Toshiba: 3x od začátečníků až po profesionály

  0:01aktualizováno  0:01
Toshiba ohlásila tři nové notebooky pro rozdílné oblasti použití - od multimediálního "domácího" notebooku Satellite 1110 - Z14, přes poloprofesionální notebook pro grafické nadšence Satellite 2410-404 a do třetice, business notebook řady Tecra 9100. Patřičně svému směřování k rozdílným uživatelům se liší i provedení a vybavení jednotlivých notebooků. Od základního levného modelu po špičku technologickou i cenovou.

Toshiba opět pořádně přiložila pod kotel - s předstihem vzala vítr z plachet konkurenci a zahájila podzimní maraton představování vylepšených modelů, které mají přilákat zákazníky, kteří budou pečlivě vybírat. Aktualizace modelů tedy určitě přichází právě vhod.

Vstupní levný Satellite 1110-Z14

Toshiba - tři nové modely od low end po business class

Nejlevnější vstupní Satellite 1110-Z14 je nová varianta Satellite 11xx-Z série. Svou cenou a specifikacemi se zaměřuje především na domácí uživatele či malé kanceláře. Ti totiž kladou důraz i na podporu multimédií: 14,1 palcový displej s běžným rozlišením 1024 x 768 bodů, 1,5 GHzový Celeron na jádře Pentia 4 - zřejmě nejslabší článek celého PC. P4 Celerony jsou díky velmi malé cache a dalším omezením v architektuře výrazně pomalejší než Pentium 4 i AMD procesory na srovnatelné frekvenci. Naopak, notebook se již v základním vybavení může pochlubit 256 MB rychlé DDR paměti, ATI M6C grafikou se samostatnou 16 MB DDR videopaměti, která by mu měla dodat v 2D aplikacích přijatelnou, na tuto třídu až nadstandardní rychlost, k tomu 20GB disk, napevno integrovanými mechanikami disketovou a kombinovaným balíčkem DVD/CD-RW i s ochranou proti spálení média. Nad to 2x PCMCIA rozhraní typu II, síťové rozhraní a V.90 faxmodem, 3x USB a TV výstup. "Speciálně" navrhnuté reproduktory mají i na malém prostoru zprostředkovat dojem hlubokých basů, o čemž si dovolíme pochybovat, dokud neuslyšíme. Nevýhodou Satellite 1110-Z14 je jeho váha - 3,2 kg. Zatím se nám nepodařilo zjistit českou cenu nového modelu, který se objeví v nejbližší době. Cena v euro včetně Windows XP Home Edition, aplikačního balíku Works 6.0 a WinDVD přehrávače činí 1,549,-.

Domácí profesionál Satellite 2410-404

Toshiba - tři nové modely od low end po business classSatellite 2410-404 je o kousek jinde - a možná o pořádný. Především jeho uživatel zde najde skutečné mobilní Pentium 4-M, se čtyřnásobnou velikostí cache oproti Celeronu, s taktem 1,8 GHz, nádavkem ergonomicky velmi přijatelný displej 15" TFT s rozlišením (pouze) 1024 x 768 bodů, více než dostatečných 512 MB DDR paměti, nVidia grafiku s GeForcem4 420 Go čipem, se samostatnou 32 MB DDR videopamětí, 30GB disk, opět kombinované DVD / CD-RW a samozřejmě dinosaura počítačového věku, "nepostradatelnou" disketovou mechaniku, v podání tohoto Satellite však ale podstatně rychlejší optiku (asi nejrychlejší prozatím oznámená v nových noteboocích) - 16x CD-R, 10x CD-RW. Patřičně rozšířené je i spektrum rozhraní, FireWire pro HiFi audiovizuální techniku, k tomu SD slot, TV výstup, infračervené rozhraní a obvyklé kombo síť 10/100 Mbit a faxmodem V.90, k tomu 2x PCMCIA slot. Oproti základnímu Satellite je zde vylepšen i touchpad, tento má navíc scroll tlačítko, které výrazně zvyšuje produktivitu díky rychlému prohlížení dlouhých stránek a dokumentů. Žel, něco navíc něco stojí a něco váží. 1999 Euro a 3,4 kilogramu posouvají notebook téměř do pozice luxusního stolního PC, s občasným výjimečným přenášením.

Top of the line - špičková Tecra 9100

Poslední představená Tecra 9100, špičkový model Toshiby, deklasuje souboj obou Satellitů na úroveň sousedských hádek. Ve srovnání s nimi je Tecra o světelné roky napřed: integrace nejmodernějších technologií z něj dělá model pro špičkové nároky a jaksi samozřejmě též pro lépe vybavené peněženky. 2GHzové Pentium 4-M, 256 MB DDR (max. 1024 MB) paměti, 60 GB diskové kapacity, modulární výměnná DVD mechanika 8x, Bluetooth transmiter a 11 Mbitová WLAN současně. Pochopitelně také vše obvyklé - Secure Digital slot, PC Card, FireWire, V.90 faxmodem, Fast Infra, VGA a TV výstup.

Toshiba - tři nové modely od low end po business class

Tecra však nenabídne nic rozumného příznivcům touchpadů, zde ještě vládne naplno trackpoint ukazovátko uprostřed klávesnice. Ovšem místo něj je zde devět definovatelných kláves. Dle údajů Toshiby má Tecra vydržet se standardním akumulátorem vydržet cca 2,1 hodiny provozu, což není zrovna přesvědčující údaj... 2,6 kilogramů vážící model je dodáván buď s Windows XP či Windows 2000 Professional, SPAN Works a WinDVD. Cena za špičkový model Toshiby je špičková - 5.799 Euro je opravdový rekord, i přes standardní tři roky záruky.

Modely by se v Čechách měly objevit ještě před Invexem, české ceny doplníme, jakmile nám je důvěryhodný zdroj prozradí.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Do hospody daleko? Kapslový pivovar od LG pivo uvaří i načepuje

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale...

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale teče z něj pivo. Domácí pivovar LG Home...

Panasonic představil první elektrickou motorku Harley-Davidson

LiveWire EV motocykl značky Harley-Davidson

Japonská společnost Panasonic se stále více profiluje i jako dodavatel technologií pro třetí strany. Na veletrhu CES v...

Najdete na iDNES.cz