Čtvrtek 21. ledna 2021, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

Notebook do školy? Dvojice nových Acerů R11 se nám v testu líbila

Vyzkoušeli jsme dvě konfigurace levného notebooku R11 od Aceru. Celkově se nám líbily a zejména kvůli povedené klávesnici, pevnému tělu a výborné výdrži na akumulátor je vidíme jako rozumné základní vybavení pro žáky a studenty. Slabinou je zejména displej s nižšími pozorovacími úhly.

Rozdíly mezi testovanými notebooky najdete jen pod kapotou. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Tyhle notebooky to nebudou mít na trhu snadné. Přicházejí totiž mezi prvními notebooky z nejlevnější kategorie poté, co Microsoft zrušil edici Windows 8.1 with Bing. Ta byla „zatížena“ důslednou integrací firemního vyhledávače (v českém prostředí nepříliš šikovného), avšak měla pro výrobce hardwaru mnohem nižší licenční poplatky. Pro malé tablety a malé notebooky byly licence dokonce bezplatné. To se odrazilo i v koncové ceně zařízení, a proto se stále dají ze skladových zásob obchodů koupit malé notebooky za 6 990 - 7 990 Kč. Takto levné už nastupující novinky nebudou.

Nová R11 na trh míří ve dvou konfiguracích lišících se použitým procesorem a úložištěm. Nižší konfigurace má čtyřjádrový Intel Celeron N3150 a 32 GB eMMC paměti, vyšší konfigurace čtyřjádrový Intel Pentium N3700 a 500 GB HDD. Nižší kombinace stojí 9 990 Kč, vyšší pak 11 990 Kč.

Displej lze překlopit do režimu pasivního sledování či dotykového ovládání,...

Displej lze překlopit do režimu pasivního sledování či dotykového ovládání, úplným překlopením z notebooku vznikne tlustší tablet. Slot pro SD kartu je umístěn velmi netradičně.

Jinak jsou prakticky identické. Systém má k dispozici 4 GB operační paměti, 11,6" dotykový displej s rozlišením 1 366 x 768 bodů a krycím sklem Gorilla Glass, rychlou wi-fi kartou podle standardu 802.11ac, dva USB porty (jeden superrychlý 3.0), HDMI výstup a akumulátor s kapacitou 49 Wh. Oba notebooky s ním při běžném použití nemají problém přesáhnout 9 hodin na jedno nabití, v nižší konfiguraci dokonce 11 hodin.

Co se nám líbilo

Oba notebooky jsou velice tiché, nižší konfigurace je zcela bezhlučná, ve vyšší sviští pouze pevný disk, je však skvěle izolován a tak jeho přítomnost odhalíte spíše s uchem na klávesnici. Procesory se tak chladí pasivně, oblast touchpadu a palmrestů však zůstává zcela chladná, tepleji je v oblasti středu klávesnice. V kulminujících vedrech minulých dnů bychom se bez toho obešli, ale jinak to bude vadit málokdy a málokomu.

Hrubý povrch odolává otiskům prstů.

Hrubý povrch odolává otiskům prstů.

Chválu si zaslouží tuhá a robustně působící konstrukce, která dává tušit, že si notebook v nacpaných aktovkách nechá líbit i méně šetrné zacházení. Skvělý je hrubý povrch notebooku, jak celého obalu, tak (ale mnohem jemněji) plochy palmrestů - notebook nevyklouzne z ruky a nezůstávají na něm otisky prstů a nepůsobí upatlaně.

Parádní je výdrž na akumulátory. Do školy s nimi můžete vyrazit bez síťového zdroje, protože při běžné práci se hravě dostanete na výdrž přesahující deset hodin. Zde nižší konfigurace o trochu vede, zejména kvůli chybějícímu pevnému disku. Ale buďme konkrétní, při běžné kancelářské práci, prohlížení internetu s wi-fi, příjemnou úrovní jasu displeje a streamováním hudby dosáhla vyšší konfigurace 9 hodin 35 minut, nižší konfigurace 11 hodin 41 minut.  

Klávesnice a touchpad.

Klávesnice a touchpad.

Velmi příjemně se píše na klávesnici, která navzdory dvanáctipalcovému limitu nepůsobí stísněně. Škoda, že není podsvětlená, ale vzhledem k ceně je to spíše povzdech než výtka.

Co se nám líbilo méně

Někde na pomezí líbilo/líbilo méně je výkon notebooků. Jak ukazují výsledky testů, rozdíly mezi nimi nejsou nijak dramatické, ale výkonový náskok Pentia oproti Celeronu je přeci jen patrný. U nižší konfigurace některé výsledky brzdí pomalejší eMMC paměť.

R11 (Celeron/eMMC) R11 (Pentium/HDD)
PC Mark 08 - Home1 3961 419 bodů
PC Mark 08 - Home (Open CL)1 6951 757 bodů
GeekBench 2.42 931 bodů3 355 bodů
GeekBench 3.0 - jedno jádro   843 bodů   945 bodů
GeekBench 3.0 - všechna jádra2 730 bodů3 116 bodů
Cinebench 11.5 - Open GL9,39 fps9,72 fps
Cinebench 11.5 - CPU1,41 bodu1,44 bodu
3D Mark - Ice Storm21 483 bodů21 919 bodů
3D Mark - Ice Strom Extreme16 318 bodů 16 905 bodů
3D Mark - Cloud Gate1 829 bodů 2 037 bodů

Líbilo se nám, že při běžné práci mají notebooky rychlou odezvu na pokyny a tak je práce v kancelářských aplikacích a na internetu příjemně svižná. Síťová karta si poradí i s 5GHz pásmem, takže i na rychlých přípojkách k internetu (zkoušeno na 120 Mbit/s od UPC) nebude notebook brzdou. Bez potíží zvládnou provoz s druhým připojeným monitorem, po připojení k televizoru v zvládnou v plném HD rozlišení streamovaná videa.

Na pravé straně je jen napájecí konektor, otvor pro zámek Kensington,...

Na pravé straně je jen napájecí konektor, otvor pro zámek Kensington, signalizační diody, zapínací tlačítko a ovladač hlasitosti.

Porty na levé straně: ethernet, HDMI, USB 3.0. USB 2.0, sluchátka/mikrofon

Porty na levé straně: ethernet, HDMI, USB 3.0. USB 2.0, sluchátka/mikrofon

Kde snadno poznáte, že procesorům chybí hrubá síla, je především editace fotek a videa, kde všechno trvá déle, než jsme z procesorů Core i-X zvyklí. Programátoři, architekti a grafici také sáhnou jinam, ale jako pomocný studijní nástroj nebude výkonový deficit příliš patrný.   

Ačkoli musíme pochválit, že výrobce zvolil všechny porty v jejich standardních „plnotučných“ formách, musíme konstatovat, že se příliš nepředal. Na noteboocích tak najdete jen dva USB porty (jeden z nich superrychlého standardu 3.0), jeden HDMI výstup obrazu a zvuku, ethernetový port RJ-45 pro připojení do sítě a sluchátkový výstup kombinovaný s mikrofonním vstupem. Po delším pátrání najdete i slot pro SD kartu, ten je na zadní straně.

Čtečka SD karet je umístěná netradičně. Kartu do slotu však zasunete celou, což...

Čtečka SD karet je umístěná netradičně. Kartu do slotu však zasunete celou, což zejména u modelu s eMMC přináší zajímavou možnost levného rozšíření kapacity přinejmenším na dvojnásobek.

Uvítali bychom alespoň ještě jeden USB port (nejlépe na druhé straně) a ideálně i VGA výstup obraz pro starší monitory a projektory - zejména ve školách při prezentacích referátů by se mohl hodit.

Fotogalerie

Acer Aspire R11

Na pomezí líbilo méně/nelíbilo je eMMC úložiště u nižší konfigurace. Elektronická paměť, kterou na rozdíl od pevného disku nepoškodí otřesy a mírné nárazy, je u notebooku do školy rozhodně dobrý nápad. Avšak 32 GB je u notebooku s Windows zoufale málo. Odečíst si totiž musíte zhruba 10 GB rezervovaných pro obnovu systému, další gigabyty zabere systém a vámi instalované aplikace. Nakonec vám tak pro data zbude méně než 10 GB. Ty můžete poměrně levně rozšířit SD kartou. Notebook je tak z našeho pohledu předvojem Cloudbooku - pro své smysluplné využívání počítá s on-line aplikacemi a cloudovými úložišti.  

Zvuk z reproduktorů je výrazný, řečové pásmo je podané velmi srozumitelně, počítat musíte s tím, že reproduktory míří zespodu notebooku a hrají tak odrazem o pracovní desku. Pokud jej máte na klíně, zvuk je slyšet mnohem hůř.

Co se nám nelíbilo

Nejslabší částí notebooku je displej. Rozlišení 1 366 x 768 pixelů považuji vzhledem k úhlopříčce displeje a ceně notebooku za přiměřené, avšak při i lehkém podhledu a nadhledu se mění barvy. Při psaní textů a brouzdání na internetu to není tolik patrné, ale u tmavých obrazů nebo nočních filmových scén je to omezení výrazné. Ze stran jsou úhly mnohem širší.

Displej se dá otočit i do režimu „prezentace“. Ideální pro sledování filmů,...

Displej se dá otočit i do režimu „prezentace“. Ideální pro sledování filmů, nebo ovládání dotykem.

A ačkoli můžeme víko displeje hodnotit jako pevné (a displej díky Gorilla glass zodolněný), vnitřní kraje kolem displeje jsou měkké a při ovládání prstem se při dotyku na krajní hrany objevuje v těchto místech vlnění. Není to překážkou v provozu, ale hezky to nevypadá.

Slabým průměrem je kamera, která šumí, při slabším světle výrazně. I tak však podává přiměřeně jasný a zřetelný obraz. Méně citlivý je mikrofon, musíte hovořit více nahlas, nebo připojit headset. Vadila nám i hlučnější tlačítka touchpadu.

Závěr

Notebooky do školních batohů považujeme za dobrou volbu. Větší akumulátor a robustní konstrukce si vybrala svou daň, notebooky váží 1,41 kg. Skoliózu to podle nás nepřivodí, ale v ruce působí poměrně těžce.

Pokud chcete více ušetřit, můžete se poohlédnout po zbylých noteboocích s Windows 8.1 with Bing ve skladech obchodů. Kupříkladu starší E-11 s dvoujádrovým procesorem lze koupit kolem sedmi tisíc. Já bych si za ty čtyři jádra ale skoro připlatil.  

Aktualizace: Opravili jsme přehozené hodnoty výdrže akumulátoru mezi modely. Omlouváme se.

  • Nejčtenější

Android TV mizí z televizorů. Podívejte se, co jej letos mnohde nahradí

Operačnímu systému Android TV zřejmě začíná poslední sezóna. Jak se ukázalo na veletrhu CES 2021, již letošní novinky...

Válka v jednom čísle. Jak Sověti na papíře vyhráli nad Západem

Sověti vyvinuli na přelomu 60. a 70. let analytickou metodu, která měla umožnit snadné srovnání vojenské techniky...

Rezervace očkování je plná zbytečných chyb. Způsobila i pád celého systému

Státní web na rezervaci očkování proti covidu-19 byl plný úplně základních chyb a zbytečných komplikací. Navíc začal...

Operaci Pouštní bouře zahájily vrtulníky US Army úderem na radary

První letecký úder proti Iráku neprovedly před třiceti lety „neviditelné bombardéry“ USAF, ale vrtulníky Apache US...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čest, talent i služba Hitlerovi. Nejlepší tankista války byl z Jesenicka

Během druhé světové války vznikla po vzoru leteckých es nová kasta es tankových. Patrně nejlepším tankistou 2. světové...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Absolutně nejlevnější počítač na práci i výuku nás nadchnul

Maličký, levný a roztomilý počítač v klávesnici Raspberry Pi 400 se ukázal i jako až překvapivě schopný a šikovný....

AMD chce ovládnout notebooky, nové procesory Zen 3 zatopí Intelu

Na konci roku 2020 společnost AMD představila nové desktopové procesory s architekturou Zen 3 a sebevědomým tvrzením o...

V revolučním procesoru od Applu je takřka celý počítač, fascinuje výkonem

Dlouhých patnáct let poháněly notebooky Apple procesory Intel. To se nyní změní, Apple představil svůj vlastní procesor...

Amazon upozorňuje na domácí videozvonky Ring. Mohou hořet kvůli šroubům

Až 350 tisíc chytrých zvonků Ring může být zasaženo problémy s baterií, kvůli kterým společnost Amazon vydala nový...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...