rok co rok obměňována. Letošní série je ve znamení bílé barvy, minulý rok byly notebooky Lamborghini žluté. Pokud by bílá někomu neseděla, je možné notebook koupit také v černé. Při troše nadsázky je to ale jako koupit si zelené ferrari, k tomuto notebooku se obyčejná černá prostě nehodí.

Asus Lamborghini VX5Asus Lamborghini VX5
Asus Lamborghini VX5Asus Lamborghini VX5

Každá drobnost připomíná auto. Víko displeje je tvarováno jako kapota, výdechy chlazení připomínají mřížku chladiče.

Asus Lamborghini VX5
Asus Lamborghini VX5Asus Lamborghini VX5

Otevřený notebook je laděný jako interiér auta; má kožené čalounění jako palubní deska, chromované ovladače v levém rohu zase připomínají přepínače ze středového panelu.

Asus Lamborghini VX5
Asus Lamborghini VX5Asus Lamborghini VX5

Touchpad je rovněž zkosený jako kapota auta, při aktivaci Turbo módu se navíc po stranách modře rozsvítí. Elegantnější by možná bylo bílé podsvícení. 

Asus Lamborghini VX5Asus Lamborghini VX5

Podsvícená je nově také klávesnice, tentokrát už bílými světelnými diodami.

Asus Lamborghini VX5
Asus Lamborghini VX5Asus Lamborghini VX5

Světélka najdeme okolo klávesnice i na víku notebooku, kde se hrdě placatí podsvícené logo s býkem.

Asus Lamborghini VX5Asus Lamborghini VX5

A než se vrhneme na nepodstatné parametry, ještě přihodíme pár fotografií, které nepotřebují větších komentářů.

Asus Lamborghini VX5Asus Lamborghini VX5Asus Lamborghini VX5
Asus Lamborghini VX5Asus Lamborghini VX5
Asus Lamborghini VX5

Výbava jako u desktopu

Najdete jen málo rozhraní, kde je Lambo VX5 pozadu za plnohodnotným desktopem. Výčet začněme čtveřicí USB portů, Firewirem a e-SATA konektorem, což pokrývá prakticky všechny způsoby, jak připojit externí disky. Externí monitory lze zase připojit přes klasické VGA nebo digitální HDMI. Zbývá už "jen" ExpressCard, čtečka 8 v 1 a tři audiokonektory.

Asus Lamborghini VX5Asus Lamborghini VX5

Pojďme na konektivitu: připojit se můžete přes wi-fi všech používaných standardů a/b/g/n, Bluetooth 2.1 s EDR a samozřejmě ethernet, jak jinak než gigabitový.

Vše uzavírá Blu-ray mechanika, která umí číst BR média a zapisovat na většinu DVD a CD. Ve víku displeje najdeme ještě 2Mpix webkameru. Snad jsme na nic nezapomněli...

Asus Lamborghini VX5

Notebook je vybaven čtyřjádrovým procesorem Intel Core 2 Quad Q9000, o kterém si lze více přečíst níže. Další výbavu tvoří dva 500GB pevné disky, 4 GB operační paměti a velmi výkonná grafika Nvidia GeForce GT 130M. Jak si všechny komponenty vedly v zátěži, se rovněž dočtete níže.

Všechna ta krása poznamená váš biceps, když si dáte lambo do brašny a vyrazíte do práce. Samotný notebook má hmotnost 3,5 kg a adaptér dalších 682 gramů. Lambo není notebook pro holky.

Grafika dodává obraz luxusně velkému 16,1" displeji s ještě luxusnějším rozlišením 1 920 x 1 080. Na takto velkou úhlopříčku je rozlišení hodně jemné a někdy může nastat problém se čtením drobného textu. Pracovní plocha je zato ale skutečně obrovská a nabízí stejné možnosti jako při práci na desktopu.

Asus Lamborghini VX5

Barvy hodnotíme jen jako průměr, rovněž podsvícení na nejvyšší intenzitu bychom si dokázali představit v této cenové kategorii o něco lepší. Náš notebook je ale předprodejním kusem a je možné, že finální počítače budou mít displeje kontrastnější a zářivější.

Výkon čtyřjádra je znát

Lambo je jeden z mála notebooků, ve kterém tiká hned čtyřjádrový procesor. Ačkoli jsou čtyřjádrové procesory už dlouho na trhu a v roce 2010 měly být standardem v každém desktopu, realita je úplně jinde. V desktopech nejsou běžné ani zdaleka a v noteboocích je vídáme jen u těch nejdražších modelů. Největšími problémy jsou totiž vysoká spotřeba a teplo, které čtyjádra produkují.

V našem modelu je použit procesor Core 2 Quad Q9000, který podle údajů výrobce vyzařuje až 45 W tepla. To je skoro dvakrát více, než kolik mívají procesory v současných noteboocích. Pokud jste si někdy zkoušeli sáhnout na žárovku, asi jste brzy zjistili, že to nebyl úplně dobrý nápad. Vezměte ji, zavřete do krabičky 37 x 27 x 5 cm a zkuste ji uchladit - nebude to vůbec sranda.

Inženýrům z Asusu se to povedlo. Notebook se nadměrně nezahřívá ani při vysoké zátěži, třeba při stříhání videa, kdy využijete všechna čtyři jádra. Větráček při tom ale fouká ostošest a rozhodně ho nepřeslechnete. Vše se ještě zhorší při aktivaci již zmíněného Turbo módu, kdy se procesor zlehka přetaktuje (z 2 GHz na 2,4 GHz) a poskytne ještě větší výkon. Hlučnost notebooku je pak rozhodně velkým negativem. V běžném provozu na úsporný režim je lambo o poznání tišší, ale vědět o něm určitě budete.

Notebook je sice hlučný, zákazník ale na druhou stranu dostává jeden z nejvýkonnějších strojů na trhu. Střih videa bude probíhat prakticky v reálném čase, není hra, kterou by VX5 nezvládla. Kdo nevěří, ať koukne do tabulky s naměřenými údaji:

Benchmark Skóre
3DMark05 11 057
3DMark06  5 740
PCMark05  7 166
prům. rych. při čtení z RAM  3 277 MB/s
prům. rych. při čtení z HDD  66,3 MB/s
prům. přístupová doba při čtení z HDD  18,3 ms

Srovnání výkonu procesorů

Výkon čtyřjádra je opravdu znát, bohužel se také odráží na spotřebě a tím pádem i celkové výdrži notebooku. Zkuste si tipnout, jaká je maximální výdrž. Tři hodiny? Dvě hodiny?

Ani náhodou. Baterii s kapacitou 52 Wh, což dokáže pohánět běžný netbook i více než deset hodin, vysaje naše lambo tak za hodinu a půl. Pokud budete chtít využít výkon na cestách a notebook pořádně zatížíte, počítejte s výdrží okolo jedné hodiny. Co jiného čekat od sporťáku?

Zaujalo nás

 • Při startu jako vždy dvakrát zazní zvuk motoru vytočeného do vysokých otáček. Lze vypnout, ale byla by to škoda.
 • Minulá generace lamborghini měla o něco lepší reproduktory. Zvuk je na notebook i přesto nadprůměrný.
Asus Lamborghini VX5
 • Jas displeje může být automaticky řízen vestavěným senzorem (první dotykové tlačítko zleva).
Asus Lamborghini VX5
 • Touchpad vypadá opravdu skvěle, nesmíte na něj ale sahat. Krásně naleštěná plocha se ihned zamaže otisky prstů a lambo pak vypadá zašle. Jinak je krásně citlivý a dostatečně velký.
 • Při zapnutí notebooku na jakémkoli místě vzbudíte velkou pozornost. Zvědavě k vám nepřijdou jen ti nejnafoukanější, kteří již všechno mají a všechno znají. Po očku ale budou pošilhávat, co to vlastně máte za mašinu, dokud si nerozlijí kávu. Tímto zdravíme neznámého pána z jedné pražské restaurace. Asus Lamborghini je zkrátka hodně luxusní kousek hardwaru a nejde přehlédnout.

Zhodnocení

Jestli nevíte, co s penězi, jděte si koupit Gallardo a novou VX5. Oboje v bílé barvě vypadá skvěle a udělá vám radost jak při sebeprezentaci, tak při využívání výkonu. Ani u jednoho vás nepotěší spotřeba, ale nemůžete chtít všechno.

Za minus také považujeme vyšší hmotnost a vyšší hlučnost. Popravdě, je nám to jedno. Jsou věci na práci a věci pro radost. Tento notebook patří do té druhé skupiny a dělá to opravdu dobře.

Asus Lamborghini VX5

 • procesor Intel Core 2 Quad Q9000 (2 GHz, 6 MB L2 cache, FSB 1066 MHz, TDP 45 W; při aktivaci funkce Turbo až 2,4 GHz)
 • chipset Mobile Intel PM45 Express + ICH9M
 • paměť 4 GB, DDR3, 1066 MHz, max. 4 GB
 • disk 2x 500 GB, 5400 ot/min
 • optická mechanika Blu-ray DVD combo
 • grafika Nvidia GeForce GT 130M, 1 GB GDDR3 vlastní paměti
 • displej 16,1", 1920 x 1080, glare, LED
 • rozhraní: 4x USB, Firewire, e-SATA, VGA, HDMI, ExpressCard, čtečka 8 v 1, 3x audio
 • další komunikace: WiFi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 2.1 + EDR, gigabitový ethernet
 • poznámky: webová kamera 2Mpix, podsvícená klávesnice
 • rozměry 37,4 x 27,4 x 4,8 cm
 • hmotnost 3,5 kg + 682 gramů adaptér
 • baterie 52 Wh
 • příslušenství: stylová myš, kožená brašna
 • operační systém Windows Vista Ultimate
 • cena přibližně 70 000 Kč vč. DPH

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Výrobce grafických karet Nvidia vám chce pomoci s vařením

Nvidia kuchyni zkoumá, jak využít robota s umělou inteligencí ve spolupráci s...

Nvidia plánuje vyrobit roboty řízené umělou inteligencí, kteří budou moci bezpečně pracovat vedle lidí. Zkusit to chce...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Najdete na iDNES.cz