Sony Vaio TX5XN

Sony Vaio TX5XN | foto: O.Neumann, Notebooky.cz

Recenze: Co umí nejmenší notebook s LED podsvícením od Sony

  • 18
Sony opět dokazuje svoji sílu ve špičkových řešeních, která nejsou pro každého. Notebook o celkové hmotnosti 1,25 kg se může pochlubit hned několika nej. Kolik jich je, se dovíte z našeho testu.

Společnost Sony není třeba snad ani blíže představovat.  Její notebooky možná u nás až tak známé nejsou, ale i  tento trend se pomalu obrací. Sony Vaio se především profiluje zcela nezaměnitelným designem a množstvím dodávaného softwaru, který může tvořit až třetinu pořizovací ceny.

Sony Vaio TX5XN

Nejtenčí displej

První věcí, kterou si člověk ihned všimne je displej. Plast chránící LCD není širší než 4 mm a přitom je velmi elastický. To ovšem neplatí v zavřeném stavu, kdy aretace brání případnému otlačení klávesnice do displeje. Víko displeje nemá žádný zámek a jde velmi snadno otevřít jednou rukou.

Novinkou je samotný podsvit, který místo běžné zářivky používá LED diody, což se odráží příznivě na některých vlastnostech displeje. Samotný panel má uhlopříčku 11,1 palců a využívá rozlišení 1366x768, při svítivosti 225 cd/m² s kontrastem 1:400. Pro srovnání většina notebooků v průměru dosahuje kontrastu 1:300.

Při pohledu ze strany, LCD působí jen malé zkreslení barev, ale v kontrastu ubývá citelně už při 30 stupních v horizontálním pohledu. Podobně to vypadá i při vertikálním. Přesto se i více lidí může bez větších potíží  dívat společně. Vzhledem k tomu, že se jedná o LCD s povrchovou úpravou X-Black (tedy lesklý), mohou nastat problémy při práci s ostrým zdrojem světla za zády. Zase naopak při nepřímém slunečním světle byl displej dobře čitelný a nebyl problém na něm pracovat. Je rovnoměrně podsvícen a poskytuje dostatek kontrastu pro sytě černou barvu.

Paradoxně při práci venku matný displej světlo pohlcuje a není schopen častokrát kontrastně vyniknout. Na proti tomu X-Black sice světlo také pohlcuje, ale většinu odráží jako zrcadlo, takže více vynikne kontrast a proto není problém pracovat na notebooku v přirozeném venkovním světle.

TX5XN AV Mode

Nejšikovnější multimediální ovládání

Spodní část šasi je na jeho zadní části vyšší a tvoří ho válec ve kterém se nachází ovládací tlačítka pro takzvaný „Instant- Mode“ Ovládání je přístupné i  v případě zavřeného víka a lze jimi ovládat přehráváni CD a DVD, aniž by se musel bootovat operační systém. Takto lze notebook jednoduše použít jako přehrávač MP3, DVD nebo prohlížeč fotografií. Použití tohoto modu výrazně prodlužuje dobu výdrže na baterii. Pro čtení fotografií najdeme hned dvě čtečky karet a to MS a SD. Sony nezapomíná ani na možnost připojení kamery a tedy Fire-Wire.

Další tlačítka pro ovládání zvuku najdeme vpravo, hned vedle konektoru pro sluchátka a mikrofonu. Samozřejmě nechybí ani občas nezbytný Mute. Zajímavostí jsou poměrně malé reproduktory, které však svým výkonem docela příjemně překvapily. Reproduktory sice nemají žádný bass ale svou hlasitostí dokáží v případě nutnosti ozvučit menší presentaci.

TX5XN VGA

Největší výdrž na standardní baterii

Používat TX5XN pouze na multimedia by byla chyba. Notebook je koncipován především jako pracovní nástroj pro práci s kancelářskými aplikacemi. K tomu mu pomáhá baterie s kapacitou 7,4V/7800mAh a váží téměř polovinu z celkové hmotnosti 1,25kg. Baterie bez problému vydržela procovat 6 hodin kombinované práce, včetně přehrávání filmů z mechaniky a zapnutém bezdrátovém připojení.

Vzhledem k důrazu na maximální úsporu energie nelze očekávat žádná superlativa ve výkonu procesoru. Sony využívá technologie Ultra-Low-Voltage a použilo procesor Intel U1500 (1,33GHz, 2MB cache, 533 FSB) Při testování pomocí programu PC Mark bylo s 1GB operační paměti dosaženo 1 350 bodů. Tento výsledek je jeden z nejlepších mezi současnými ULV procesory. V grafickém výkonu však samozřejmě tato konfigurace zcela propadla, když v testu 3DMark06 získala pouhých 114 bodů.

O chlazení celého systému se stará pouze jeden aktivní chladič, který skoro není slyšet a zapíná se pouze při vysoké zátěži. Nejvyšší teplota byla zaznamenána na spodní části notebooku právě v okolí procesoru. Maximální dosažená hodnota byla 42°C a to pouze na velmi omezeném prostoru. Teplota v okolí mechanikybyla jen 26°C  a v okolí harddisku 34°C.

Vaio TX5XN disponuje 100GB harddiskem, což je v současné době kapacitně lepší průměr. Protože společnost Sony není  výrobcem disků, byl použit disk Toshiba MK1011GAH. Škoda, že se jedná o typ s rychlostí 4200 otáček a rozhodně v současné době nepatří mezi to nejrychlejší. Z hlediska mobility je  však toto řešení správné protože šetří baterii. Při testování programem HD Tach dosahoval notebook  rychlost čtení 25 MB/s, průměrná doba přístupu byla 19,6 MB/s.

TX5XN optical drive

Notebook je stále vybaven optickou mechanikou

V současné době je velmi populární ultra lehké notebooky zeštíhlovat o optickou mechaniku. Je příjemné, že Sony touto cestou nejde a na mechaniku nezapomíná. V notebooku najdeme SuperMultidrive, který podporuje všechny formáty včetně DVD-RAM.

Komunikaci zajišťuje kromě Ethernet 10/100 BASE-TX, bezdrátový modul Wireless LAN IEEE 802.11a/b/g s maximální rychlostí 54 Mbit a samozřejmě Bluetooth verze 2.0. Vytknout by se dala absence modemu UMTS, který by mohl jednoduše nahradit jednu ze dvou čteček karet a dnes jej běžně nabízí například F-S. Vaio stále také nabízí možnost rozšířit konektivitu pomocí PCMCI slotu.

TX5XN snímač otisku prstu

Zabezpečení dat je nutností

Notebook využívá pro zabezpečení dat biometrické čtečky otisku prstu. Senzor funguje velice dobře, ale případné kryptování ukládaných dat notebook značně zpomaluje. Samotná čtečka funguje bez problémů a je přímo podporována systémem Windows. Součástí zabezpečení je také TPM (Trusted  Platform Module ), který chrání citlivá data. Ta jsou zapisována přímo do samotného čipu takže nehrozí jejich případné zneužití. Fyzickou ochranu disku pak zajišťuje software G-Sensor Schock Protecion, který při pádu notebooku bezpečně a automaticky parkuje hlavičky disku.

TX5XN Touchpad

Touchpadu lze vytýkat  jen potvrzovací  tlačítka, která by  měla mít o něco větší zdvih. Celkový dojem z klávesnice není špatný, mrzutostí jsou akorát příliš malá tlačítka šipek. Možná se někomu klávesnice  bude zdát až příliš tuhá, ale to bych řekl, že je spíše subjektivní pocit.

TX5XN klávesnice

Konstrukce notebooku, která je mimo jiné tvořena  uhlíkovými vlákny rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co společnost Sony vyrobila. Notebook je skutečně dostatečně chráněn jak proti nárazům tak proti nešetrné manipulaci.

Windows Vista není pro TX5XN dobrý software

Bohužel náročnost nového operačního systému výrazně zpomaluje celý notebook a bez optimalizace je prakticky nemožné na něm pracovat. Teprve po několika hodinách strávených odlaďováním systému byl notebook schopen svižněji reagovat. Nejvíce volných prostředků bylo získáno vypnutím nadstavby Aero, která zatěžovala systém zvláště po grafické stránce. Tento problém bude muset časem Microsoft jistě řešit prakticky u všech ultraportable notebooků, které pracují s procesory ULV. Možná se časem dočkáme i softwaru přímo určeného pro tento typ přenosných počítačů.

TX5XN čtečky karet

Ostatní softwarová výbava je více než slušná a zahrnuje dokonce i software Office 2003 SBS byť pouze ve zkušební verzi. Dalším velmi užitečným softwarem jsou produkty Adobe a to konkrétně: Adobe Photoshop  Elements 5.0 a Adobe Akrobat Standard 8.0.

TX5XN zavřený

Notebooky  TX byly vždy kombinací nejnovější technologie a skvělého designu. Od této třídy notebooků se nedá očekávat silný výpočetní výkon, ale stoprocentní mobilita a maximální možná odolnost. Samozřejmě cena těchto šperků je úměrná jisté míře exkluzivity a pro mnohé  možná nedostupná.  V současnosti se cena této konfigurace pohybuje okolo 70 000 včetně DPH. Jestli je to hodně nebo málo si každý může spočítat jednoduše sám. Stačí si odpovědět na otázku kolik ho bude stát den, kdy nebude používat svůj notebook?

Sony Vaio VGN-TX5XN/B

  • Procesor Intel Core Solo Ultra Low Voltage U1500 1.33GHz, 2MB cache L2, 533MHz FSB
  • Paměť 1024MB DDR2 533MHz, max. 1.5GB
  • HDD  100GB, Ultra ATA/100, 4200rpm
  • Optická mechanik DVD+-RW/RAM Super Multi Double layer
  • DisplejTFT displej s technologií X-black, 11.1" (28.2 cm), rozlišení 1366 x 768 bodů
  • Displej barevný TFT displej s technologií X-black, 11.1" (28.2 cm), rozlišení 1366 x 768 bodů, WXGA
  • Rozhraní 1x 4-pinový i.LINK (IEEE1394, 400Mbps), 1x DC vstup, 1x rozhraní modulu Docking Station, slot pro karty Memory Stick (MS, MS Duo, MS Pro, MS Pro Duo), 1x konektor pro mikrofon, 1x port RJ-11 (modem), 1x port RJ-45 (síť), 2x USB 2.0 typ A, 1x VGA konektor pro monitor, 1x PCMCIA Card typ I / II, 1x slot pro kartu SD, 1x audio výstup (stereo sluchátka / reproduktory)
  • Komunikace modem V92/V.90, Ethernet 10/100BASE-TX, Wireless LAN IEEE 802.11a/b/g, Bluetooth 2.0 + EDR podporující A2DP
  • Operační systém Windows Vísta Home Premium
  • Baterie 7,4V/7800mAh (VGP-BPS5)
  • Hmotnost 1,25 kg
  • Rozměry 195.1 x 21 x 272.4 mm
  • Záruka: 2 roky pro fyzické i právnické osoby
  • Cena: 70 000 Kč vč DPH


Přístroj do testu zapůjčila společnost HSH Computer


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit