Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Z klína nepadá a akumulátor vydrží 11 hodin. Výborný „noťas“ od Toshiby

Toshibě se při vývoji Z20t podařilo eliminovat většinu nevýhod konvertibilních zařízení. Rozměrnější konektory výrobce integroval do „nožiček“ a díky přídavnému akumulátoru pod klávesnicí má nejen skvělou výdrž, ale zároveň je dobře vyvážený a nepadá ani z klína.
Konvertibilní ultrabook Toshiba Z20t

Konvertibilní ultrabook Toshiba Z20t | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Hned zkraje musíme říci, že Portége Z20t není počítač pro každého. Jeho základní konfigurace přijde na 34 490 korun, námi testovaná na 49 490 korun. Rozdíl je tvořen především silnější verzí procesoru, dvojnásobnou operační pamětí, dvojnásobnou kapacitou SSD a především profesionálním stylusem Wacom. Podstatnou výhodou obou konfigurací je tříletá „on-site NBD“ záruka, což v případě Toshiby znamená, že vás do druhého pracovního dne od nahlášení poruchy kontaktuje technik, se kterým si domluvíte opravu. Ta pak proběhne přímo u vás.

Z20t je konvertibilní ultrabook, což znamená, že displej lze odpojit od klávesnice a funguje pak jako samostatný 12" tablet s Windows 8.1/10. A naopak, přicvaknutý ke klávesnici připojí i řadu „plnotučných portů“ a přídavný akumulátor (pod klávesnicí) a stane se plnohodnotným notebookem. Mezi příjemný nadstandard patří matný dotykový displej a podsvětlená klávesnice.

Po vyklopení displeje se zvedne zadní část klávesnice, takže nabízí příjemnější úhel na psaní.

Od rána do večera a většinou svižně

Začít musíme velkým kladem, kterým nás Z20t velmi mile překvapil. Výdrží na akumulátor. Ta samozřejmě (a u procesoru Core M obzvláště) závisí na způsobu práce. Při běžné kancelářské činnosti s prohlížením internetu, poslechem muziky, občasným shlédnutím internetových videí a bez využití wi-fi vydržel bezmála 12 hodin. S bezdrátovou sítí pak vydržel zhruba o hodinu méně. Samotnému tabletu dojde energie v polovičním čase. Často tak s sebou nemusíte přibalovat síťový zdroj a jeho 1,48 kg (z toho 701g tablet) bude jediná IT zátěž vaší tašky, nebo kabelky.

Kolem pasivně chlazených procesorů Core M (testovaný systém je osazen výkonnější verzí 5Y71) se v diskuzi často objevují pochybnosti o jejich výkonu. Celé se to však točí kolem jediné otázky: co na počítači budete dělat?

Core M totiž dokáže krátkodobě poskytnout vysoký výkon, není však stavěn a dlouhodobou vysokou zátěž. Tu pasivní odvod tepla do šasi nezvládne uchladit a procesor poté snižuje výkon tak, aby byl v „tepelné pohodě“. Při běžné kancelářské práci a prohlížení internetu nebo třeba úpravě fotografií funguje velice svižně, protože všechny požadavky odbaví „na plný výkon“. Pokud jej necháte například kódovat video, nebo provádět jiné výpočetně náročné úlohy, postupně zpomalí. Ani pak to není žádný louda, ale třeba Core i5 bude pro takové nasazení vhodnější volbou (ale nebude pasivně chlazené v tabletu). Tak či tak, pro drtivou většinu běžných úkolů je výkon 5Y71 zcela dostatečný.

Výkonové testy
PC Mark 08 Home2 194 bodů
PC Mark 08 Home - Open CL2 713 bodů
PC Mark 08 Creative2 100 bodů
PC Mark 08 Creative - Open CL3 177 bodů
PC Mark 08 Work2 736 bodů
PC Mark 08 Work - Open CL3 883 bodů
3D Mark Ice Storm39 104 bodů
3D Mark Ice Storm Unlimited50 984 bodů
3D Mark Ice Storm Extreme27 290 bodů
3D Mark Cloud Gate  3 765 bodů
3D Mark Sky Diver  1 813 bodů
3D Mark Fire Strike    442 bodů
Geekbench 2.44 046 bodů
Geekbench 3 - jedno jádro2 513 bodů
Geekbench 3 - všechna jádra4 511 bodů
Cinebench 11.5 - Open GL16,12 fps
Cinebench 11.5 - CPU1,81 bodu
Cinebench 15 - Open GL18,66 fps
Cinebench 15 - CPU168 bodů

Z testů je jasně vidět, že procesor umí docela hezky využít grafická jádra pro běžné výpočty v rámci Open CL akcelerace. A také potvrzuje poznámky o výkonu u běžných aplikací: u reálných pracovních testů PC Marku příliš nezaostává za papírově silnějšími procesory.

Procesor je doplněn 8 GB RAM, 256GB SSD od Toshiby, matným FullHD IPS displejem téhož výrobce, dvojicí 36 Wh akumulátorů a bezdrátovou wi-fi kartou podporující i superrychlý wi-fi standard 802.11ac. Počítač má i slušný grafický výkon, součástí SOC od Intelu je totiž i grafický čip HD Graphics 5300.

Šikovně zakomponované plnohodnotné porty

Toshibě se povedlo do klávesnicové části konvertibilního tabletu navrátit „plnotučné“ porty, které například u mnohých ultrabooků chybí, případně jsou nahrazeny mini a micro variantami, nebo příslušnou redukcí. Na Z20t tak najdete i RJ-45 port pro připojení k síti (100 Mbit/s síťová karta), D-SUB pro analogové připojení k monitoru/projektoru a také HDMI port pro digitální výstup obrazu i zvuku. První dva jsou integrovány do „nožiček“, do jiných částí šasi by se nevešly. Mnoho čtenářů napadne, že VGA výstup je dnes již spíše fosilní záležitostí, nicméně realitou je, že v mnoha konferenčních místnostech i dnes počítač jinak k projektoru nepřipojíte. 

Toshiba Z20t
Toshiba Z20t

Mimo již řečeného jsou na klávesnicové části dva USB 3.0 porty. Na tabletu pak mini verze USB OTG a HDMI, doplněné o čtečku microSD karet a sluchátkový výstup/mikrofonní vstup. Čtečka plnohodnotných SD karet nám chyběla.

Z těla tabletové části lze vysunout obyčejný stylus pro přesnější dotykové ovládání (displej podporuje až 10 bodů souběžného dotyku) a v případě naší konfigurace máte v příslušenství i dotykové pero Wacom s 2048 stupni tlaku, které se skvěle hodí pro malování a pokročilou práci v grafických editorech.

A když jsme u „vstupních zařízení“: Na klávesnici se píše dobře, pochvalu zaslouží již zmíněné podsvětlení, při práci v noci neocenitelná věc. Klávesnice je doplněna i dnes již nepříliš častým trackpointem, který je zajímavou alternativou touchpadu. Ten se totiž moc nepovedl. Výrobce do něj totiž integroval i posouvání dopředu a zpět a tyto dvě funkce jsem nechtěně pohybem prstu vyvolal poměrně často a kupříkladu v redakčním systému mi tak vznikly horké chvilky. Raději jsem tak touchpad vypnul a pokračoval na trackpointu, nebo připojil externí myš, což je z hlediska ergonomie vždy nejvhodnější varianta.

V provozu

Soužití se Z20t bylo velmi příjemné. Vše výkonné je v displejové části, klávesnice i touchpad zůstávají chladné za všech okolností. Při nenáročné činnosti jsou chladná i záda tabletu, v zátěži se však ohřejí a s nimi postupně i displej. Mimo výkonových testů se však nestávalo často, aby byl tablet teplotně nepříjemný.

Pochvalu zaslouží matný IPS displej s plným HD rozlišením 1 920×1 080 pixelů, zejména za výborné pozorovací úhly ze všech směrů. Kamery jsou na tablet dvě, zadní (na víku displeje) s rozlišením 5Mpix je slušná, má nízký šum, pěkně ostří, ale kresba ani barvy nenadchnou. Čelní má jen 2Mpix rozlišení a více šumí, příjemný je jasný obraz i při horším osvětlení. U prémiového tabletu bychom však čekali lepší kamery. 

Vestavěné reproduktory mají výrazně a srozumitelně podaný vokál, jasné středy a výšky. Nižší středy a basy jsou spíše nevýrazné (zejména oproti ultrabookům). Neurazí, ale na poslech hudby se příliš nehodí. Hlas sejmutý mikrofonem je slušně srozumitelný, ale jeho zvuk má spíš plechové podání.

V některých konfiguracích je Z20t vybaven i 3G/LTE modemem, u testované verze však chyběl.

  • Nejčtenější

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

Evropa se vrátila do vesmíru. Nová raketa Ariane 6 úspěšně dokončila první let

Z kosmodromu Korou ve Francouzské Guyaně odstartovala nová evropská raketa Ariane 6. Loni se do vesmíru vydala na svou poslední cestu raketa Ariane 5. A protože je druhá a menší evropská raketa...

9. července 2024,  aktualizováno  10.7 6:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Důmyslné zbraně příkazového řádku Windows

Někomu tento způsob ovládání může přijít archaický, jiný na něj nedá dopustit. Řeč je o ovládání Windows prostřednictvím příkazů. Příkazový řádek je nedílnou součástí tohoto operačního systému od...

12. července 2024

Dynamitové beranidlo nahánělo strach – hlavně posádce. Zrod prasečích člunů

Třebaže se počátky ponorkové zbraně datují do raného novověku, teprve průmyslová revoluce z přelomu 19. a 20. století dodala lidstvu technologie, díky nimž se ponorné čluny staly opravdovými...

7. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před 100 lety vybojovalo Československo první zlatou olympijskou medaili

V pořadí VIII. olympijské hry se konaly od 5. do 27. července 1924 ve francouzské metropoli, nicméně již 4. května 1924 začaly některé soutěže na hrách. Zúčastnilo se jich 3089 sportovců (z toho 135...

13. července 2024

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

Prasečí čluny provázely podivuhodné havárie. Zabíjel benzin, vodík i chlor

V předchozích dílech seriálu jsme se seznámili s ranými americkými ponornými čluny – tzv. pigboaty. Tentokrát se podíváme na jejich službu, kterou lemovalo množství nehod, havárií a raritních...

14. července 2024

SpaceX dostala dočasnou stopku, raketa Falcon 9 špatně vynesla satelity

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) pozastavil starty raket Falcon 9 od soukromé společnosti SpaceX. Stalo se to poté, co jedna z těchto raket neúspěšně umístila satelity na oběžnou dráhu....

13. července 2024  11:38

Před 100 lety vybojovalo Československo první zlatou olympijskou medaili

V pořadí VIII. olympijské hry se konaly od 5. do 27. července 1924 ve francouzské metropoli, nicméně již 4. května 1924 začaly některé soutěže na hrách. Zúčastnilo se jich 3089 sportovců (z toho 135...

13. července 2024

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...