Autem jsme zničili notebook a v záruce zdarma dostali nový

aktualizováno 
Stačí chvilka nepozornosti a notebook je rozbitý. Pokud k němu nemáte zaplacenou speciální rozšířenou záruku, musíte opravu hradit sami. Vyzkoušeli jsme, jak funguje rozšířená záruka bez hranic, kterou už v ceně přístroje nabízí Toshiba.

Stačí po poradě rychle zavřít notebook, na kterém jste si zapomněli tužku nebo jiný předmět a ve většině případů se můžete rozloučit s displejem. Na takový "úraz" se standardní záruka nevztahuje, stejně jako na tisíce a tisíce dalších problémů, kde je vina za poškození přístroje na uživateli.

Záruka bez hranic

Platí jeden rok pro jakýkoli notebook, tablet nebo televizor TOSHIBA zakoupený od 16. dubna 2012 do 31. března 2013 a zaregistrovaný během 14 dní od data zakoupení.

  • Kryje jakékoli poničení nebo poškození zařízení krytého akcí, které má negativní vliv na jeho fungování a které vzniklo v důsledku nenadálé vnější události.

  • Chrání před krádeží potvrzenou policií, se zdokumentovaným vloupáním a jasnými znaky násilí.

  • Zahrnuje posouzení možnosti obnovení dat, a pokud je obnovení možné, zahrnuje obnovení uložených dat a jejich uložení do nového úložného zařízení.

  • NEKRYJE: škody způsobené zjevnou nedbalostí nebo nesprávným zacházením.

  • NEKRYJE: důsledky opotřebení a delšího používání zařízení krytého akcí; zpomalení, oxidace, koroze nebo pokrytí rzí. Škrábance, polití, skvrny nebo koroze – a obecněji poškození vnějších částí zařízení krytého akcí, jež nemají vliv na jeho fungování.  

Zdroj:Toshiba

Proti různým nehodám i krádežím elektroniky se můžete pojistit, ale obvykle jste nuceni si k základní ceně přístroje připočíst náklady na pojištění či tzv. rozšířenou záruku. Na českém trhu zatím existuje v této oblasti jediná firma, která kryje kompletní ochranu svých přístrojů z vlastních zdrojů - Toshiba. K využití záruky je třeba přístroj této značky (notebook, televizi, tablet) bezplatně zaregistrovat na webu v programu Záruka bez hranic.

Nehoda jako z céčkového filmu

"Víte, Toshiba nabízí ke všem svým notebookům a televizorům záruku bez hranic na jeden rok zdarma," volal do redakce zástupce společnosti v České republice. "Co kdybychom vám dali notebook, vy ho rozbili a záruku vyzkoušeli?"

Souhlasili jsme, raději jsme však pozměnili podmínky tak, aby notebook nebyl pokud možno vystopovatelný do redakce. Je totiž zřejmé, že k notebooku registrovanému zastoupením výrobce (či redakcí velkého vydavatelství) nebude vlastní servis přistupovat stejně jako k notebooku od běžného zákazníka. Takže jsme to upravili: "Vy nám poskytnete prostředky, my koupíme notebook dle našeho výběru… "

Přejetý a politý ultrabook Toshiba Z-930U

Přejetý a politý ultrabook Toshiba Z930

Pro test jsme zvolili ultrabook Toshiba Z930. Za necelých 22 tisíc korun byl k mání v zavedeném internetovém obchodě. Celý nákup zařídila naše asistentka, použila k němu své soukromé údaje. Notebook je totiž po koupi nutno zaregistrovat na jméno. Na stránce Záruka bez hranic je dále zapotřebí vyplnit model přístroje, sériové číslo, datum nákupu, adresu bydliště, e-mail. Za nás vše opět vyplnila naše asistentka Linda, se soukromými adresami i telefonním číslem.

A pak už bylo na řadě to nejtěžší - zinscenovat nehodu.  

Kamera začíná natáčet a Linda kráčí podzemní garáží v budově redakce. V levé ruce nese ultrabook, ve druhé kelímek kávy. Nevšimne si nastartovaného vozidla. To se rozjíždí a vjede těsně před ní. Následuje úlek a pád laptopu i kelímku. Řidič vozidla si toho nevšimne, couvá dál a notebook přejede… "

To není začátek céčkového filmu pro dospělé, ale nejspíše jednoho z nejpitomějších konců ultrabooku.

Přejetý ultrabook Toshiba Z-930U

Přejetý ultrabook Toshiba Z930

Ultrabook Toshiba Z-930U po nehodě.

Natáčení nehody ultrabooku

Rozbito. A teď hurá vyzkoušet záruku

Rozbitý notebook si podle záruky může po dohodě vyzvednout přímo zástupce autorizovaného servisu nebo jej zákazník sám dopraví na jedno ze sběrných míst. My jsme si do servisu (musí být autorizovaný od Toshiby, seznam je na webu) notebook odnesli sami.

Jednání bylo vstřícné a profesionální. Vyřízení požadavku na využití Záruky bez hranic se obešlo bez sebemenších obstrukcí, i když si firma v podmínkách vymiňuje možnost žádat o další podklady k posouzení oprávněnosti žádosti. Po krátké informaci nám technik na příjmu pomohl sepsat protokol o stavu notebooku a popisu události. Následně převzal poškozený notebook a informoval nás o pravděpodobných lhůtách. Vše bylo vyřízeno do čtvrt hodiny.

Ze servisního protokolu

Byla provedena diagnostika, s ohledem na rozsah poškození je oprava řešena výměnou za nový kus v rámci Záruky bez hranic. Výrobní číslo YC126728H. Byla provedena doinstalace OS, záloha dat původního HDD na nový HDD v notebooku.

Zhruba týden poté nám dorazilo upozornění na vyzvednutí opraveného notebooku. I když jsme dorazili několik minut po zavírací době, ještě nám otevřeli. Seznámili nás s rozsahem poškození a výsledkem opravy. Vzhledem k téměř naprosté destrukci notebooku byl tento zničený model vyměněn za nový. Bylo také nutné přehrát data. Toshiba přitom neudělala funkční kopii systému, ale nakopírovala všechny složky z rozbitého notebooku do jednoho adresáře. Nový notebook tak přišel se zcela holým systémem.

Ani při vyzvednutí přístroje z opravy jsme se příliš nezdrželi, po necelých deseti minutách jsme odcházeli s opraveným (novým) notebookem.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

Chytrá trouba nahradí ledničku. Jídlo uchová čtrnáct dní a není to drahé

Místo ledničky trouba. Novinka, kterou letos představí Haier.

Společnost Haier letos uvede na trh troubu, která svým způsobem funguje jako lednička. Místo toho, abyste hotové jídlo...

Proti chrápání i pomoc v těhotenství. Philips ukazuje novinky pro zdraví

Mezinárodní setkání IFA GPC 2019 právě probíhá ve Španělsku

Společnost Philips představila na akci IFA Global Press Conference novinky z oblasti péče o zdraví, které budou mít...

Šílené výtvory oslavují výročí: detektiv Pikaču, vodopád i tank

Thermaltake slaví na Computexu své dvacetileté výročí a předváděl k teto...

Známý výrobce počítačových skříní, ventilátorů a dalších komponentů na letošním Computexu slaví dvacet let existence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz