Počítače typu „vše v jednom“ mají výhodu zejména v čistotě instalace. Po stole se nic neválí, i kabelů je naprosté minimum - zpravidla stačí jen ten přívodní od elektrické zásuvky. V případě A940 nepotřebujete ani kabel na nabíjení chytrého telefonu. Pokud máte model s indukčním dobíjením, stačí jej položit na vyhrazené místo pod displejem.
Telefon se během několika sekund začne nabíjet, o čemž uživatele informuje dioda v rohu této plochy - bílé blikání značí nabíjení, oranžové problém. Problémem zpravidla bývá příliš ledabyle položený aparát.
Dobíjení není kdovíjak rychlé, se Samsung Galaxy S9+ a Huawei P30 Pro jen lehce překračovalo 1000 mA. To navíc není stabilní hodnota, občas klesne na polovinu a pak se zase vrátí. Svoji funkci však plní a pokud jsme jej nezapomněli na vyhrazené místo vracet, večer jsme od počítače odcházeli zpravidla s plně nabitým telefonem.
Lenovo A940 koncepčně připomíná Microsoft Surface - stejně jako on má sklopný displej, který můžete snížit nad desku stolu a lépe tak pracovat například na výkresech dotykovým perem.
Nejde sklopit tak těsně nad pracovní desku jako microsoftí předloha, maximum je úhel 28°, což je ale více než u většiny konkurence.
Aretace v nízkém režimu byla bezproblémová, méně spokojený jsem byl, když byl displej tradičně vertikálně - jeho úhel vůči uživateli se mění souběžně s jeho zdvihem, a tak jsem jej měl buď naklopený tak, jak mi to vyhovuje, ale níže než bych chtěl, nebo tak vysoko, jak bych chtěl, ale s nevhodně odklopeným displejem. Své místo jsem vždy našel, ale vždy šlo o kompromis. Navíc pokud je monitor níže, zhorší se přístup k bezdrátové nabíječce.
Podobně jako Surface má speciální otočný ovladač, kterým lze rychle nastavit některé funkce systému i vybraných aplikací. Na rozdíl od microsoftí předlohy není bezdrátový a nedá se umístit kdekoli chcete, ale může být na levé nebo pravé straně monitoru, v připravených USB portech (zapuštěných, ovladač je pevný a neviklá se). Ovladač má dvě otočná okruží a boční tlačítko, jejich funkci si nakonfigurujete ve speciální aplikaci.
V běžném provozu se nám osvědčilo mít jeden ovladač pro scrollování, druhý pro ovládání hlasitosti, ve Photoshopu ovládání lupy a velikosti štětce.
Hardwarová výbava
Sedmadvacetipalcový IPS displej má rozlišení 4K (3840 x 2016 pixelů) a maximální svítivost 350 nitů. Zobrazí 100 procent barevného spektra Adobe RGB. Pro video potěší reprodukce HDR (obrazu s vysokým dynamickým rozsahem) podle standardu Dolby Vision - byť s omezeným maximálním jasem. Kvalita zobrazení je výborná, škoda lesklé povrchové úpravy, která snižuje i pozorovací úhly. Využít displej jako samostatný monitor nejde. Jediné tlačítko na něm aktivuje řadu LED na spodní hraně, kterým si můžete „posvítit“ na klávesnici.
Samotný počítač je ukrytý ve spodní části, srdcem je procesor Intel Core i7-8700 (tedy starší osmé generace) taktovaný na 3,2 GHz. Důležité je, že je to „plnotučný“ desktopový model, nikoli úsporná mobilní verze, které se v počítačích all-in-one leckdy nacházejí. Grafické čipy jsou v počítači dva, jednak integrovaný UHD Graphics 630 od Intelu, dále samostatný Radeon RX560X od AMD. Systém má k dispozici 32GB operační paměti a 256 GB SSD od Toshiby doplněný 2TB HDD od Seagate.
Výkon je velmi slušný, zejména výpočetní, 5109 bodů v PC Mark Extended je velmi dobrých, 1798 bodů v 3D Mark Time Spy pak spíše horší - RX560X není žádný výkonový přeborník, stačí spíše na starší hry nebo aplikace pro práci s grafikou a videem - zde je rozdíl hezky vidět v OpenCL testu v Geekbench 4: čip od Intelu získal 42384 bodů, čip AMD 58935 bodů. Dedikovaná grafika nabízí o 28 procent vyšší výpočetní výkon. Procesor v Geekbenchi získal 5 596 bodů (jedno jádro) a 26 198 bodů (všechna jádra). V CInebench R15 dosáhl 124,2 fps v OpenGL testu a 1277 bodů v testu procesoru.
Součástí počítačové části je i modul s reproduktory, přičemž logo Dolby Atmos upozorňuje na schopnost prostorové reprodukce. Zajímavé je, že dva reproduktory naleznete i na spodní hraně displeje a míří dolů k pracovní desce - tím výrobce dociluje toho, že i se sklopeným displejem uslyší uživatel nejen hloubky, ale i výšky.
A nutno říci, že i díky dostatku pracovního prostoru hrají reprosoustavy nadstandardně dobře, nechybí basy, vokál je plný a výrazný a celkově se u A940 na běžný provoz obejdete bez reproduktorů. Jen jsme nebyli schopni nastavit systém tak, aby nabídl prostorovou reprodukci, a to jsme laborováním s ovladači a obslužným softwarem strávili dost času.
Vzadu najdete 4x USB 3.0, 1x HDMI výstup a ethernet. Na boku jeden USB 3.0, jeden USB-C s Thunderboltem, čtečku SD karet a sluchátkový výstup.
Mimochodem, klávesnice u testovaného kusu příšerně vrzala, navíc jsem na ní měl mnoho překlepů, takže bych ji měl tendenci nahradit nějakou kvalitnější. Myš je spíše drobnější a s ergonomií si nikdo vrásky nedělal, lze ale přepínat v přesnosti 800, 1600 a 3200 dpi. Zklamání přineslo dotykové pero, podle reakcí nespokojených zákazníků fungují pokročilejší funkce - jako jemné rozlišení 4096 stupňů přítlaku - jen s některými aplikacemi Adobe, s většinou jiných ne. V našem případě se nám nepodařilo korektně spárovat a nastavit vůbec.
Mizerná je vestavěná kamera, ačkoli ji doprovází IR kamera pro Windows Hello, samotný obraz kamery je mizerný a úrovni zbytku počítače nedůstojný. Mikrofony ale odvádí dobrou práci, hlasu je rozumět jak zblízka, tak při hovoru na větší vzdálenosti.
Provoz počítače je velmi tichý, dokud po něm ale nechcete více výkonu, pak se umí ozvat i hlasitěji. Pokud však úkoly zatížíte procesor a grafickou kartu více, roztočí se ventilátory naplno a počítač pak hlukem připomíná spíše vysavač. Kombinace stress-testu v CPU-Z a FurMarku vyústila v maximální teplotu procesoru 98 °C, průměrnou 91 °C. Teplota grafického čipu se ustálila na 82 °C.
Závěr
Lenovo nabízí zajímavou alternativu k počítači Surface Studio od Microsoftu. Je levnější, má vyšší výkon a v idle režimu je tišší. Má ale také menší možnosti nastavení sklonu obrazovky, nepříliš povedené dotykové pero a v zátěži je velmi hlučný. Otočný ovladač je pak otázkou zvyku.
Lenovo Yoga A940 All-in-one pořídíte za 49 990 korun.