Zásada číslo 1 zní - nic nerozebírat, nic do NB sám nekupovat a nepřidávat !!
Zásada číslo 2 - ujasnit si, na co chci notebook používat (druhy a verze SW a HW aplikací), podrobně sepsat výčet nedostatků, případně závad
Zásada číslo 3 - Provést okamžitou zálohu všech potřebných dat na médium mimo NB (je-li to vzhledem k případné závadě možné) a více NB nezapínat.
Zásada číslo 4 - kontaktovat servisní firmu s dobrou pověstí (u záručních oprav firmu autorizovanou, u mimozáručních není autorizace podmínkou, pracují-li v ní zkušení technici a poskytne-li dostatečnou záruku na provedenou práci), předložit připravený výčet závad a požadavků
Zásada číslo 5 - vyžádat si obchodní nabídku (rozsah prací a cenu), posoudit její rentabilitu a rozhodnout se, zda opravu odsouhlasit .
Zásada číslo 6 - při vyzvednutí NB z opravy nebo upgrade nechat si NB předvést v maximálním možném rozsahu funkcí
Je třeba konstatovat, že do notebooku se vyplatí investovat vždy tehdy, je-li cena opravy nebo rozšíření nižší než cena srovnatelného (třeba i použitého, ale plně funčního) notebooku z nabídky obchodních firem a dostačuje-li nám jeho konfigurace pro naše potřeby.
Je-li na notebooku během jeho životnosti provedeno několikero odborných oprav anebo rozšíření, není to z hlediska uživatele na závadu. Snad až na baterie a namáhané plasty (obojí lze výhodně opravit) nedochází u notebooku většinou k funkčnímu opotřebení jeho dílů - jedná se o elektronické zařízení s minimem mechanických prvků.
Udržovaný notebook má i po pěti letech naprosto stejný výkon jako v okamžiku, kdy sjel z výrobní linky. Z tohoto důvodu je třeba na otázku opravy anebo koupě nového NB pohlížet zcela jiným pohledem než například u automobilu anebo magnetofonu. Podmínkou je ale včasné řešení závad vznikajících během používání.