Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nové notebooky Huawei nasazují laťku vysoko. Úvod prodeje zpříjemňují dárky

Huawei na český trh uvedl nové notebooky. A my jsme se podívali hned na dva modely z opačných konců nabídky. Otestovali jsme dostupný MateBook 13 a podstatně dražší MateBook X Pro.

MateBook 13 a X Pro | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Někdo by si mohl povzdychnout, že si jsou dnes notebooky podobné jako vejce vejci, používají stejné součástky a vůbec je to trochu nuda. Dobrou zprávou je, že zrovna testované stroje mají několik výrazných odlišností, kterými si je s většinou konkurence nespletete.

Netradiční formát displejů

Tou první jsou displeje méně širokoúhlého formátu 3:2, které jsou při práci s dokumenty o něco praktičtější než dnes standardní poměr stran 16:9. Ano, ještě byste určitě vyštrachali nějakou stařičkou recenzi, kde naopak přechod na širokoúhlý formát vítáme a vyzdvihujeme, ale mezitím se událo několik věcí. 

Zaprvé, počítač již tak často neslouží pro sledování filmů a videa, takže situací, kdy by vám vadily podélné černé pruhy nad a pod obrazem, bude méně. Tuto roli postupně přebraly telefony, tablety a stále levnější televizory. 

Zadruhé, notebooky se zmenšily. 15,6" modely dnes již v batohu nosí málokdo, 13" a 14" modely jsou na každodenní nošení praktičtější variantou. Díky významnému poklesu cen monitorů navíc není problém notebooky doma i v zaměstnání připojit k velkému zobrazovači a hardware i malých modelů to dnes bez potíží umožní. 

Ačkoli je na 3:2 displeji obtížnější mít otevřená dvě okna vedle sebe, při práci v jednom okně na malém je toto rozložení příjemnější. Vyjma Huaweie nabízí tento poměr stran jen Microsoft u tabletů a notebooků Surface a jedna řada od Aceru.

Skvělé propojení s chytrými telefony

Druhou velmi specifickou vlastností je takzvaný Huawei Share a Magic Link, který velmi pohodlně a pohotově propojuje telefony Huawei (a Honor) s notebookem. U všech modelů s touto funkcí můžete snadno přenášet fotky a videa z telefonu do počítače, stačí fotky v telefonu vybrat a telefonem se dotknout pravého předního rohu notebooku, je tam schovaný NFC čip. Komunikace je přes bluetooth, přenosy přes wifi. Funguje to i opačně, snímky (například screenshoty) snadno přenesete z notebooku do telefonu, pokud se telefonem jen tak bez přípravy dotknete, notebook vytvoří screenshot aktuálního zobrazení a obrázek pošle do telefonu. Hodně návykové. 

MateBook 13 a MateBook X Pro

Některé modely jsou schopné se připojit tak, že na notebooku v okně vidíte obraz displeje telefonu a můžete jej pomocí myši (nebo touchpadu) i ovládat. Přímo na displeji počítače tak můžete pracovat s android aplikacemi, číst a posílat zprávy z komunikátorů a další úkony. Při spuštění videa na telefonu se okno automaticky překlopí do vertikální polohy. Škoda, že při telefonování nelze hovor vyřídit pomocí zvukového rozhraní notebooku – jen přijmout nebo položit, zvuk však řeší výhradně telefon.

Čtečky jako ze smartphonů

Za příklad toho, čím se testované stroje odlišují od mnohé konkurence, můžeme označit skvěle fungující čtečky otisků prstů integrované v zapínacích tlačítkách. Jsou to evidentně příbuzné těch z chytrých telefonů a fungovaly rychle a spolehlivě. K přihlášení vždy stačil jeden dotyk a hlášku „otisk prstu nebylo možné rozpoznat“ jsme neviděli snad ani jednou. Tedy až na chvíli, kdy jsme pro ověření funkčnosti přiložili jiný prst. 

Odlišné konfigurace a zajímavé výsledky testů

MateBook 13 dorazil s procesorem AMD Ryzen 5 3500U se základním taktem 2,1 GHz, integrovaným grafickým čipem Radeon Vega 8 s 1 GB alokované DDR4 paměti, 8 GB operační paměti (6,9 GB k dispozici systému), 512 GB SSD od Toshiby a 41 Wh akumulátorem. Nabídku přípojných míst omezil na dva USB-C porty a sluchátkový/mikrofonní konektor. 

MateBook 13 a X Pro

MateBook X Pro se chlubí výkonnějším železem. Základem je procesor Intel Core i7-10510U se základní frekvencí 1,8 GHz a integrovaným čipem UHD 620 s 1 GB paměti. Protože na prémiový notebook, mající sloužit i pro kreativní zpracování grafiky, videa a občasné zabavení hrou, by byl výkon intelího integrovaného grafického čipu přeci jen nedostatečný, je zde na pomoc karta GeForce MX250 od Nvidie s 2 GB vlastní videopaměti. Systém má k dispozici 16 GB operační paměti, 1 TB SSD od Samsungu a 55 Wh akumulátor.

Výkonový náskok X Pro byl očekávatelný, ale zejména v oblasti grafického výkonu ne tak razantní, jak by někdo mohl čekat. 

MateBook 13MateBook X Pro
PC Mark Extended3 0813 527
PC Mark Express3 9535066
3D Mark Time Spy823930
3D Mark Fire Strike2 3222 541
GeekBench 4 CPU3 900 / 11 9595 601 / 17 738
GeekBench 4 OCL30 39844 978 Nvidia, 24 835 Intel
GeekBench 5 CPU790 / 3 0021 223 / 3 002
GeekBench 5 OCL8 9109 687 Nvidia / 5 809 Intel
Cinebench 15 OGL53,23 fps92,84 fps
Cinebench 15 CPU639645
Cinebench 20 CPU1 4281 346

MateBook X Pro se citelněji zahříval a při opakování testů bylo celkem jasné, že procesor zpomaluje, aby nepřekračoval svoji provozní teplotu – pokud jsme nechali kupříkladu renderovací test v Cinebenchi proběhnout opakovaně, výsledek se průběžně zhoršoval. U MateBooku 13 osazeného Ryzenem jsme tento efekt nepociťovali – notebook byl teplý (méně než „próčko“), ale výsledky byly v podstatě konstantní.

Displej, kamera, zvuk

Rámečky kolem displejů, v případě MateBook 13 trochu větší – do toho nad displejem se vešla i webová kamera, v případě X Pro zanedbatelné, kamera se musela přestěhovat do výklopného „tlačítka“ v klávesnici. Třináctipalcový displej MateBook 13 má rozlišení 2160 x 1440 pixelů, na čtrnáctipalcový X Pro je to 3000 x 2000 obrazových bodů. X Pro je dotykový, displej „třináctky“ dotykem jen umatláte.

Displeje bohužel nemůžeme jen chválit. Oba jsou lesklé, přičemž antireflexní vrstva není moc účinná, což ve složitějších světelných podmínkách – a ty v kavárnách, lobby hotelů, letadlech ... často bývají – dost znepříjemňuje práci. Druhá výtka patří jen MateBooku 13 a týká se maximálního jasu. Je dostatečný pro práci v interiéru, ale jakmile sednete ven, byť do stínu, ani na maximum nemáte takový kontrast, jaký k příjemné práci potřebujete. X Pro je na tom naštěstí o mnoho lépe.

Kamery jsou u obou modelů slušné, méně šumu nabízí ta u X Pro. Jen se musíte smířit s tím, že na vás míří z podhledu, což zpravidla není moc lichotivé. Ve stejném duchu je to i s mikrofony, oba však snímají hlas velmi srozumitelně. Na srozumitelnost vokálu „hrají“ i reproduktory, hudbě chybí hloubky, zní trochu nudně, v případě „třináctky“ ještě ploše a prázdně. Sluchátka nebo reprosoustavy jsou na vše – mimo komunikaci – v podstatě nutné. 

Závěr

Jsou to krásné, nádherně zpracované a bytelné stroje, přičemž ani jeden nenechává na pochybách, že zvládne denní nošení a provoz a že oba patří mezi prémiové produkty.

U MateBook X Pro nás zklamalo, že výrobce nenabízí žádnou formu „next business day“ opravy, veškerý záruční servis je řešen v zákonných třiceti dnech. 

MateBook X Pro je v prodeji za 49 990 Kč, v rámci „akce při příchodu na trh“ k němu ve vybraných obchodech dostanete telefon Huawei P40 Lite zdarma. MateBook 13 je za 19 990 Kč a jako „úvodní bonus“ k němu dostanete chytré hodinky Huawei Watch GT2e. Což není špatná nabídka - ovšem s připomínkou, že nové modely společnosti Huawei už více než rok nesmí používat služby Googlu, a nečekejte tedy ani přístup k aplikacím obchodu Play.

Témata: Huawei, Notebook
  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 131 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 12 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Byl výtečným velitelem, přivedl naše tankisty, ale komunisté mu to nedarovali

v diskusi je 36 příspěvků

8. května 2024

Není Liška jako Liška. Zatímco nacistický generál Erwin Rommel, přezdívaný Pouštní liška, byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 12 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

Jakou výzbroj má země, jejíž historie je protkána bojem o vlastní existenci

v diskusi je 26 příspěvků

12. května 2024

Izraelské obranné síly byly oficiálně ustanoveny 26. května 1948, krátce po vzniku novodobého...

Herečka Libuše Havelková proslula kladnými rolemi maminek a babiček

v diskusi je 8 příspěvků

11. května 2024

Před 100 lety, 11. května 1924, se v Českých Budějovicích narodila oblíbená herečka Libuše...

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 2 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...